Dijital İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital İçerik Pazarlaması Nedir?


Dijital İçerik Pazarlaması dijital dünyanın yükselen trendi. Marka bilinirliğini artırmanın en etkili yolu. Dijital İçerik Pazarlaması sizin yerinize hedef kitlenizle etkileşim kurar. Bu amacı sağlamak için yoğun olarak faaliyet gösterir. İşletmenizin potansiyel müşterileri ile iletişime geçer. Tamamen size çalışır. Çok yönlü aynı zamanda profesyonel bir yardımcı gibidir. Satışlarınızı artırır. Şirketinizin büyümesini sağlar.

Peki son derece başarılı bir yöntem olan Dijital İçerik PazarlamasıNedir? Nasıl tarif edebiliriz. Bu tanımı doğru yaparak makalemize devam edelim.

 

Dijital İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital İçerik Pazarlaması, daha önce belirlenmiş hedef kitleye odaklanır. İlgi duyulan konuları esas alarak bilgi değeri taşıyan materyaller sunar. Düzenli ve kaliteli içerikler oluşturur. Kitlelerin dikkatini çekip yönlendirir. Ve son olarak hedef kitleyi müşteriye dönüştürmeyi amaçlayan pazarlama yöntemine Dijital İçerik Pazarlaması denir.

Şimdi birkaç saniye durun. 80leri, 90ları hatta 2000leri hatırlayın. O yılların televizyon, gazete ve dergilerdeki reklam sunumlarını gözünüzün önüne getirin. Günümüzdeki reklam sunumları ile karşılaştırın. Şunu net olarak gözlemleyeceksiniz. Klasik reklam sunumları artık insanları çok ciddi anlamda rahatsız ediyor. Bu reklam modellerinin artık tüketiciler tarafından görmezden gelindiği su götürmez bir gerçek.

 

Dijital İçerik Pazarlaması Neden Önemli?

Klasik reklamların dikkate alınmadığını belirttik. Bu doğru. Dikkat ederseniz siz dahil çevrenizdeki diğer insanlarda gazete, dergi, web sitesi gibi platformlarda yayınlanan reklamları görmezden geliyor. Televizyonda reklamlar başlayınca ilgisiz davranıyor. Hiç umursamadan başka bir kanala geçebiliyor. Ya da web sitelerindeki reklam bannerları hiçbir şekilde dikkatlerini çekmiyor. Ve görmezden geliniyor. Belli ki artık tüketici geleneksel tekdüze pazarlama metodlarından tamamen bıktı.

Dünya çapında yaşanan bu olgunun adı Reklam Körlüğü. Bu davranış reklamcıları ve pazarlamacıları bir anda durdurdu. Reklama dair fikirlerinde 360 derecelik bir değişime sebep oldu. İşte günümüz teknolojileri ile desteklenen ve bizzat tüketicilerin de bilerek ya da farkında olmadan destek verdiği bu teknolojik değişimin adı Dijital İçerik Pazarlaması.

Günümüz dünyasında tüketici kendisine fayda sunan, az ya da çok herhangi bir değer üreten, bunu yaparken ilgi çeken ve zaman zaman bizzat kendisini de sürece dahil eden markaları takip ediyor. Tabi burada hedef, ilgi çeken ihtiyaca yönelik içerik yoluyla tüketiyiciye ulaşmak. Buna bir örnek verelim. Örneğin, arama motorları listeleme sonuçları yoluyla tüketiciye ulaşmak. Sonuç olarak müşterisini markanın potansiyel müşterisi dairesinde tutabilmek. Hatta hizmetlerinden faydalanmaya yönlendirmek. Aksi halde beklenen etki asla oluşmamaktadır.

Bu detaylar ışığında artık Dijital İçerik Pazarlaması Neden Önemli? sorusuna kısaca şu cevabı verebiliriz. Çünkü klasik reklam yöntemleri ile tüketicinin dikkatini çekmek artık mümkün değil. Tüketicinin sürekli dikkatini çekmelisiniz. Bunu istiyorlar. Hatta bizzat kendilerinin de katılım gösterdiği Dijital İçerik Pazarlaması modeline yöneliyorlar.

Tanıtmak istediğiniz bir işletmeniz varsa odak noktanız tam da burası. Klasik yöntemlerden mutlaka vazgeçmelisiniz. Zamana ve teknolojiye ayak uydurun. Ve mutlaka Dijital İçerik Pazarlaması reklam modeline geçiş yapın. Satışlarınızı artırmak, büyüme kaydetmek istiyorsanız bu şart.

