Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-06-03T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Kurulur?

Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Kurulur?


Dijital pazarlama ajansı kurmak son dönemin en popüler alanlarından biri haline geldi. Dijital pazarlama ajansı; sosyal medya, dijital platformlar, internet siteleri gibi dijital ortamdaki araçlar ile yapılan pazarlama yöntemini kullanan reklam ajanslarıdır. Dijital pazarlama ajansı kurmak için izlenmesi gereken birçok aşama bulunmakta. Nitekim dijital pazarlama alanında kendini geliştiren kişiler, bir süre sonra ajans kurarak işlerini büyütebiliyor.

Dijital pazarlama ajansı kurmak için uygulanması gereken aşamalara geçmeden önce dijital pazarlama ajansı nedir birlikte keşfedelim. İşte detaylar…

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital pazarlama ajansı; televizyon, radyo gibi geleneksel medya araçlarından farklı olarak sosyal medya, internet siteleri, dijital platformlar, forum siteleri gibi araçları kullanarak reklamcılık yapan şirketlerdir. Dijital pazarlama ajansı, reklamcılıkta yeni medya araçlarını kullandığı için yeni nesil reklam ajansı olarak da isimlendirilir.

Dijital pazarlama ajansları gazete, dergi, billboard afişleri gibi geleneksel reklam araçlarıyla ilgilenmez. Dijital pazarlama ajansları işini online ortamda yapar. Örneğin bir dijital pazarlama ajansı; Google reklamcılığı, Twitter reklamcılığı, Instagram reklamcılığı, Facebook reklamcılığı gibi alanlarda faaliyet gösterir.

Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama ajansı; müşteriye hedef kitle belirleme, hedef kitleyi etkileme (influence etme), sosyal medyada reklam verme, arama motorlarına reklam verme, SEO çalışması, web sitesi tasarımı, web sitesi trafik analizi gibi işleri yapar.

Dijital pazarlama ajansı, müşterinin dijital pazarlama alanında strateji belirlemesine yardımcı olur. Bunun için müşterinin sahip olduğu sosyal medya hesapları, web sitesi vb. için analizler yapar, kurum kültürünü tanımaya çalışır. Dijital pazarlama ajansı, yaptığı gözlemler ve analizleri raporlayıp müşterinin uygun stratejiyi belirlemesine, sosyal medyada kullanacağı dile karar vermesine vb. yardımcı olur.

 

 

Dijital Pazarlama Ajansı Kurmak İçin Neler Yapılmalı?

Dijital pazarlama ajansı kurmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. Dijital pazarlama eğitimi alın.
 2. Hitap edeceğiniz kitleyi seçin.
 3. Rakip analizi yapın.
 4. Kendi web sitenizi açın.
 5. Portföy hazırlayın.
 6. İş modeli oluşturun.
 7. Sosyal medya hesapları açın.
 8. Potansiyel müşteri kitlesi belirleyin.

1. Dijital Pazarlama Eğitimi Alın

Dijital pazarlama ajansı kurmak için uygulamanız gereken ilk adım dijital pazarlama eğitimi almaktır. Dijital pazarlama eğitimi ile sosyal medyayı, dijital reklamcılığı, pazarlama tekniklerini, strateji kurmayı öğrenebilirsiniz. Öğrendiklerinizi kendi işinizi kurarken de uygulayabilirsiniz. Üstelik eğitim sonunda alacağınız sertifika ile müşterilerinize yetkinliğinizi kanıtlayabilirsiniz.

 

 

2. Hitap Edeceğiniz Kitleyi Seçin

Dijital pazarlama ajansı kurmak için ikinci adım hitap edeceğiniz kitleyi belirlemektir. Dijital pazarlamada herkese hitap etmek mümkün değildir. Hedef kitle belirlenirken etki edebileceğiniz alanlar, güçlü yanlarınız, karşınıza çıkan fırsatlar gibi seçenekleri göz önüne alabilirsiniz. Hitap edeceğiniz kitleyi belirlerken SWOT analizi yapabilirsiniz.

Örneğin daha önce müzik sektöründe PR alanında çalıştıysanız sanatçılara, müzik yapımcılarına, basın danışmanlarına aşinasınızdır. Dolayısıyla bu sektörü yakından tanıdığınız için müzik sektörüyle ilgili çalışmalar yapan bir dijital pazarlama ajansı kurmak sizin için daha anlamlı olacaktır. Aksi halde hiç bilmediğiniz bir alanda dijital pazarlama ajansı kurmak ilk etapta yavaş ilerlemenize sebep olabilir.

3. Rakip Analizi Yapın

Rakip analizi yapmak, dijital pazarlama ajansı kurma yolunda gerekli bir diğer adımdır. Sizin belirlediğiniz hedef kitle ile çalışan diğer dijital pazarlama ajanslarının hangi işleri yaptığını, nasıl müşteri bulduğunu, çalışma sistemini, kârını vb. analiz etmeniz gerekir. Bu analizler ile geliştirmeniz gereken yönleri keşfedip bu doğrultuda çalışmalar yapabilirsiniz.

Rakip analizi yaparken bazı araçlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin Ahrefs, Search Console, Semrush, Majestic, Google Analytics gibi araçlar hem rakip analizi yapmanızı hem de kendi sitenizi analiz etmenizi sağlar.

