Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır

Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır


Dijital Pazarlama 2020 kampanyanızı oluşturmak için nasıl başlayacağınıza dair  aşamları içeren, dijital pazarlamanın aslında ne olduğunu, nasıl yapıldığını net olarak  anlamanıza yardımcı olacak pratik bir yol haritası oluşturmayı amaçlıyoruz. Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır başlıklı makalemiz bu konuda uzman bir rehber gibi size yol gösterebilir.  Orta ölçekli bir şirket olarak büyüme hedefleriniz var. Potansiyel müşterileri çekmek, başarılı satışlar yapmak, yüksek ciro ve artan şirket statünüzle sektörünüzde önde gelen firmalardan olmak istiyorsunuz. Oldukça mâkul bir düşünce. Dolayısı ile hedeflerinize ulaşmak için yeni yollar arıyorsunuz.

Belki yerel TV kanallarına yada gazetelere reklâm verme gibi geleneksel pazarlama yöntemlerine güvendiniz, ancak çok fazla harcama yaptığınız halde istediğiniz sonuçları alamadınız. Dijital Pazarlama çözümlerine yönelmenin gerekli olduğunu bir şekilde duydunuz  ancak bu kanala yabancı olduğunuz için yaklaşamadınız. Dijital Pazarlama süreci için nereden, nasıl  başlayacağınızı ve bu yeni nesil teknolojinin size nasıl yardımcı olacağını bilmiyorsunuz. Birazda güven sorunu var tabiki. Zira daha önce farklı kanallara harcamalar yaptınız ancak sonuç başarısız.

Boğaziçi Enstitüsü olarak zihninizdeki bu karışıklığı gidermek için buradayız. Merak etmeyin Dijital Pazarlamanın tüm detaylarını biliyoruz. Bu kanalın küçük ve orta ölçekli şirketlerin büyümesinde nasıl başarılı rol oynadığını bizzat gözlemledik. Dahası kurumumuz bünyesinde bu konuda uzmanlık seviyesinde üst düzey bilgi için Dijital Pazarlama Eğitimi sunuyoruz. Akılcı bir Dijital Pazarlama Stratejisi ile, maliyetlerinizi kontrol altında tutarken büyük bir kitleye ulaşabilir, marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha yüksek satış potansiyeli yakalayabilirsiniz. Dijital Pazarlamanın ölçülmesi ve ölçeklendirilmesi diğer geleneksel ve eski pazarlama yöntemlerine oranla daha kolay olduğundan, taktikleriniz ve sonuçlarınız üzerinde yüksek düzeyde kontrol sahibi olursunuz.

Dijital pazarlamanın şirketinize nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmeye hazır mısınız? Ancak tabiki bir Dijital Pazarlama Planı oluşturmaya başlamadan önce, konunun özünü kavramak ve mantığını net anlamak çok önemlidir. Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır isimli makalemizde dijital pazarlamanın ne, neden ve nasıl olduğunu keşfedeceksiniz.

 

Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlama, şirketinizin internet teknolojilerini kullanarak yürüttüğü tüm pazarlama stratejilerinin tamamını ifade eder. Şirketinizin dijital pazarlama süreci, satış ortaklığı pazarlamasından sosyal medya pazarlamasına kadar her şeyi içerebilir. Bununla birlikte bazı pazarlama stratejileri google adwords, sosyal medya reklamları gibi ücretli dijital pazarlama kanallarını ve SEO gibi ücretsiz kanallarıda içerir.

 

Neden Dijital Pazarlama Modeline  Yönelmelisiniz

Önce şunu bilmemiz gerekiyor. Şirketinizin gerek statü ve marka gerekse ciro olarak büyümesi için gerçekten bir Dijital Pazarlama stratejisine ihtiyacı var mı? Cevabımız kesinlikle evet olmalı. Neden?. İşte sebepleri;

Dijital Pazarlama Pazarı Herkes İçin Eşitler

Bir başka ifade ile Dijital Pazarlama küçük şirketlere büyük markalarla rekabet etme imkânı sunar.  Biliyorsunuz küçük bir işletme için global bir marka ile rekabet etmeye çalışmak kolay bir süreç olmayacak. Örneğin, mahalle arasında küçük çaplı bir aile marketinin sahibiyseniz  dünya çapındaki alışveriş merkezleri zinciri olan hipermarket niteliğindeki carrefour ‘dan daha fazla televizyon reklamı vermeniz mümkün değil. Fakat rakipleriniz ne kadar büyük olursa olsun Dijital Pazarlama bu pazarı tüm satıcılar için eşitler. Örneğin akılcı stratejilerle, büyük bir sosyal medya ağı oluşturabilir,  Google arama sonuçlarında en üstte yer alabilir yada e-posta yoluyla yüzlerce kalem ürün satabilirsiniz .

Dijital Pazarlama Hedef Kitlenize Kilitlenir

Şirketinizi tanıtmak için dergi makaleleri yada TV reklamları veya yerel gazeteler gibi geleneksel pazarlamaya yatırım yaptığınızda, hedef kitlenizi küçük bir ölçüde yakalayabilirsiniz. Peki gerçekten tam anlamıyla hedef kitlenize odaklanmak ve bütçenizi buna göre optimize etmek istiyorsanız nasıl bir yol izleyeceksiniz?  Tabiki etkili kanal Dijital Pazarlama. Hedef kitleniz hangi ilgi alanlarına sahip olursa olsun, dijital pazarlama taktiklerini kullanarak potansiyel müşterilerinizi bulabilir, nokta atışı yaparak sadece onları hedefleyebilirsiniz.

