Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Design Thinking Nedir?

Design Thinking Nedir?


Bu yazımızda Design Thinking nedir? hep birlikte inceleyeceğiz.

Design Thinking yani tasarım odaklı düşünme gelişen dünya ile birlikte hem tasarım kavramı hem de alanı genişledi. Bir sözcük olarak tasarımın sayısız anlamı bulunur. Bu yönden tasarım, açıklık ve kesinlik sağlayan bir sınır çizgisi taşımaz. İnsan yaşantısının her noktasında tasarımı görmek mümkün. Bundan dolayı tasarımın sınırlarından söz etmek güçleşir. Bu bağlamda neyin uygun tasarım olduğu ya da olmadığı gibi bir soru soramayız. Genel anlamda tasarım, çok yönlü bir kavramdır. Tasarımın bu kadar çok yönlü oluşundan dolayı değişen dünyada tasarım odaklı paradigmalar da gelişmiştir. Bu gelişmelere ayak uydurabilmeniz gerekmektedir. Bunun içinde Design Thinking nedir? biliyor olmanız gerekir.

 

Design Thinking Eğitimi Nedir?

Şimdi de Design Thinking eğitimi nedir? hep birlikte öğrenelim.

Design thinking eğitimi çoğu şeye bakış açınızı değişecektir. Bu eğitimle Design Thinking öğreneceksiniz. Çeşitli fikirler üretip sunacaksınız. Çağımıza uygun, üretken bir kimlik kazanacaksınız. Bu bağlamda eğitim, sizi ileriye taşıyan bir basamak olacaktır. Birçok eğitim kurumu Design Thinking eğitimi vermektedir. Bu noktada uzaktan eğitim zaman ve maddi olarak size kâr sağlayacaktır.

 

5 Adımda Design Thinking Nedir?

Şimdi de 5 adımda Design Thinking nedir? maddeler ve açıklamalar halinde görelim.

 

 1. Empati Yapın - Kullanıcılarınızın İhtiyaçlarını Araştırın

Design Thinking sürecinin ilk aşaması empati yapmaktır. Kullanıcı araştırması yapmak, çözmeye çalıştığınız problemin anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu bağlamda empati, Design Thinking gibi insan merkezli bir kavramdır.

Bu aşama tasarım süreci için çok önemlidir. Çünkü dünya hakkındaki kendi  varsayımlarınızı bir kenara bırakmanız gerekir. Tam bu noktada kullanıcılara ve onların gereksinimlerine dair gerçek bir anlayış kazanmalısınız. Peki, empatiyi nasıl ve nerede yapabiliriz? şimdi de bu soruya açıklık getirelim. 

Empatiyi dinleyerek, deneyimleyerek, araştırarak ya da gözlem yaparak kurabiliriz. Araştırma alanı ise bireysel veya kurumsal firmalarda farklılaşabilir. Bu aşamada adım adım ilerlemekte fayda vardır. Alacağınız eğitim ile empati kavramını yerinde kullanacaksınız. 

 

 1. Fikir Geliştirin - Varsayımlara Meydan Okuyun ve Fikirler Oluşturun

Design Thinking ikinci aşaması fikir üretmektir. ilk aşama size kutunun dışında düşünmeye başlamanız için yeterli farkındalık sağlayacaktır. Bu aşamada ise artık yenilikçi çözümleri tanımlamanın alternatif yollarını bulacaksınız. 

Ortaya koyduğunuz fikrin net ve kesin olduğuna dikkat edin. Ortaya attığınız fikrin arkasında durun. Bu sayede fikir sunduğunuz kişiye güven sağlayacaksınız. 

 

 1. Prototipleyin - Çözüm Oluşturmaya Başlayın

Design Thinking üçüncü aşaması çözüm oluşturmaktır. Bu aşama deneysel bir aşamadır. Burada amaç, belirlenen problemlerin en kısa sürede çözüme kavuşmasıdır. Başka bir deyişle mümkün olan en iyi çözümü belirlemektir. 

Prototipleri adeta lego yapmak gibi düşünebilirsiniz. Prototip, duygusal bir bağ kurmadan kolayca yinelemekten çekinmeyeceğiniz bir kavramdır. Yalnızca son ürüne giderken geri bildirim toplamanıza yardımcı olacak bir tür araç olarak düşünmelisiniz. Bu bağlamda fikriniz konusunda düşünmek için daha fazla zamanınız olacak. Öne süreceğiniz fikrin taslağı hakkında değişiklik yapabilirsiniz. Yaptığınız değişiklik sonucunda bir çözüm oluşturacaksınız. Çözüm odaklı ilerlemek için alacağınız eğitim size fayda sağlayacaktır.

 

 1. Test Edin - Çözümlerinizi Deneyin

Design Thinking dördüncü aşamasında çözümlerinizi denemelisiniz. Bu aşamada elde ettiğiniz çözümün mantıklı olması gerekir. Aksi halde ekip arkadaşlarınız, yöneticiniz ve müşterileriniz fikri beğenmeyebilir. Bulgularınızın arkasının sağlam olması gerekir. Bu aşamada araştırmacı ve sabırlı olmalısınız. Çözüm önerinizi sunmadan önce objektif bir değerlendirme yapın. Genel anlamda problem çözmeye uygun olduğuna karar verdiğiniz zaman sunum yapın. Bu noktada çözümünüzün problemi alt etmesine izin verin.

 

 1. Değerlendirin - Çözüm Önerinizi Yineleyin

Design Thinking beşinci aşaması son aşamadır. Burada, test bulguları ekipçe değerlendirilir. Test sırasında olumlu ya da olumsuz geri bildirimlere göre çözüm önerilerinizi yineleyebilirsiniz. Bu aşamada yeni fikirlere açık ve anlayışlı olmalısınız.

Tasarım odaklı düşünme yinelemeli bir süreçtir. Üretilen sonuçlar genellikle bir veya daha fazla problemi yeniden tanımlamak için kullanılır. Tasarımcılar daha sonra alternatif çözümleri saf dışı bırakır. Bunun amacı, daha fazla değişiklik ve iyileştirme yapmaktır. Yaptığınız çözüm önerisinin elde tutulan bir yanı olmalı. Bunun için sürece uygun ilerlemelisiniz. 

 

Design Thinking Sertifikası Ne İşe Yarar?

Şimdi de çoğu kişinin aklına takılan bir diğer soruya geldik. Design Thinking sertifikası ne işe yarar? hep birlikte bu soruya cevap arayalım.

Design Thinking yaşantınız boyunca işinize yarayacaktır. Bu denli önemli bir yetiyi edinmek için de önce eğitim almalısınız. Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) Sertifika Programı sonrası bu düşünme biçimini hayatınıza ve işinize uygulayabileceksiniz. Bu da sizi her zaman bir adım önde tutacaktır.

Bu alanda çeşitli kurumlar eğitim vermektedir. Kalite ve güven esası açısından en uygun eğitimi Boğaziçi Enstitüsünden alabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü kariyerli ve tecrübeli eğitmenlerle çalışmaktadır. Bu eğitmenlerden alacağınız eğitim ile en güncel ve en yeni mesleki bilgilere ulaşacaksınız. Ve geleceğinize güzel bir yatırım yapmış olacaksınız. Boğaziçi Enstitüsü sertifikası sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır. Çünkü uluslararası geçerliliği olan, İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı sertifika vermektedir. Bu eğitim için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) Sertifika Programı için inceleme yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?