Dijital İçerik Pazarlaması
2020

Dijital İçerik Pazarlaması


Dijital İçerik Pazarlaması, marka bilinirliğini artırmak ve hedef kitlenizle etkileşim kurmak için sizin yerinize yoğun olarak faaliyet gösteren, işletmenizin müşterinizle bağlantı kurmasına yardımcı olan, çok yönlü aynı zamanda profesyonel bir yardımcı gibidir. Peki Dijital İçerik PazarlamasıNedir. Nasıl tarif edebiliriz. Şöyle, daha önce belirlenmiş hedef kitleye, ilgi duydukları konular esas alınarak bilgi değeri taşıyan, düzenli ve kaliteli içerikler oluşturup dikkatini çekip yönlendirerek, hedef kitleyi müşteriye dönüştürmeyi amaçlayan pazarlama yöntemidir.

80 leri, 90 ları hatta 2000 leri hatırlayın. O yılların televizyon – gazete ve dergilerdeki reklam sunumlarını gözünüzün önüne getirin. Günümüzdeki reklam sunumları ile karşılaştırın. Şunu net olarak gözlemleyeceksiniz, Hayatımızın her köşesinde rastladığımız bir pazarlama ürünü olan klasik reklam sunumları artık insanları çok ciddi anlamda rahatsız etme noktasına geldi.

Dijital İçerik Pazarlaması Neden Gerekli?

Klasik reklâmların rahatsızlık verdiğini belirttik. Dikkat ederseniz siz dahil çevrenizdeki diğer insanlarda gazete, dergi, web sitesi gibi platformlarda yayınlanan reklamları görmezden geliyor. Televizyonda reklamlar başlayınca ilgisiz davranıyor hiç umursamadan başka bir kanala geçebiliyor. Yada web sitelerindeki reklam banner ‘ları hiçbir şekilde dikkatini çekmiyor ve görmezden gelebiliyor.  Zira belliki artık tüketici geleneksel tek düze pazarlama metodlarından tamamen bıktı.

Dünya çapında yaşanan ve Reklam Körlüğü adı verilen bu davranış reklam ve pazarlamacıların reklama dair fikirlerinde 360 derecelik bir değişime sebep oldu. İşte günümüz teknolojileri ile desteklenen ve bizzat tüketicilerinde bilerek yada farkında olmadan destek verdiği bu teknolojik değişimin adı Dijital İçerik Pazarlaması.

Günümüz dünyasında tüketici kendisine fayda sunan, az yada çok herhangi bir değer üreten, bunu yaparken ilgi çeken ve zaman zaman  bizzat kendisinide sürece dahil eden markaları takip ediyor. Tabi burada hedef, ilgi çeken ihtiyaca yönelik içerik yoluyla ( örneğin arama motorları listeleme sonuçları ) ulaştığı tüketiciyi markanın potansiyel müşteri dairesinde tutabilmek ve hizmetlerinden faydalanmaya yönlendirmek olmalı. Aksi halde beklenen etki oluşmayacaktır.

Bu detaylar ışığında artık Dijital İçerik Pazarlaması Neden Gerekli sorusuna kısaca şu cevabı verebiliriz, Çünkü klasik reklam yöntemleri ile tüketicinin dikkatini çekmek artık mümkün değil. Tüketici sürekli dikkatini çeken ve bizzat kendisininde katılım gösterdiği Dijital İçerik Pazarlaması modeline yöneliyor. Dolayısı ile şirketler artık kendilerini tanıtmak için klasik yöntemlerden kesinlikle vaz geçmeli ve teknolojiye ayak uydurup mutlaka  Dijital İçerik Pazarlaması reklam modeline geçiş yapmalı.

Dijital İçerik Pazarlamasının 4 Temel Amacı

» Hedefe Yönelik Kaliteli İçerik

Dijital İçerik Pazarlaması iyi bir planlama ile sunulduğu takdirde etkili sonuç alınır. Web sitenizdeki içerikler mutlaka hedeflediğiniz kitlenin ihtiyacına yönelik ve dikkat çekici nitelikte hazırlanmalı. Aynı zamanda bu işleyiş periyodik olarak süreklilik gösteren bir düzende olmalı. Böylece okuyucularınızın dikkatini çekip onların potansiyel müşterileriniz haline gelmesine hatta  markanızı tercih eder bir konuma yükselmesine vesile olabileceksiniz.

» Arama Motorlarında Bulunabilirlik

Dijital İçerik Pazarlamasında esas olan, potansiyel müşteriyi web sitenize çekebilmektir.  Günümüzde bu süreç nasıl işliyor biliyorsunuz. Kullanıcı herhangi bir kelime ile arama motorunda arama yapıyor, listelenen sonuçlar içinde en üstlerde yada takip eden sıralarda bulduğu web sitelerine tıklayarak girip aradığını okumaya yada incelemeye başlıyor.

