Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Danışma Görevlisi & Çağrı Merkezi Nedir?

Danışma Görevlisi & Çağrı Merkezi Nedir?


Bu yazımızda danışma görevlisi & çağrı merkezi nedir? hep birlikte keşfedeceğiz.

İşletmelerin müşterilerine etkin bir şekilde ulaşabilmesi gerekir. Bu sebeple çağrı merkezlerini yoğun bir şekilde kullanırlar. Çağrı merkezleri, bilgisayar destekli telefon görüşmelerini içerir. Ayrıca müşterilerin sorunlarına cevap verirler. Müşterilere kaliteli ürün ve hizmet sunumu oluşturulması önceliklidir. Bu aşamada olumlu bir imaj her iki tarafa da katkı sağlayacaktır. Olumlu bir imajı oluşturmadaki unsurlar da müşteri memnuniyetini beraberinde getirir. Ancak bu noktada Danışma Görevlisi, müşteriyle doğrudan sözlü, sözsüz veya beden diliyle temas kurmalıdır. Bir Danışma Görevlisi, çalıştığı kurumun vitrini konumunda olmamalıdır. Bu bağlamda etkili bir iletişim halinde olmakta fayda vardır. Çalışanların sözlü veya sözsüz iletişimi, görünümü, deneyimi, birikimi, davranışı, beden dili gibi unsurlar ön planda olmalıdır. Bu saydığımız maddeler müşteri memnuniyeti esaslı kavramlardır. 

 

Danışma Görevlisi & Çağrı Merkezi Ne İş Yapar?

Şimdi de danışma görevlisi & çağrı merkezi ne iş yapar? hep birlikte keşfetmeye devam edelim. Danışma Görevlisinin çağrı merkezinde birçok sorumlulukları vardır. Hizmet verilen kurum ve kuruluşa ulaşmak isteyen müşteriler olacaktır. Bu noktada müşterilerin dilek, şikâyet ya da önerilerinin iletilmesi gerekir. Bunun için de Çağrı Merkezleri (Call Center) görev yapar. Görevli kişilerin, müşterilerle olan iletişimi sağlıklı olmalıdır. Böylelikle memnuniyet esaslı müşteri beklentilerini gerekli birimlere iletebilirler. Danışma Görevlisi, telefonları doğrudan yanıtlayan ve hizmet almak isteyenlere yardımcı olan kişidir. Bu noktada Çağrı Merkezine ulaşanları ilgili birimlere yönlendirir. Çağrı Merkezi elemanları, gerektiğinde faks ve elektronik postalara da yanıt verirler. 

Çağrı merkezleri, tüm dünyada çözüm odaklı kurulmuştur. Bu birimden yardım almak isteyen kişilere ilgili yönlendirmelerin en kısa sürede yapılması beklenir. Çağrı Merkezielemanlarının kurumun işleyişine ve hizmet sunduğu alanda kullandığı argümanlara hâkim olması gerekir. Her şeyin eksiksiz kullanması bu nedenle önemlidir. 

 

Danışma Görevlisinin Sorumlulukları Nelerdir?

Nitelikli bir çağrı merkezi danışanı olmakistiyorsanız başlıca sorumluluklarınız vardır. Şimdi gelin hep birlikte Danışma Görevlisinin sorumluluklar nelerdir? göz atalım.

 

Müşteriyle Etkin İletişimde Olmak

Çağrı merkezlerinde, Danışma Görevlilerinin ilk görevi sağlıklı bir iletişim kurmaktır. Bu bağlamda müşteri memnuniyeti esaslı ilerlemeniz gerekmektedir. Etkili ve sağlıklı bir iletişim, her iki tarafı da olumlu etkileyecektir.

 

Dikkatli Bir Dinleyici Olmak

Müşteriyle irtibattayken çevredeki faktörlerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Bu aşamada iletişimi kuvvetlendirmek adına müşteriye odaklanmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Çözüm Odaklı İlerlemek

Daha önce de belirttiğimiz gibi, müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir. Bundan dolayı müşterilerin beklentilerini karşılamalısınız. Gerekli dilek, şikâyet ve isteklere çözüm üretmelisiniz. 

 

Müşteriyi Doğru Yönlendirmek

Müşteri ile diyalog halindeyken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur doğru yönlendirmedir. Müşterinin istekleri doğrultusunda ilerlemek faydalı olacaktır. Doğru bir yönlendirmeyle müşterinizin problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Çağrı Merkezi Elemanları Nerelerde Görev Alabilir?

Peki, çağrı merkezi elemanları nerelerde görev alabilir? hep birlikte bu soruya cevap arayalım.

 • Çeşitli Eğitim Kurumları,
 • Medya Kurum ve Kuruluşları,
 • Çeşitli Ajanslar,
 • Büyük Ölçekli İşletmelerin Müşteri Hizmetleri Birimi,
 • Tüm Kurum ve Kuruluşlarda Bulunan Çağrı Merkezleri (Call Center),
 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler,
 • Resmi Kurum ve Kuruluşlar,
 • Bazı Organizasyon Firmaları,
 • Satış & Danışmanlık Firmaları,
 • Turizm Sektörü,
 • Kendini Bu Alanda Geliştirmek İsteyen Bireyler.

 

Danışma Görevlisi & Çağrı Merkezi Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Şimdi de çoğu kişinin aklına takılan bir diğer soruya geldik. Danışma & çağrı merkezi kursu sertifikası ne işe yarar? hep birlikte bu soruya cevap arayalım.

Danışma & çağrı merkezi kursu eğitiminin ardından oldukça donanımlı bir hale geleceksiniz. Eğitimden sonra gerekli iletişim türlerine hâkim olacaksınız. Bu sayede müşterilerinizle olan iletişiminiz oldukça sağlıklı olacak. Ayrıca bu eğitimden sonra dilediğiniz özel ya da devlet kurumuna başvuru yapabileceksiniz. Eğitim sonrasında edindiğiniz bilgiler sizi her zaman bir adım önde tutacak.

Bu alanda çeşitli kurumlar eğitim vermektedir. Kalite ve güven esası açısından en uygun eğitimi Boğaziçi Enstitüsünden alabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü kariyerli ve tecrübeli eğitmenlerle çalışmaktadır. Bu eğitmenlerden alacağınız eğitim ile en güncel ve en yeni mesleki bilgilere ulaşacaksınız. Ve geleceğinize güzel bir yatırım yapmış olacaksınız. Boğaziçi Enstitüsü sertifikası sizi rakiplerinizden bir adım önde tutacak. Bu eğitim için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Danışma & çağrı Merkezi Kursu için inceleme yapabilirsiniz. Ayrıca Telemarketing - Telefonda Satış Eğitimini tavsiye ediyoruz. Bu eğitimlerin yanında size sınıf atlattıracak bir eğitim daha öneriyoruz. Müşteri Kişilik Tipleri ile Satış Eğitimi bu mesleğin farklı alanlarındaki tüm inceliklerini önünüze açacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}