Dijital Pazarlama Programı Nasıl Başlatılır (etkin bilgiler)

Dijital Pazarlama Programı Nasıl Başlatılır (etkin bilgiler)


Öncelikle hedef kitlenizi net olarak belirlemeniz gerekiyor.  Kime hitap ediyorsunuz?. Kadınlar yada erkekler hangisi sizin potansiyel müşteri kitleniz?. Yaş gurubu olarak kriterleriniz ne?. Kısa vadeli bir pazarlama faaliyetimi yoksa yıllara yayılan uzun süreli stratejik bir pazarlama yapmayımı planlıyorsunuz? Bütün bunları detaylı olarak belirleyip özellikle iş planı hazırlar gibi bir Dijital Pazarlama Planı hazırlamalısınız.

 

Konunun detaylarına girmeden önce şunu belirtelimDijital Pazarlama Nedir?,  Ne Anlama gelir? Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır, Neleri kapsar? gibi sorularınız varsa Dijital Pazarlama Hakkında Detaylı Bilgiler sunduğumuz Dijital Pazarlama Nedir konulu makalemizi şuradan okuyabilirsiniz » Dijital Pazarlama Nedir

 

Bu kısa açıklamadan sonra tekrar konumuza geçelim. Hazırlamayı düşündüğünüz ancak nereden nasıl başlayacağınızı bilmediğiniz Dijital Pazarlama Sürecini başarı ile geçmeniz için bir Dijital Pazarlama Yol Haritası hazırladık. Başarılı Bir Dijital Pazarlama Programı Nasıl Başlatılır adım adım uygulamanız gerekenlere bakalım. 

 

Başarılı Bir Dijital Pazarlama Programı Nasıl Başlatılır

1 - Hedef Belirleyin

Hedef belirlemek aslında hayatın her alanında yapılması gereken öncelikli işlem. Tıpkı üniversitede hedeflediği bölümü kazanmak için normal okul süreci haricinde özel dersler alan bir öğrenci örneğinde olduğu gibi. Dijital pazarlama çalışmasında da uygulanacak tüm çalışmalar belirli bir hedefi yakalamak için yapılır.

Dolayısı ile başlamadan önce şirketinizin hedef kitlesini net olarak belirlemelisiniz. Potansiyel müşterilerinizin ilgi duyduğu şeyleri, demografik yapılarını,  yaşadıkları bölgeyi, hobilerini, alışveriş alışkanlıklarını gibi verilerle olabildiğince detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Böylece dijital kanallarda reklam yayınlarken seçtiğiniz hedef kitleye gösterebilir, ürün yada hizmetlerinizi doğrudan ihtiyacı olanlara sunmuş olursunuz.  

 

2 - Bütünleşik Pazarlama Planı Oluşturun

Dijital pazarlama faliyetlerinin tamamının tek bir parça gibi bir bütünlük içerisinde birleştirilip sunulması şeklindeki etkili bir pazarlama taktiğidir. Bu model pazarlama unsurlarının tamamını bünyesinde toplar ve hedefe bütün halinde hareket eder. Dolayısı ile çok etkilidir. Üst düzey bir başarı elde etmek istiyorsanız bütün pazarlama kanallarını birbirini tamamlar şekilde  kullanmayı planlamalısınız.

SEO kurgusu, sosyal medya çalışmaları, banner reklamlar, Google ADS, Bing ve Yandex reklamları, e-posta pazarlama gibi bütün unsurlar birbirini tamamlayıp bir bütün halinde potansiyel müşterinizin karşısına çıkmalı.

 

3 - Yeniden Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Hedef kitlenize reklamlarınızı ulaştırmaya başladınız. Bu çok güzel. Ancak reklamlarınız bir defaya mahsus olmamalı. Zira amacınız aynı zamanda müşterilerinizi elde tutma ve sadık müşteriler oluşturma. Yeniden pazarlama taktiği Dijital pazarlamanın kilit noktalarından biridir. Belirli periyodlarla insanların sürekli gözünün önünde bulunmak marka oluşturma aşamanıza, satın alma davranışlarına, sadık müşteri kitlesi oluşturma gibi birçok yönden fayda olarak size geri dönecektir.

 

4 - Arama Motorlarını Göz Ardı Etmeyin

Başta google olmak üzere arama motorlarını asla göz ardı etmeyin. İnternette sürekli göz önünde olmak istiyorsanız geleneksel reklam modellerinden çok daha fazla odaklanmanız gereken kanallar arama motorlarıdır.  Unutmayın Google Ads yada diğer arama motoru reklam modelleri yüksek oranda müşteri kazanımı sağlar.  Örneğin siz su tesisatı yada kombi arızasında ilk nereye yöneliyorsunuz?. Elbette en çok tanıdığınız arama motoruna. Merak etmeyin dünya genelinde çok büyük kitle böyle yapıyor.

