Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Dijital Çağ Döneminde İçerik Yazarlığı

Dijital Çağ Döneminde İçerik Yazarlığı


Dijital çağ, 90’lı yılların sonundan itibaren kendini hissettirmeye başlasa da 2005 yılıyla birlikte hayatımıza giren tüm sosyal mecralar kendimizi bir anda baş döndürücü bir evrenin içerisinde bulmamıza neden oldu.

Elimizde “akıllı adı verilen telefonlar, evlerimizde tabletler, uzay teknolojilerine göre üretilmiş bilgisayarlarla baş başaydık. Üstelik hayatımızın tüm sorumluluğunu da avuçlarımızda tutuyorduk.

Her birimiz editördük; birbirimizin yazım, imla yanlışlarını denetledik. Her birimiz yazardık; kendi sayfalarımızda içerik üretme görevi üstlendik.

Dünya genelinde milyarlarca insandık ve bir anda birbirimizden haber almaya, yaşamlarımıza ortak olmaya, dijital mecralar aracılığıyla hayatın her alanında ‘varım’ demeye başladık!

Peki, sonra ne oldu?

Sosyal medya ağlarının kısa sürede milyarlarca insana hitap etmesi ile başlayan süreç, günlük yaşamlarımızı da dijitale taşımamıza vesile oldu. Alış-veriş, eğlence, eğitim, oyun, gezi, tur ve daha birçok aktivite internete taşınırken bütün bu alanlara ilişkin yeni meslek grupları da hayatımıza girmeye başladı.

Fakat bu meslek dallarından birisi vardı ki, tüm kurum, kuruluş sektörlerin temelini oluşturarak hem çevrimiçi sayfalarda hem de sosyal ağlarda varlık göstermelerini sağladı.

Evet, tam da İçerik Yazarları’ndan bahsediyorum.

Kullanıcıların yönelim, kriter, arama, merak, ilgi, bilgi, araştırma, sosyalleşme normlarının her biri üzerine ürettikleri içeriklerle hizmet sundukları kurumları sanal dünyanın zirvesine taşıma yolunda önemli adımlar atan İçerik Yazarları, günümüzde en fazla ihtiyaç duyulan meslek gruplarından da bir tanesi.

İÇERİK YAZARLIĞI NEDİR?

Motivasyon, yaratıcılık, bilgi birikimi ile yazım yeteneklerini bir araya getirerek bir ürün, marka, kurum ya da şahsın hem çevrimiçi sayfalarda hem de sosyal medyada öne çıkmasını sağlayan kişilere İçerik Yazarı adı veriliyor.

Günümüzde en çok aranmalarının nedenini elbette herkes merak ediyor. Kısaca özetlemek gerekirse; içerik yazarı hizmet sunduğu kurum ile kurduğu bağlantı ve onlardan aldığı yönlendirmeler neticesinde kurumun en fazla fayda sağlayacağı alanlarda nitelikli ve doğru yönlendirmeler ile kullanıcıları bu alana yönlendiriyor.

Tam da bu nedenle içerik yazarının dile hâkimiyeti büyük önem taşıyor. Kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler hazırlamasının temelini de bu dil hâkimiyeti oluşturuyor.

Hemen sonrasında ise araştırma, internet kullanımında uzmanlık, yaratıcılık, motivasyon ve elbette içeriğe olan inancı içerik yazarlarını bir adım öne çıkarıyor.

Unutmamak gerekir ki, bir içerik yazarı ürün ya da firma adına kullanıcının muhatap aldığı ilk insan olma özelliği taşıyor. Onun kaleminden ya da günümüz tabiri ile klavyesinden kullanıcıya ulaşan her bir cümlenin inandırıcılığı, doğruluğu, uyumu, kendi içerisindeki kurgusu, akıcılığı ve fayda sağlaması kullanıcılar tarafından baz alınıyor.

Bu nedenle içerik yazarının kendini sürekli olarak geliştirmesi ve yenilikleri, modern yaklaşımları takip etmesi de büyük önem taşıyor.

İÇERİK YAZARLIĞI EĞİTİMİ NEDİR?

İçerik Yazarlığının en önemli basamağını, oluşturulan metinlerin arama motorları ile uyumu oluşturuyor. Sayfaların ve markaların öne çıkmasını arama motorlarında üst sıralarda yer almaları sağlarken, kullanıcıların daha iyi ve en doğru içeriğe ulaşma çabasına karşılık hizmet sunmak güvenirliği de beraberinde getiriyor.

Sayfanın tamamında uyum ve arama motoru optimizasyonu SERP adı verilen arama sonuç sayfalarında üst sıralarda listelenmeyi kolaylaştırırken, sayfalara geri besleme yapan ve SEO adı verilen metinler günümüzün ‘en’leri arasında yer alıyor.

Farklı bir platformdan alınan yani, kopya olan içerikler arama motorları tarafından hızla gerilere itilirken, bu içerikleri kullanan sayfalarda hızla ‘kara’ listeye alınıyor.

Bir içerik yazarının tüm bunları göz önünde bulundurarak metnin matematiğini oluşturması beklenirken, metinlerde kurgu, anlam bütünlüğü, bilgi, anahtar kelime gibi kriterler de ön sıralarda yer almanın kriterleri olarak biliniyor.

Dijital ve çevrimiçi platformlarda içerik üreten bireylere yönelik hazırlanan ve Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde sunulan İçerik Yazarlığı Eğitimi, internet okur-yazarlığından başlayarak son trendlere varan bir skalada, hem hâlihazırda içerik yazarı olarak hizmet sunan hem de bu kariyer plan yapanların ilgisini çekiyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}