Dijital İçerik Yazarlığı Nedir?

Dijital İçerik Yazarlığı Nedir?


Dijital içerik yazarlığı son zamanlarda araştırılan bir konu. Bu yazımızda dijital içerik yazarlığı nedir? hep birlikte inceleyeceğiz. Günümüz dijital çağı. Artık oldukça gelişen ve yaygınlaşan teknoloji sayesinde bireylerin bilgiye erişimi çok daha kolay. Ve biz içinde bulunduğumuz bu dijital çağın bakış açısından inceleme yapmak zorundayız. Bu açıdan baktığımızda birbirinden farklı meslek grupları bu sürece dahil oldu. Dijital içerik yazarlığı bunun en güncel örneklerinden biri. Dijital içerik yazarlarının birtakım görevleri vardır. İnternet aracılığıyla yazılarını ve makalelerini dijital ortamda paylaşıp insanlara ulaşmasını sağlarlar. Bu sayede insanların aklındaki soru işaretlerini azaltırlar. Onları bilgilendirirler. Bu, onların temel görevlerindendir.

Günlük yaşantımızda yazarlık kavramı günden güne değişmektedir. İnsanların çok daha rahat bir şekilde ulaşabileceği ortamlarda çeşitli makaleler ve yazılar yayımlanmaktadır. Bunu göz önünde bulundurmak akla çok daha yatkın gelmektedir.

 

Dijital İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

Şimdi de çoğu insanın aklındaki soru işaretine, dijital içerik yazarı nasıl olunur? sorusuna açıklık getireceğiz.

Dijital içerik yazarı olmak için internet üzerindeki çeşitli kurum ve kuruluşlardan eğitim alabilirsiniz. Seçtiğiniz bir tanesiyle gerekli başvuru koşullarını doldurmanız gerekmektedir. Eğer dijital içerik yazarı olmak istiyorsanız kişisel özelliklerinizle bağdaşan bir alanda yazı yazıyor olmanız gerekmektedir. Seçtiğiniz kuruma bağlı olarak değişen birtakım özellikler vardır. Eğer başarılı bir içerik yazarı olmak istiyorsanız kendinizde şu özellikleri ön planda tutmalısınız:

Geniş bir kelime dağarcığına sahip olmak: Bu sayede size verilen içerikler monoton olmaktan kurtulur. Yazdığınız kelimelerin alternatiflerini de kullanarak makalelerinizi geliştirebilirsiniz. Bu, okuyucuda güzel bir izlenim bırakacaktır.

Dil bilgisi kurallarını doğru kullanmak: Dil bilgisi kurallarını doğru kullanmalısınız. Yazdığınız içerikteki birtakım yazım yanlışları okuyucuda kötü bir izlenim bırakacaktır. Makalelerinizde yazılı nesnel veya öznel yazınızın herhangi bir değeri kalmaz. Bu bağlamda dil bilgisi kurallarını doğru kullanmak oldukça büyük bir önem arz eder.

Verilen içerikleri zamanında teslim etmek: Genel olarak içeriklerin 24 saat içinde teslim edğilmesi talep edilir. Diğer taraftan bu süre kurumdan kuruma değişiklik de gösterebilir. Teslim tarihi nasıl belirlenirse belirlensin yazıları teslim tarihi içinde karşı tarafa iletmiş olmak oldukça önemlidir. Toparlayacak olursak size verilmiş olan zaman içinde içeriğinizi teslim etmiş olmanız gerekmektedir. Zamanında teslim edilmeyen içerik, her iki tarafı da olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden belli bir plan ve program dahilinde ilerlemeniz yararınıza olacaktır.

Öğrenmeye açık olmak: Size verilen içeriklerde çeşitli araştırmalar yapmak durumunda olacaksınız. Bu aşamada öğrenmeye açık ve hevesli olmanız büyük bir önem teşkil eder. Okuyucuların aklında soru işareti bırakmamak adına detaylı bir araştırma sürecine girmeniz yerinde olacaktır. Öğreneceğiniz her yeni bilgi hem okuyucuya hem de size katkı sağlayacaktır.