 

Dijital İçerik Pazarlamasının 4 Temel Amacı

Dijital içerik pazarlamasının 4 temel amacını aşağıda bulabilirsiniz.

1 - Hedefe Yönelik Kaliteli İçerik

Dijital İçerik Pazarlaması, iyi bir planlama ile sunulduğu takdirde etkili sonuç alınır. Web sitenizdeki içerikler mutlaka hedeflediğiniz kitlenin ihtiyacına yönelik ve dikkat çekici nitelikte hazırlanmalı. Aynı zamanda bu işleyiş periyodik olarak süreklilik gösteren bir düzende olmalı. Böylece okuyucularınızın dikkatini çekip onların potansiyel müşterileriniz haline gelmesine hatta markanızı tercih eder bir konuma yükselmesine vesile olabileceksiniz.

2 -  Arama Motorlarında Bulunabilirlik

Dijital İçerik Pazarlamasında esas olan, potansiyel müşteriyi web sitenize çekebilmektir. Günümüzde bu süreç nasıl işliyor biliyorsunuz. Kullanıcı herhangi bir kelime ile arama motorunda arama yapıyor, listelenen sonuçlar içinde en üstlerde ya da takip eden sıralarda bulduğu web sitelerine tıklayarak girip aradığını okumaya ya da incelemeye başlıyor.

Bu noktada şunu görüyoruz. Arama sonuçlarındaki bulunabilirlik, potansiyel satın alma sürecinin de aslında başlangıcını oluşturuyor. Web siteniz bulunduysa gelen kullanıcı müşteriniz olabiliyor. Sadece içeriklerinizin iyi olması yetmez. Daha öncesinde web sitenizin SEO altyapısı mutlaka profesyonel düzeyde oluşturulup takip ediliyor olması gerekiyor.

3 -  Sosyal Medya Platformu

Biliyorsunuz sosyal medya platformları, insanların kendi çevresi ile bir araya geldiği, paylaşım yaptığı, sürekli aktif olarak zaman geçirdiği dijital mekanlar. Bu platformlarda mutlaka dinamik bir şekilde yer almak gerekmektedir. Bu, hedeflediğiniz potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak için çok önemli bir kriter.

Marka, ürün ya da hizmetlerinizi sosyal medya platformlarında ne kadar iyi konumlandırırsanız statü ve güvenirliliğiniz aynı oranda artar. Böylece hedeflerinize ulaşmada çok büyük mesafeler kat etmiş olursunuz.

4 -  Hızlı ve Kesintisiz Ulaşım

Kurumal web siteniz, e-ticaret siteniz, mobil uygulamalarınız, video içerikleriniz. Bütün dijital materyalleriniz. Gerek teknik olarak gerekse kullanıcı deneyimi açısından son derece eksiksiz olmalı. Arama sonuçlarından size ulaşan potansiyel müşterinizi başarıyla karşılamalısınız. Yetmez. Onu web sitenizde misafir etmelisiniz. Başka? Yapmak istediği işlemleri sonuca ulaştırıncaya kadar üst düzey performans sunmalısınız. Buraya kadar çok güzel.

Peki bütün bunlar nasıl olacak? Tabi ki çok hızlı açılan web siteniz vasıtasıyla. Asla kesinti yaşanmayan bir web siteniz olmalı. Kargaşadan uzak bir tasarım, temiz ve anlaşılır bir dil, sadelik ve hız. Bütün bunlar artık çok önemli kriterler. Web siteniz bunları mutlaka karşılamalı. Web sitenizdeki tüm sayfalar kolay ulaşılabilir olmalı. Menü yerleşimi kullanıcının kolayca hareket edebileceği ve istediğini zorlanmadan bulabileceği şekilde yerleştirilmeli. Bütün detayların iyi kurgulanmış olması gerekiyor. Aksi halde potansiyel müşterilerin sitenizde işlem yapmadan çıkmasına engel olamazsınız.

 

Dijital İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Web sitenize ya da blogunuza içerik oluşturmak çok önemli. Özgün, profesyonel seviyede kaliteli içerikler olmalı. Bu noktada yeni nesil kullanıcıların ihtiyaçları çok önemli. Bu konuları tespit etmekle başlayın işe. Hangi konularda araştırma yapıyorlar. Neleri öğrenmek istiyorlar. Dikkatlerini en çok ne çekiyor.

