Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-06-09T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dijital Mülakat Nedir?

Dijital Mülakat Nedir?


Mülakatlar işe alım süreçlerinde sürekli şekilde ön eleme veya tanışma evresi olarak değerlendirilen noktalardır. Ön elemelerin yapılması ve seçim konusunda değerlendirme yapmanın daha kolay olması adına sık şekilde kullanılır. Bunun için de ihtiyaca göre birkaç çeşidi olabilir. Online olarak veya dijital şekilde yapılan mülakatlarda da amaç aynı olmasına karşılık yöntemsel farklılıklar söz konusu olur.

Bu yolla yapılan mülakat ön değerlendirme niteliğinde olup yüz yüze görüşmeden daha az stresli olmasından dolayı lehinize kullanılacak kadar önemlidir. İstediğiniz sonucu almanın daha kolay olacağını düşünerek özensiz davranmak bazı olumsuz sonuçlara neden olacağından dolayı mutlaka önem verilmeli, hazırlıkları tamamlanmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Dijital Mülakat Nedir?

Online veya dijital mülakat olarak adlandırılan bu sistem işe alımlarda veya değerlendirme gereken aşamalarda sıklıkla tercih edilen bir iletişim yoludur. Online olması bulunduğunuz ortamdan bağlanılmasına ve soruların cevaplanmasına dayanır. Ekran önünde özgüvenli olmak, sorulacak olası sorulara karşı hazırlıklı yakalanmak, kıyafetlerinize dikkat etmek sonucu etkileyebilir. Eğer dijital mülakatlarda başarı oranınızı arttımak istiyorsanın Boğaziçi Enstitüsünün hazırlamış oldıuğu Ücretsiz Etkili İletişim Teknikleri Eğitimini alabilirsiniz.

Güvenli olduğunuzda sorulan soruların cevapları kadar tavrınızın da ne kadar önemli olduğunu bilen bir insan kaynakları uzmanı tarafından birebir görüşmeye çağrılma şansınız artacaktır. Pandemi sürecinin de etkili olmasından dolayı artık insan kaynakları tarafından daha çok kullanılan bu tekniğe alışılması zorunluluk haline gelmeye başlamıştır.

Video kaydetmek ve verilen soruların cevaplanmasına dayalı bir sistem olması bazı noktaların daha önemli olmasına neden oluyor. Nasıl göründüğünüze bakarak kameraya ısınmanız konusunda pratik yapabilirsiniz. Kameranın nerede duracağı da en az bu kadar gerekli bir detay olacaktır. Ayarlayarak son derece profesyonel bir açı yakalamanız değerlendirmede kolaylık sağlayabilir.

Ayrıca online bir mülakat olması özenli görünmenizi engelleyen bir işlem değildir. Gülümseyerek konuşmak olumlu bir enerji oluşturmak için en önemli etmendir. Videonun arka planında bulunan kısımda önemli oranda sadelikten yana olmanız da iyi bir etki açısından gerekli olabilir. Birebir toplantıda olduğunuzu düşünerek kameraya odaklanmalısınız. Bu şekilde yapacağınız kayıttan onay alma ihtimaliniz yükselir.

Mülakatta Nasıl Giyinmelisiniz?

Online olması mülakatta dikkat edilen unsurların daha az gerekli veya önemli olduğu anlamına gelmez. Mülakata giderken nasıl giyiniyorsanız aynı oranda resmi ve özenli olmanız istenir. Erkeklerin saç ve sakallarının düzenli olması, kıyafetlerinin toplantıya katılır şekilde özenli olması istenir. Online mülakat videosunu yine insan kaynakları uzmanı değerlendireceğinden yöntem bu durumu daha az etkisiz kılmamalıdır. Kadınlar da aynı oranda derli toplu ve mümkün olduğunca sade makyaj yaparak kamera karşısına geçmelidir. Kameraya odaklanmak ve doğruca konuşmak kıyafetinizin ne kadar özenli olduğunu arada göstermek önerilir.

Dijital Mülakatlar Neden Tercih Ediliyor?

Dijital olan mülakatların tercih edilmesi sıklığında yaşanan artışın en temel nedeni genel anlamda dünyanın içinde bulunduğu pandemi sürecidir. Pandemiden dolayı bulaş riskini azaltmak ve insanların daha az kalabalık şekilde toplanmasını engellemek adına bu tarz uzaktan görüşmeler daha sağlıklı olmaya başlamıştır. Aynı zamanda dijital olan mülakatların çok fazla başvuru olduğu işlerde ön eleme yöntemi olması da bir başka neden olarak göze çarpar. Bu sayede ilan için yeterli donanıma sahip olmadığı kanısına varılan başvurular elenir. İnsan kaynakları departmanının daha az iş yükü altında olmasına neden olur.

Dijital Mülakatların Dezavantajları Nelerdir?

Dijital mülakatların olumlu yönleri kadar aday açısından dezavantajları da vardır. Sınırlı sayıda soruya cevap vermek ve sadece kameraya bakarak konuşmak tek kişilik bir konuşma olmasından dolayı istenen frekansın yakalanmasını zorlaştırır. Karşılıklı yapılan konuşma ve değerlendirmelerde olduğu kadar kişi kendini rahat hissetmeyebilir ve gerekli açıklamalar eksik olabilir. Bu durum insan kaynakları uzmanının da gerek duyduğu ve merak ettiği sorulara cevap alamamasına da neden olacaktır.

Mülakatta Adayda Aranan Özellikler Nelerdir?

Mülakat sırasında dijital olsa da ilan veya gerekli donanımlarla alakalı özellikler belirlenenden farklı değildir. Bu yolla yapılan bir mülakat belki de bilişim ve sosyal iletişim yeteneklerinize ihtiyaç duyulan bir alanda gerekli değerlendirmenin yapılmasını sağlayacaktır. Yeterli ciddiyet veya işe bakış açınızı da anlamak açısından önemli olduğunu da düşünmelisiniz. Mülakatların tamamında yüz yüze olup olmaması da fark etmeksizin şirket tarafından iletişim ve aranan özelliklere sahip olup olmama olasılığınız değerlendirilecektir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?