Müşterilerinize Tam Yerinde Ulaşırsınız

Günümüzde artık çok az insan dergi ve gazete okuyor yada radyo dinliyor. Örneğin Türkiye ‘de basılı gazete tirajları son 10 yılda %50 azaldı. Yurt dışı araştırmaları 2018 yılında gazete tirajlarının 1940'tan bu yana en düşük seviyesine ulaştığını gösteriyor. Yerel haber izleyicileri on yıldan fazla bir süredir ciddi anlamda düşüş yaşıyor. Peki bu insanlar şimdilerde hangi alanlara yönelim gösteriyorlar? İnsanlar artık dünya çapında Dijital Kanallara odaklanmış durumda.  

2020 Ocak ayı araştırma sonuçlarına göre dünya çapında 4,54 milyar insan aktif olarak internet kullanıyor. Bu devasa bir rakam. Dünya çapında insanların hemen hemen %90 dan fazlası facebook – youtube – twitter – linkedin platformlarında aktif olarak yer alıyor.  İşte tam bu noktada Dijital Pazarlama sizin müşterinizi hedef gözeterek bulur ve size yönlendirir. Peki bu, şirketiniz için ne anlama geliyor? Doğru dijital pazarlama taktikleriyle, hedef kitlenizle halihazırda bulundukları yerde bağlantı kurabilirsiniz.

Pazarlama Sonuçlarını İzleyebilirsiniz

Eski ve artık geçerliliği kalmamış geleneksel reklam kampanyalarının sonuçlarını izlemek kolay değildir. Televizyonda reklamınızın kaç defa göründüğünü nasıl test edeceksiniz. Yada bölgesel gazetenin bir sayfasındaki ilanınızı kaç kişi okudu. Bütün bu kanallarda izleme yapmamız imkânsıza yakın. Ancak bir Dijital Pazarlama Kampanyası başlattığınızda, hemen hemen her detayı gözlemleyebilirsiniz. Birkaç tıklamayla, reklamınızı kaç kişinin tıkladığını, tıklamaların kaçının satışa dönüştüğünü, hangi kullanıcının nerede dolaştığını detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Reklamlarınız Ölçümleyebilirsiniz

Dijital Pazarlama kanalında reklam sonuçlarınızı ölçmek için analitik araçlarına güvenebilirsiniz. Reklam ve pazarlama faaliyetleriniz tamamen sizin kontrolünüzde olduğundan, uygulama noktasında yeni fikirleri istediğiniz zaman test edebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçları beğendiyseniz, başarılı sonuçlar aldıysanız bunu ölçeklendirebilirsiniz. Dahası istediğiniz sonucu alamadığınız bir çalışmayı çok fazla para harcamadan durdurabilir başka bir reklâm fikri deneyebilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Şirketinizin Büyümesinde Nasıl Rol Oynar

Dijital Pazarlama çok yönlü, izlenebilir ve ölçeklenebilir olduğundan, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için stratejik bir şekilde konumlandırılmıştır. Dijital Pazarlamanın şirketinize sağlayacağı bazı temel faydalara göz atalım:

Dijital Pazarlama Maliyetleri Düşürür

Geleneksel pazarlama, dijital taktiklerden çok daha pahalıya mal olma eğilimindedir. Dijital pazarlamaya odaklandığınızda, etkileyici sonuçlar elde etmeye devam ederken aynı zamanda maliyetlerinizide düşürebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Online Satışları Artırır

Dijital Pazarlama online altyapısı sebebiyle doğal olarak online satışları ve geri dönüşümleri artırmaya yöneliktir. Online ürün satmak, kapsamlı olarak e ticaret yapmak  istiyorsanız, dijital pazarlama çok önemli ve kritik destek sunacaktır size.

Dijital Pazarlama Geliri Artırır

Dijital pazarlama kampanyaları, satış gelirlerinizi artırmak için gerek ücretli gerekse organik stratejiler kullanabilir. Bütçenizin durumu ne olursa olsun, dijital pazarlama size şirketinizin karlılığını artırma imkânı sunar.

Dijital Pazarlama Hassas hedefler Sunar

Dijital pazarlama kanalları, kullanıcıları demografik özelliklere, ilgi alanlarına ve hatta cihazlara göre hedeflemenize olanak tanır. Bu çok güzel bir imkân. Böylece reklâm ve pazarlama çalışmalarınızdan en iyi şekilde yararlanarak doğru zamanda doğru kişiyle bağlantı kurabilirsiniz.

Dijital Pazarlama İle Daha Çok Müşteriye Ulaşırsınız

Şirketinizin boyutu ne olursa olsun, müşteri portföyünüzü sürekli olarak genişletmeniz gerekir. Bunu klasik ve eski pazarlama kanalları ile yapmamız çok zor. Hatta imkânsıza yakın. Oysa Dijital Pazarlama ile gerek Türkiye gerekse dünyanın dört bir yanındaki potansiyel müşterilere ulaşabilir, böylece yeni pazarlara açılabilir ve hatta küresel olarak ticaret yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Marka İtibarı Oluşturur

Şirketiniz ister yeni ister tecrübeli hangi konum ve statüde olursa olsun, marka bilincini sürekli olarak artırmak çok önemlidir. Dijital kampanyalar, markanızı ilgili müşterilere tanıtabilir ve sadık müşterilerle olumlu bir itibar oluşturmanıza çok ciddi anlamda yardımcı olabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?