Anlam Bütünlüğünü Sağlamak: Yazacağınız makalelerin içeriklerinde belli bir anlam bütünlüğünün olması çok önemli. Makalelerinizde kullandığınız kelimelere ve olay sırasına uygun yerleştirmeye özen göstermelisiniz. Anlam karmaşası olmaması adına atılacak en büyük adım makalenizi derli toplu bir şekilde teslim etmeniz olacaktır. Böylelikle okuyucu, makalenizi okuyup kafasındaki soru işaretlerini problem yaşamadan giderebilir.
 

Dijital İçerik Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Çoğu insanın aklına takılan bir diğer soru ise dijital içerik yazarlığı nasıl yapılır? sorusudur. Şimdi de bu soruya cevap verelim. Dijital içerik yazarlığı yapmak istediğiniz kurumu seçtikten sonra gerekli başvuru koşullarını tamamlamanız gerekir. Bu koşullar sağlandıktan sonrası kabul sürecidir. Kabul sürecinin ardından içerik yazarlığı yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu süreci iyi yönetmek çok önemlidir. Kurum tarafından size verilecek içerikleri kurallara uygun bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz tavsiyeler altın değerindedir. Günlük ya da haftalık olarak size verilen içerikleri zamanında iletmeniz gerekmektedir. Hata görmeyen içerikleriniz yetkili kişiler tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Böylelikle makaleniz birçok insana ulaşmış olacaktır. 

Diğer taraftan dijital içerik yazarlığı yapmanız, sizin kişisel gelişiminize olumlu yansıyacak bir etmenlerden biridir. Çünkü bir konu ya da ürün hakkında yazı yazabilmek için o ürünün uzmanı olmanız gerekir. Her seferinde yeni bir konu ya da ürünle çalışacaksınız. Bu da kişisel gelişim seviyenizin yükselmesine vesile olacaktır. Tam tersi açıdan bakarsak, yazmış olduğunuz makaleler birçok insana yardımcı olacak ve akılda soru işareti bırakmayacaktır. Bu, sizin için ayrı bir keyif kaynağı olacaktır.
 

Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi Nasıl Alınır?

Dijital içerik yazarı olmak için birtakım özelliklere sahip olmanız gerektiğini belirtmiştik. Bu özellikleri edinmek için çeşitli eğitimler mevcuttur. Peki, dijital içerik yazarlığı eğitimi nasıl alınır? hep birlikte inceleyelim.

Farklı kurum ve kuruluşların çeşitli eğitimleri vardır. Bu eğitimlerden kalite standartlarına uygun olanı seçmeniz çok önemlidir. Boğaziçi Enstitüsü Dijital İçerik Yazarlığı (Uygulamalı) eğitimi en güncel, en gelişmiş eğitimdir. Bu eğitimi başarıyla tamamladığınızda uluslararası geçerliliği olan İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı sertifika alacaksınız. Bu sertifikayla dilediğiniz dijital kurum ve kuruluşlara iş başvuru yapabilirsiniz. Bu sertifika sizi bir adım öne çıkaracaktır. Şimdi de Dijital İçerik Yazarlığı (Uygulamalı) eğitiminde alacağınız derslerin listesini görelim.
 • İnternet okur–yazarlığı nedir?
 • Online içeriklere dair temel bilgiler
 • Online içerik yazarlığı nedir?
 • İçerik yazarlarının türleri var mıdır?
 • Online içerik yazarlığının editörlükten farkı nedir?
 • İçerik yazarlarının sahip olması gereken nitelikler nelerdir?
 • Online içerik nasıl üretilir?
 • İçerikte anlam ve bütünlük nasıl oluşturulur?
 • İçerik oluştururken en sık yapılan hatalar nelerdir?
 • İçerik yazarlarının en sık karşılaştığı sorunlar nelerdir?
 • Online içerik oluştururken kullanılan SEO teknikleri nelerdir?
 • Online içerikte 2021 trendleri nelerdir?

Bu derslerin ardından kişisel gelişiminize oldukça büyük bir katkı sağlayacaksınız. Artık kendinizi geliştirmenizde ve hedeflerinize doğru ilerlemenizde hiçbir engel yoktur.  Dijital İçerik Yazarlığı (Uygulamalı) eğitimi sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}