Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü (MYO)
2020

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü (MYO)


Pazarlama adı altında yapılan faaliyetlerle alakalı bir soru sorulduğunda reklam yapıldığını söyleyen birçok insanla karşı karşıya kalmak mümkün olur. Aslında klasik pazarlamanın temelinde ve en çok kullanılan araçlarında reklamcılık ile karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır.

Ama gerekliliklerine bakıldığında hedef kitlelerin yani ürün ve hizmetle ilgilenen tüketicilerin ilgilendikleri reklamların nerede yayınlanacağı ve hangi yolla yapılacağı giderek değişmeye başlamıştır. Alanın gereklilikleri arasında yer alan reklam bile olsa artık dijital yani internet kökenli faaliyetler kaçınılmaz bir hal almıştır. Dijital anlamda okuryazar olmayı ve bu alanda pazarlama yapılmasına katkı sağlamayı amaçlayanlar dijital medya ve pazarlama alanında kendilerine uygun olanaklar elde eder.

Artık daha modern ve tüketiciye direkt odaklı şekilde yapılan dijital pazarlama işleri daha kısa sürede ve başarılı sonuçların alınmasına katkıda bulunuyor. Dijital medya araştırmaları hedef kitlelerin artık daha çok sosyal medya platformlarında olduklarını bildiklerinden dolayı bu yolla yapılan işlere odaklanır. Bunların başında sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi kadar SEO çalışmaları da yer alır. Bunun için mutlaka eğitim almak ve üniversitelerin dijital medya ve pazarlama bölümü üzerinden gereklilikleri temin etmek önerilir. Bu yolla dijital okuryazarlık da elde edilmiş olacaktır.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Nedir?

İki yıllık olacak şekilde üniversitelerin meslek yüksek okulları arasında bulunan dijital medya ve pazarlama bölümü entegre şekilde birçok alanla ilgilenir. Çünkü pazarlamanın modernleşen ve değişen yüzü çağın ayaklarına uyumlu olmayı zorunlu hale getiriyor. Yapılan reklam ve diğer tutundurma işlemlerine eklenen faaliyetlerin olmaya başlaması da zorunlu şekilde tüketicilerin davranışlarında izleme ve değişimlere göre hareket etmeyi doğuruyor.

SEO adı verilen kavram ile internet reklamcılığı verilen faaliyetler de pazarlama birimlerinde aktif şekilde kullanılıyor. Hatta üretilen ürün ve hizmetin hedef kitlesine göre klasik reklamcılık anlayışının asla kullanılmadığı işletmeler de bulunuyor. Bunun için yapılması gereken bunlar üzerinde zorunlu olarak uzmanlaşmaktır. SEO genel hatlarıyla bir hizmet ve ürünün satışına destek olmayı amaçlayarak internet sitenizin aramalarda daha üstlerde çıkmasını sağlamaktır. SEO uzmanı olmak yolunda Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı SEO Eğitimi: Sertifikalı Uzmanlık Programını inceleyebilirsiniz.

İnternet reklamcılığı ise başta sosyal medya hesapları olmak üzere ticaret ve pazarlama ile alakalı kavramların uygulanmasıdır. Bunların yapılmasını sağlayacak dijital yetenek ve analizlerin elde edilmesi için ise dijital medya ve pazarlama bölümü ortaya çıkmıştır. Alanda bu ihtiyaçların yerine getirilmesini sağlayacak donanımlı pazarlama birimi elemanları yetiştirilmesi amaçlanır.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümünün yeni bir bölüm olması ve henüz konuyla alakalı yeteri kadar bilginin bulunmaması bazı noktalarda eksiklikler olmasına neden oluyor. İki özel üniversite ile eğitim vermeye başlayan bölüm daha sonra diğer üniversitelerin de dikkatini çekmeye başlamıştır. Sadece meslek yüksekokulunda bulunan bölümün şuan için lisans programı da bulunmaz.

Bundan dolayı dikey geçiş sınavları ile tamamlamak isteyenlerin seçeceği alanlar basın ve yayın, gazetecilik, iletişim, medya, işletme, pazarlama, yeni medya, yeni medya ve iletişim, halkla ilişkiler ve tanıtım, reklamcılık şeklinde örneklerle açıklanabilir.