Bu noktada şunu görüyoruz, Arama sonuçlarındaki bulunabilirlik, potansiyel satın alma sürecininde aslında başlangıcını oluşturuyor. Web siteniz bulunduysa gelen kullanıcı müşteriniz olabiliyor. Sadece içeriklerinizin iyi olması yetmez. Daha öncesinde web sitenizin SEO altyapısı mutlaka profesyonel düzeyde oluşturulup takip ediliyor olması gerekiyor.

» Sosyal Medya Platformu

Biliyorsunuz Sosyal medya platformları, insanların kendi çevresi ile bir araya geldiği,  paylaşım yaptığı, sürekli aktif olarak zaman geçirdiği dijital mekanlar. Bu platformlarda mutlaka dinamik bir şekilde yer almak, hedeflediğiniz potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak için çok önemli bir kriter. Marka, ürün yada hizmetlerinizi sosyal medya platformlarında ne kadar iyi konumlandırırsanız, statü ve güvenirliliğiniz aynı oranda artar. Böylece hedeflerinize ulaşmada çok büyük mesafeler kat etmiş olursunuz.

» Hızlı ve Kesintisiz Ulaşım

Kurumal web siteniz, E-ticaret siteniz, mobil uygulamalarınız, video içerikleriniz gerek teknik olarak gerekse kullanıcı deneyimi açısından son derece eksiksiz olmalı. Arama sonuçlarından size ulaşan potansiyel müşterinizi web sitenizde yapmak istediği işlemleri sonuca ulaştırıncaya kadar üst düzey bir performans sunmalısınız. Bu nasıl olacak?. Tabiki çok hızlı açılan ve kesinti yaşanmayan, kargaşadan uzak temiz ve anlaşılır tasarlanmış bir web siteniz olmalı. Web sitenizde kolay ulaşılabilir sayfalar, kullanıcının kolayca hareket edebileceği ve istediğini zorlanmadan bulabileceği bir menü yönlendirmesi gibi tüm detayların iyi kurgulanmış olması gerekiyor. Aksi halde potansiyel müşterilerin sitenizde işlem yapmadan çıkmasına engel olamazsınız.

Etkili Dijital İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır

Web sitenize yada blogunuza içerik oluşturma noktasında yeni nesil kullanıcıların yaşam tarzlarına ve ihtiyaç hissettikleri faydaya odaklanmak gerekiyor.  Görüyoruz ki onlar doğal ve tamamen aranan ihtiyaca yönelik dijital içeriklerden hoşlanıyor. Direkt yönlendirilen reklamlardan hoşlanmıyor aksine nefret ediyorlar.

Etkili Dijital İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır noktasında en fazla etki oluşturan yöntemlerden biri viral içerik ve video hazırlamak.  Özellikle viral videolar sosyal medyada kullanıcılar tarafından beğenildiği takdirde kısa sürede devasa boyutta yayılım gösterir.

Gerçekten ilginç ve faydalı bilgiler sunan, pratik ve keyifli aynı zamanda neşeli içerikler çok fazla beğeni ve yorum almakta. Bu durumu hepimiz gözlemliyoruz. Örneğin Web sitenizden hariç olarak içeriklerle web sitenize yönlendirme yapan kurumsal bir blog çok iyi bir fikir. Bu tür bir blogdan birkaç tane oluşturmak yani bir paravan blog ağı kurmak, onları kaliteli içeriklerle destekleyip, ana web sitenize içeirk çıkış ve yönlendirmeleri yapmak ise çok daha iyi bir fikir.  

Başarılı Olmak İçin Eğitim Tavsiyesi

Günümüzde küçük yada büyük bütün şirketler klasik reklam yöntemlerini süratle terkederek Dijital Pazarlama alanına geçiyor. Bu zorunlu bir gereklilik zira insanlar artık bu tür reklamları görmek bile istemiyor. Dolayısı ile Dijital Reklam ve onun göz ardı edilemez en etkili kaynağı Dijital İçerik Pazarlaması için tüm sektörlerde ciddi personel ihtiyaçları söz konusu olacak.

Bu aşamada şirketinizin sahibi bir girişimci iseniz Dijital Pazarlama konusunda başarılı olmak, geride kalmamak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için mutlaka Dijital Pazarlama Eğitimi almanızı tavsiye ediyoruz. Bu alanda kariyer yapmak ve şirketlerde Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmak isteyenler içinde aynı tavsiyeyi özellikle yapıyoruz. Bu başarılı ve kazançlı teknolojik bir kariyer yolcuğu.


Bütünleşik Dijital Pazarlama Eğitimi »  İncelemek ve Eğitimi Almak İçin Tıklayın »


 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}