Bütün bunlar sizin hedef alanlarınız. Şunu net görüyoruz. Onlar doğal ve tamamen organik sonuçlara odaklanmışlar. İhtiyaca yönelik kaliteli dijital içeriklerden hoşlanıyorlar. Direkt yönlendirilen reklamlardan ise tamamen nefret ediyorlar.

Dijital İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır  noktasında en fazla etki oluşturan yöntemlerden biri viral içerik ve video hazırlamak. Özellikle viral videolar oldukça etkilidir. Sosyal medya kullanıcılarının beğenisini hedefleyin. Böylece kısa sürede devasa boyutta yayılım gösterir.

Dikkat ederseniz farkındalık oluşturan orijinal paylaşımlar popüler. Gerçekten ilginç ve faydalı bilgiler sunmalısınız. Pratik ve keyifli aynı zamanda neşeli içerikler olmalı. Çünkü bu tür gönderiler çok fazla beğeni ve yorum alıyor. Bu durumu hepimiz gözlemliyoruz. Örneğin, web sitenizin bir blogu yoksa hemen oluşturun. Beklemeniz hata. Çünkü kaliteli içeriklerle dolu bir blog üst düzey geri dönüşüm sağlar.

Bu sizin kurumsal blogunuz. Daha yüksek etki için daha fazla etkileşim oluşturmalısınız. Kurumsal blogunuza ek olarak harici bloglarda açabilirsiniz. Kendi özel blog networkünüzü kurmak akılcı bir strateji. Önce onları kaliteli içeriklerle destekleyin. Arama motorlarında iyi seviyeye getirin. Her biri kaliteli farklı bir dünya gibi olsun. Daha sonra ana web sitenize link çıkışı yapın. Tıpkı başka bir siteden tanıtım yazısı alır gibi. Etkileri sizi çok şaşırtacak.

 

Daha İyi İçerik Pazarlama İçin Eğitim Tavsiyesi

Artık dijital bir dünyanın tam ortasındayız. Bunu her zaman vurguluyoruz. Markalar dijitale geçti bile. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde klasik reklam yöntemlerini süratle terk ediyor. Dijital Pazarlamaya kitlesel bir yöneliş var. Bu zorunlu bir gereklilik. Çünkü insanlar geleneksel reklamları görmek bile istemiyor. Neden? Çünkü yeni bir dönem ve yepyeni reklam modelleri var. Daha ilgi çekici. Daha inovatif. Ölçülebilir. Tam hedefe yönelik. Ve daha şeffaf.

Yeni dönemle birlikte değişen ihtiyaçları doğru analiz etmeniz gerekiyor. Teknoloji ile uyumlu bir kariyer planlaması birinci önceliğiniz olmalı. Önümüzdeki dönemde Dijital İçerik Pazarlaması için tüm sektörler uzman arayışlarını artıracak gibi. Bu arayışla birlikte ciddi personel ihtiyaçları söz konusu olacak.

Şirketlerde Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmak isteyebilirsiniz. Bu çok iyi bir fikir. Eğer ilgiliyseniz hiç tereddüt etmeden kariyerinizi bu alana yönlendirin. Böylece hem prestijli hem de yüksek gelirli bir mesleğiniz olacak. Bu her açıdan başarılı ve kazançlı bir başlangıç. Yeni nesil teknolojik bir kariyer yolcuğu. Bu başlangıcı Boğaziçi Enstitüsünün sunduğu Bütünleşik Dijital Pazarlama Eğitimi ile yapabilirsiniz.

Uzman eğitmenler eşliğinde üst düzey bir eğitim bu. Eğitimi başarı ile bitirdiğinizde;

 • Boğaziçi EnstitüsüDijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası
 • Üniversite onaylı eğitim bitirme sertifikası
 • Uluslararası geçerliliği sertifika

Sahibi olacaksınız. Bu sertifikalar öz geçmişinizi daha dikkat çekici yapacak. Sizi iş başvurularınızda her zaman bir adım öne çıkaracak.

Hemen hatırlatalım. Online Eğitim konusunda uzman olan Boğaziçi Enstitüsü herkese açık. Bu eğitimi sadece bireyler için sunmuyor. Aynı zamanda şirketler için kurumsal düzeyde eğitimler de mevcut. Şirket sahibi bir girişimci olabilirsiniz. Dijital Pazarlama konusunda başarılı olmak isteyeceksiniz. Dijital dünyada geride kalmamak için bu zorunlu. Çünkü potansiyel müşterilerinize ulaşmanız gerekiyor. Sizin de mutlaka Dijital Pazarlama Eğitimi almanızı tavsiye ediyoruz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?