Başarı ve puan sıralaması ile alakalı olarak da eğitim verilen üniversite sayısının sınırlı olmasından dolayı bazı rakamlar vermek mümkün olur. Aksi durumda öğrencilerin bu sıralamalara bağlı kalarak yanlış değerlendirmeler yapması doğru olmayacaktır. ÖSYM kılavuzundan kontrol ederek yol çizmek daha da önemlidir.

Eğitim verilen üniversitelere göre yapılan son yerleştirme puanları şu şekilde sıralanabilir:

 • İstanbul Kültür Üniversitesi Burslu program: 360 bin puan ve 371 bin sıralama,
 • Ostim Üniversitesi Burslu program: 288 bin puan, 488 bin sıralama,
 • İstanbul Kültür Üniversitesi %75 burslu: 239 bin puan, 1 milyon sıralama şeklinde olabilir.

Bunlar öğrencinin taleplerine ve diğer detaylara göre şekillenmelidir. Her sene değişkenlik göstereceği de unutulmamalıdır.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Dersleri Nelerdir?

Derslerin tamamı ihtiyaçlar ve donanımlar göz önüne alınarak oluşturulur. Bu nedenle de dijital ve iletişim kadar pazarlama kökeninde de dersler olmasına dikkat edilir. Aynı zamanda 2 yıllık eğitim olması da derslerin daha çok ve yan yana verilmesine neden olur. İletişim, medya, yabancı dil, bilgisayar, dijitalleşme ve pazarlama ekseninde içeriklere sık sık rastlanır.

Derslerin bazıları şu şekildedir:

 • Dijital pazarlama ve reklamcılık,
 • Sosyal medya,
 • Bilişim hukuku,
 • E-ticaret,
 • Mobil reklamcılık,
 • Pazarlama,
 • Görsel medya iletişimi,
 • Yeni medyaya giriş,
 • Web tasarım,
 • Dijital okur yazarlık,
 • Dijital reklamcılık,
 • İngilizce uygulamalar,
 • Mesleki İngilizce,
 • Girişimcilik,
 • Staj olarak sıralanabilir.

Bunun için bu alanlara yeteneği ve ilgisi olan kişilerin ilgilenmesi daha doğru olur. Çalışma alanlarının da ağırlıklı olarak bu şekilde olması beklenir. Pazarlama birimlerinde yardımcı olan ve faaliyetleri yürüten bir çalışanın bu donanımların yanında SEO ve tasarım odaklı düşünmeyi de öğrenmesi gerekli olur. Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) Sertifika Programını inceleyebilirsiniz.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu alandan mezun olan kişiler genel olarak dijital pazarlama ve strateji alanında gerekli olan iş yükünü alırlar. Yapılması, düzenlenmesi, yönetilmesi, raporlanması, bütçeye uygun şekilde hareket edilmesi ve amacına uygun şekilde sonuç vermesi için çabalanması gerekli olur. Kampanya ve hedef kitlelerin neler olduğunu anlamak için pazar araştırmaları ve diğer işlemleri de yerine getirmek gerekli olur. Çalışanların pazarlama birimi ve çatısı altında bulunması gerekli işlerle alakalı iletişimde olunmasını da zorunlu kılar. Haber ve metin içeriklerini de düzenlemek önemlidir. Metin yazarı olarak faaliyette bulunan kişilerin siteye bunları yüklemesi, gerekli adımları bilmesi ve düzenlemeleri yapması önerilir.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Bölüm gelişen ve gelişime açık olarak adlandırılabilen bir konumda olmasından dolayı daha çok kişinin dikkatini çekmeye devam ediyor. Mezunlar gerekli eğitim ve donanımları elde ettiklerinde çalışma alanlarının çok fazla olduğunu hemen fark eder. Bunların ana faaliyet kolları ise e-ticaret, sosyal medya ve haber kurumları olabileceği gibi reklamcılık hizmeti sunan yerler de olabilir.

Aynı zamanda kurumsal işletmelerin de bu konuda ihtiyaçları göz ardı edilmeyecek kadar geniştir. E-ticaret sitelerinde de bu bölüm mezunlarının iş bulması mümkün oluyor. Pazarlama, ajans ve işletmelerin gerekli birimleri bile oldukça geniş ihtiyaçların olacağı yerler olduğundan dolayı çalışanların donanım ve yeteneklerine odaklanması gereklidir.

Kısa sürede iş bulmaları hatta home office çalışmaları da mümkün olabilir. Online ve dijital kökenli çalışanların en büyük avantajları bu şekilde işleri olmaları ve esnek çalışma olanaklarıdır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}