 

5 – SEO Kurgusu Oluşturun Yada Bir SEO Uzmanı İle Çalışın

Başta Google Ads olmak üzere web siteniz için tıklama başı ödeme yaptığınız arama motoru reklam planlamaları haricinde planlayabileceğiniz üst düzey iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıda mevcut. Bu süreç, arama motoru optimizasyonu olarak litareture geçen kısaca SEO olarak ifade ettiğimiz bir dizi teknik çalışmayı kapsıyor. Reklam çalışmaları ve diğer kanallarla bir bütün olarak başarılı bir şekilde kurgulanıp yürütülebilir. Bu konuda bilginiz yoksa, web sitenizin bulunurluğunu artıran bu çalışmaları diğer kanallarla eş zamanlı olarak başlatmak için bir SEO Uzmanı desteği almanız gerekecektir.

»  Eğitim Tavsiyesi » Sertifikalı SEO Uzmanlığı Eğitimi

 

6 - Sosyal Medyayı Hedefinize Uygun Kullanın

Dünya genelinde milyonlarca insanın bulunduğu sosyal medya kanalını hedefinize uygun ve akılcı bir şekilde kullanmalısınız. Her bir insanın sosyal medyada bulunma amacı farklıdır. Kimisi yiyip içtiklerini, tatile gittiği yerleri, eğlendiği mekanları paylaşmak için oradadır. Bütün amacı odur. Keyif alır bundan. Bazı insanlar sürekli ilginç videolar paylaşır. Bazıları siyasi, bazıları politik paylaşımlar yaparken, bazıları entelektüel olduğunu kanıtlamak için sürekli eyfel kulesinin dibinde çekilmiş resmini, dünya çapında ünlü bir yazarın romanını okurken verdiği pozu paylaşır. Bunun ilginç hazzını yaşar.

Sizin amacınız farklı. Marka oluşturmak istiyorsunuz. İşte sizin sosyal medyada bulunma amacınız. Sosyal medyada yaptığınız herşey bu amaca yönelik olmalı.  Potansiyel kitlenize hitap edecek profesyonel bir planlama yapmalı, neye ihtiyaç duyuyorlarsa onu sunmalısınız.

 

7- Web Siteniz Kullanıcı Dostu Olsun

Müşteriye dönüşebilecek kullanıcılarınız web sitenizin gerek mobilde gerek masa üstü versiyonunda her zaman iyi tasarımlı, çok hızlı açılan, sitede dolaşım konusunda yormayan bir menü yapısının olmasını ister. Bu aynı zamanda google ‘ın çok önemli kriterlerinden biridir. Dolayısı ile web sitenizin yeni web teknolojileri ile uyumlu olması, mobilde ve diğer cihazlarda hızlı açılması, varsa mobil uygulamasında asla sorun olmaması gerekiyor.

Yukarıdaki detaylardan sonra gelen kriter sitenizin iyi bir tasarıma sahip olmasıdır. İşinde uzman başarılı bir grafiker kullanıcının gözünü yormayan renk uyumunu ve kaliteli tasarımı size sağlayacaktır. Ancak dediğimiz gibi öncelik site hızı ve mobil uyumluluk. Web siteniz masaüstü PC, telefon, tablet ve diğer tüm cihazlarda hızlı açılmalı ve kaliteli bir görüntü sunmalı. Hakkımızda sayfanız, iletişim bilgileriniz, sözleşme içerikleriniz eksiksiz olmalı. Boş sayfa olmamalı sitede. Kullanıcı aradığını bulmada asla zorlanmamalı.

 

Mevcut Sorunlarınızı Dijital Pazarlama Çözer

Eğer yüksek bir geri dönüşüm hedefliyorsanız, pazarlama stratejilerinizi optimize etmek için dijital pazarlama kanallarını tercih etmek zorundasınız. Zira müşteri kitlenize ulaşmada yaşadığınız sorunları günümüze ancak dijital pazarlama vasıtası ile çözebilirsiniz. Dijital pazarlama, hedef kitlenizi tanımanıza, onlar hakkında önemli veriler elde etmenize ve pazarlama ekibinize etkili materyaller sağlamanıza beklediğinizden daha fazla yardımcı olacaktır. Böylece uygulayacağınız tüm aksiyonlar hedefe yönelik olacağı için oldukça yüksek geri dönüşümler alacaksınız.

 

Başarılı Dijital Pazarlama İçin Dijital Pazarlama Eğitimi

Bütün Dijital Pazarlama Süreci ‘ni siz yönetmek istiyorsanız mevcut bilgilerinizle bunda başarılı olamayabilirsiniz. Böyle bir sorunu göz ardı etmeyin. Zira başlattığınız bir Dijital Pazarlama Programı ‘nın başarısız olması maddi olarak zarara sebep olurken aynı zamanda psikolojik olarakta sizi ciddi anlamda etkileyebilir. Bu olası sorunu en baştan bir Dijital Pazarlama Uzmanı ile çalışarak aşmanız mümkün. Ancak dediğimiz gibi eğer kendi kendinize bir süreç yönetimi yapmak amacındaysanız bu aşamada öncelikle bir Dijital Pazarlama Eğitimi almanızı tavsiye ediyoruz. Belkide bildiğiniz tüm pazarlama stratejilerini unutup, ukfunuz açılarak pazarlamaya bakış açınız değişecektir.

»  Eğitim Tavsiyesi » Sertifikalı Bütünleşik Dijital Pazarlama Eğitimi

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?