 

 

4. Kendi Web Sitenizi Açın

Bir dijital pazarlama ajansının internet dünyasında var olması gerekir. Dolayısıyla dijital pazarlama ajansı kurmak isteyenlerin uygulaması gereken adımlardan biri de kendi web sitesini açmaktır. Akılda kalıcı, kolay bulunabilen ancak etkili bir alan adı ile kendi web sitenizi açmanız gerekir.

Web sitenize yaptığınız işleri, birlikte çalıştığınız kişi ve kurumları, hizmet verdiğiniz alanları, varsa sponsor olduğunuz projeleri, vizyon ve misyonunuzu, ekibinizi, iletişim bilgilerinizi vb. ekleyebilirsiniz. Web site kurmak, danışmanlık almak isteyen kişilerin size kolayca ulaşmasını sağlayacaktır.

Özellikle web siteniz fazla trafik alıyorsa arama motorlarında “dijital pazarlama ajansı” ifadesini aratan biri sizin sitenizi üst sıralarda görecek ve danışmanlık hizmeti almak için sitenizi ziyaret edecektir. Elbette sitenizi her ziyaret eden kişi sizden danışmanlık almaz fakat yine de arama motorlarında üst sıralarda olmak bu ihtimali arttırmaktadır.

5. Portföy Hazırlayın

Dijital pazarlama ajansı kurmak için uygulanması gereken adımlardan biri de portföy oluşturmak. Portföy oluşturmak; hedeflerinize ulaşabilen, müşteriye sunduğu vaatleri yerine getirebilen bir dijital pazarlama ajansı olduğunuzu göstermek açısından önemlidir. Portföyünüzde daha önce yaptığınız projeler, birlikte çalıştığınız kişi ya da kurumlardan aldığınız referanslar, projelerinize önemli kişilerden/kurumlardan gelen yorumlar ve hedefleriniz gibi bilgilere yer vermelisiniz.

6. İş Modeli Oluşturun

Dijital pazarlama ajansı kurmak için müşterilerle nasıl çalışacağınızı belirleyen bir iş modeli oluşturmanız da gerekir. İş modeli oluştururken piyasa analizi yapabilir ve sahip olduğunuz maddi kaynakları düşünebilirsiniz. Örneğin saat başı ücret, aylık ücret ya da proje başına ücret gibi çeşitli iş modellerini kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlama ajansları mutlaka hizmet vermeden önce iş modelini belirlemelidir. Aksi halde ilerleyen zamanlarda düzensizlik çıkacaktır. Bu durum, hizmet kaliteniz ile müşteri memnuniyetini düşürür ve sizin dijital pazarlama sektöründeki itibarınıza da zarar verebilir.

7. Sosyal Medya Hesapları Açın

Bir dijital pazarlama ajansı sadece internet sitesi açmakla yetinmemeli, kendi yaptığı işleri paylaşacağı sosyal medya hesaplarına da sahip olmalıdır. Sosyal medya hesabı açan dijital pazarlama ajansları, müşterilere güvenilir ve profesyonel bir ajans oldukları yönünde izlenim vermektedir. Dolayısıyla iyi bir dijital pazarlama ajansı kurmak için sosyal medya hesapları açmak önemlidir.

Dijital pazarlama ajansları, sosyal medya hesaplarında kurumun logosunun olduğu bir profil fotoğrafı, mail adresi, internet sitesi gibi bilgilerin yer aldığı bir profile sahip olmalıdır. Dijital pazarlama ajansları, sosyal medya paylaşımlarındaki metinlerin (caption) Türkçe dil bilgisi kurallarına uygun bir şekilde yazılmasına da dikkat etmelidir.

Ajansın hitap ettiği kitleye göre sosyal medya dili belirlenir ve bu dil her paylaşımda uygulanmalıdır. Böylece ajans ile ilgili sosyal medyada bir kimlik yaratılmış olur. Müşteriler, ajans hakkındaki fikirlerini sosyal medyada kullanılan dilden ve kimlikten hareketle belirleyebilir. Bu yüzden dijital pazarlama ajansının sosyal medyada etkili bir strateji uygulaması gerekir.

8. Potansiyel Müşteri Kitlesi Belirleyin

Dijital pazarlama ajansı kurmak için son olarak potansiyel müşteri kitlesini belirlemekten söz edilebilir. Sosyal medya hesapları, web sitesi ve iş modeli oluşturulduktan sonra birçok şey hazır demektir. O halde artık potansiyel müşteri kitlesini bulmak gerekir.

Potansiyel müşteri kitlesine erişmek için YouTube kanalı açılabilir, web sitesinde blog sayfası açılabilir. Bu kanallar aracılığıyla “nedir, nasıl yapılır” tarzı bilgilendirici içerikler paylaşılır. Bu içerikleri oluştururken SEO çalışması yapmaya özen gösterilmelidir. SEO uyumlu makale yazmak için bazı teknikler vardır ve arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için bunları uygulamak gerekir. SEO çalışması ile hedef kitleye ulaşma hızı da artar dolayısıyla dijital pazarlama ajansı hızlı bir şekilde büyüyebilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?