Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-09-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dijital Pazarlama Nedir? Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir? Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?


Teknoloji, değişim ve dönüşümün en temel faktörü olarak farklı pazarlama stratejilerini de beraberinde getirdi. Zaman içerisinde yeni bir rota çizen teknoloji, insanların davranış şekilleri ve alışkanlıklarını da farklı mecralara doğru sürüklemeyi başardı. 

Bu süreçte bütünleşik pazarlama ve dijital pazarlama kavramları ortaya çıkmış, kişiler arası iletişimi sanal ortama taşıyan sosyal medya mecraları, tüketicinin ihtiyaç ve yönelimlerinin anlaşılması noktasında da markalara ipuçları verir. 

Türkiye’de 2009 yılından bu yana elektronik ticaretin canlanmasıyla birlikte dijital mecralar ön plana çıkmaya başlamış, çevrimiçi temelli yaklaşımlar beraberinde yeni uzmanlık alanları da getirdi. 

Bunlardan birisi hiç şüphesiz Dijital Pazarlama bir diğeri ise Sosyal Medya Yöneticiliği oldu. Her mecranın analizleme yöntemleri ve dijital pazarlama kriterlerine uygun olarak raporlanması, yeni ve stratejik, tüketici odaklı ve yenilikçi, marka değerlerini ön plana çıkaran ve markanın bilinirliği üzerinden tüketiciye güven aşılayan bu yeni yöntemler, günümüzün trendleri arasında yerini aldı. 

DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

Kullanıcıların algı ve davranışlarını anlayarak yönelimlerine ve tüketim alışkanlıklarına uygun satış – pazarlama yöntemlerine günümüzde dijital pazarlama adı verilmekte. 

Dijital pazarlama, geliştirilmeye başladığı ilk günden bu yana öncelikli olarak yapay zeka teknolojisinden ve sonrasında da bu yapay zeka teknolojisinin sosyal medyaya entegresyonundan destek almakta. 

Her bir dijital pazarlama yöntemi kurum, marka ya da ürün üzerinden düşünülmüş gibi görünse de temelinde tüketici yatmakta.

Bugünün ihtiyaçları ve alış – veriş alışkanlıklarının modellenmesi ile oluşturulan stratejiler dünya pazarında şirketlerin yeni bağlantılar kurmasını, yeni tüketicilere ulaşmasını ve ürünlerin küresel çapta alıcı bulmasını sağlarken aynı zamanda yapılan ölçümlemeler ile birlikte işlevselliği de gün bazında değerlendirilebilmekte. 

1969 yılında çevrimiçi ilk mesaj ABD’de ilk kez gönderilmesinden, internet üzerinden ilk reklamın Ekim 1994 yılında tıklanmasına kadar geçen sürede yerleşik reklam ve pazarlama düzeni aynı kalmıştı. 

Yaşanan dönüşümün fitilini ise 1998 yılında kurulan arama motoru Google ateşledi ve 90’lı yılların sonunda "Cookie" adı verilen tarama tabanlı çerezler sektörde yer aldı. 

Yaygın mesajlaşma servislerinin ortaya çıkmasıyla, dijital pazarlamanın halen kullanılan materyallerinden olan reklam bannerları kendisinde daha fazla yer bulurken, bugün gelinen noktada tüketicinin muhtemel arama seçenekleri bile izlenebilir duruma geldi. 

Sosyal ağlar aracılığıyla genişleyen, dünya genelinde internet erişimi bulunan 3.5 milyar insanın günlük hayatının parçası haline gelen dijital pazarlama, mobil cihazların dönüşümüyle çeşitlendi, yenilendi. 

Şirketlerin organizasyon yapılarında dönüşümü de zorunlu kılan bu süreçte, sosyal medya yöneticileri devreye girerek, firmaların modern dijital pazarlama yöntemlerini belirledi. 

SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI NEDİR?

Kısıtlı argümanlar ve tamamen teknoloji temelli yaklaşımlar ile ürün, marka ya da şirketleri çevrimiçi mecralarda temsil eden Sosyal Medya Yöneticileri, kısa sürede en fazla aranan meslek gruplarından birisi haline geldi.

Strateji oluşturma, yön tayin etme, sürdürülebilirlik, analiz etme ve raporlama hizmeti sunan Sosyal Medya Yöneticisi, rekabetin saniyelere kadar indirgendiği sanal ortamda firmaların en büyük yardımcılarındandır.

Tek bir işle sınırlandırılamayacak olan sosyal medya yöneticileri, satın alma davranışlarının yönlendirilmesi noktasında potansiyel takipçi ve müşterilerin belirlenmesinde de gözlemci rolü üstlenir. 

Bir firmanın reklam dili, hedef kitle analizi, tüketici diyalogları ve kriz yönetiminde de görev üstlenen sosyal medya yöneticisi, kamuoyu önünde hizmet sundukları kurumları temsil eder. 

DİJİTAL PAZARLAMA ve SOSYAL MEDYA YÖNETİCLİĞİ EĞİTİMİ NEDİR?

Dijital pazarlama araçlarının en etkin ve verimli biçimde kullanılmasından viral pazarlama yöntemlerine, sosyal medya ağlarının kullanımından strateji örneklerine, hedef kitle araştırmalarından ücretli ya da ücretsiz reklamların analiz ve pazarlama yöntemlerine kadar geniş bir yelpazede donanım kazandıran Dijital Pazarlama ve Medya Yöneticiliği Eğitimi, kısa sürede kariyer hedefinize bir adım daha yaklaşmanıza olanak tanır. 

Siz de "Dijital Ve Sosyal Medya Pazarlama Yönetimi Sertifika Programı" veya "Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı" adlı eğitimleri almak için, "Boğaziçi Enstitü" tarafından sizler için hazırlanmış olan eğitimleri kullanabilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?