Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-07-02T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Daha İyi Bir Lider Olmanın 11 Yolu

Daha İyi Bir Lider Olmanın 11 Yolu


Nasıl iyi bir lider olunacağını öğrenmek ekibinizin firmanızın hatta bizzat sizin kendi başarınızı çok büyük ölçüde etkileyebilir. Etkili bir lider olabilmek için güçlü ve zayıf yönlerinizi mutlaka keşfetmelisiniz.  Başarılı liderler, açık iletişimi ve şeffaflaşmayı kolaylaştırarak, çalışanların büyümesini ve gelişimini teşvik ederek ve geri bildirimlerle destekleyerek ekipleriyle daha sağlıklı bağlantı kurarlar. Herkes ofiste oturup görev verebilir. Hatta yetkilendirme yapabilir. Ancak etkili ve başarılı liderlik bundan çok daha fazlasıdır.

Başarılı liderlerin yalnızca yönettikleri ekip üyeleri üzerinde değil, aynı zamanda bir bütün olarak şirketleri üzerinde de büyük etkileri vardır. Başarılı liderlerin yönetiminde çalışanlar daha mutlu, daha üretken ve şirketlerine daha bağlı olma eğilimindedir. Etrafınıza dikkatli bakın. Ekip üyelerinizin performanslarında düşüş olduğunu yada durgunlaştığını farkederseniz,  yönetim ve liderlik stratejilerinizi yeniden değerlendirme ve reform zamanı gelmiş olabilir.

Yakın zamanda yapılan global bir araştırma , yeni liderlerin yaklaşık % 38 ila yarısından fazlasının ilk 18 ay içinde başarısız olduğunu gösterdi.  Bu hataya düşmeden başarılı olmak isteyen liderler, ekip üyelerini hedeflerine ulaşmaları için destekleyici liderlik stratejilerini mutlaka kullanmalı.  Hatta bu konuda ciddi anlamda destek olması açısından geniş çaplı bir araştırma yaptık.  Bazı CEO'lar, yöneticiler ve liderlik uzmanlarıyla konuştuk. Daha İyi Bir Lider Olmanın 11 Yolu  isimli makalemiz bu şekilde çıktı ortaya. Dikkatle okuyup uyguladığınız takdirde çok faydalanacaksınız.

 

Daha İyi Bir Lider Olmanın 11 Yolu

1. Dürüst Ve Açık İletişim Kurun

Etkili liderliğin en önemli unsurlarından biri, ekip üyelerinizle açık bir iletişim hattı oluşturmaktır. Bir ekipten sorumlu olduğunuzda, son derece açık sözlü olmak çok önemlidir. Aktif iletişim becerileri ve şeffaflık politikası uygulamak, ekibiniz arasında güven oluşturup genel morali artırabilir. Samimiyet her zaman çok önemli bir kriter. Mutlaka uygulayın.

2. Ekip Üyelerinizle Bağlantı Kurun.

Bir grup insana liderlik etmek, lider ile ekip üyeleri arasında karşılıklı güven ve anlayış gerektirir. Bunu başarmak için liderler mutlaka profesyonel bağlantı kurmayı öğrenmelidir.  Zira liderde diğer her insan gibi bir insandır. Dolayısı ile "daha insan odaklı" bir lider olmanın pozitiflik, empati, şefkat, tevazu ve sevgi gerektirdiğini özellikle belirtelim. Bu temel özellikler sizi ekibinizin üyeleriyle gerçek ve doğru bağlantılar kurmanızı sağlayacak.

Takım arkadaşlarınızla gerçek ve kişisel bir bağlantı kurmak, güçlü bir hesap verebilirlik ve olağanüstü performans kültürü oluşturmak için son derece önemli.  Bu  uygulandığında, daha mutlu bir ekip ve başarılı bir lider ortaya çıkacaktır. Ekip üyelerinizin her biri ile bağ kurmak için, onların kişiliklerini, ilgi alanlarını, güçlü yanlarını, zayıf yönlerini, hobilerini ve tercihlerini tanımaya odaklanın. Bu size onların hedefleri ve motivasyonları hakkında fikir verebilir.

3. Kişisel ve Profesyonel Gelişimi Teşvik Edin

Takımınızın yönlendiricisi olarak hareket etmek etkili bir lider olmanın önemli bir parçasıdır. Başarılarına ve büyümelerine mutlaka yatırım yapmalısınız. Bunun size geri dönüşü çok yüksek olacaktır. Örneğin onlara yeni nesil dijital meslekler konusunda eğitim sunabilirsiniz. Başarılı bir uzaktan eğitim kurumu tarafından verilen Kurumsal Eğitimler ‘i inceleyip bir eğitim programı belirleyebilirsiniz. Örneğin;

» Dijital Pazarlama Eğitimi

» Sosyal Medya Eğitimi

Gibi son derece önemli konularda eğitim almalarını sağlayabilirsiniz. Sürecin sonunda işletmenizin dijital pazarlama ve sosyal medya yönünde daha profesyonel ekip üyelerinizin olduğunu görmek sizide fazlası ile memnun edecektir. Bununla birlikte çalışanlarınızın finansal olarak büyümesine yatırım yapmanın yanı sıra duygusal olarak da yatırım yapmalısınız.

Zira başarılı liderler çalışanlarına zorlayıcı imkânlar sunarak ve gerektiğinde onlara rehberlik ederek büyümeleri için yetki verebilirler.  Çalışanlar zorlukları sever ve bunların üstesinden gelmenin memnuniyetini hisseder. Zor bir müşteri, zor bir satış, zor bir durum veya her ne durumda olursa olsun, bu zorlukların üstesinden gelmelerine izin vermek her zaman iyi bir stratejidir.

4. Her Zaman Olumlu Tavır Takının

Liderler, ekiplerinin günlük operasyonlarının her zaman sorunsuz ilerlemesini istesede, ara sıra engellerle karşılaşmak zorunda kalırlar. İster küçük bir iletişimsizlik isterse büyük bir hata olsun, olumsuz bir durumu ele alma şekliniz liderlik becerileriniz hakkında çok net mesaj verecektir.

Her koşulda iyiye odaklanmak genel olarak tavsiye edilen bir davranış modeli. Bir sorunu neyin tatminsiz kıldığını belirlemeden önce, bir sorunla ilgili üç olumlu şeye bakın. Bir problemdeki olumlu yönlere ne kadar çok bakarsanız, insanlar birbirlerine o kadar olumlu tepki verir.

Global çapta yapılan bir araştırma, bireylerin problemli bir durumla karşılaştıkları sırada mutlu oldukları zamanları derin bir şekilde düşünerek problemi başarıyla çözebildiklerini gösterdi. Aynı şey, bir liderin stratejisini geliştirmesi gerektiğinde de geçerlidir.

Siz veya bir ekip üyesi yaptığınız belirli bir eylem tarzının işe yaramadığını fark ederseniz, geçmişte yaptığınız işe yarayan bazı şeyleri bulun. Sorunu daha çabuk çözdüğünüzü göreceksiniz. Zira olumlu bir ortamın daha ilgili ve üretken bir işgücü oluşturma olasılığı daha yüksektir. İyi bir lider, coşku ve güven sergileyerek, çalışma ortamında itici güç oluşturabilecek etkiyi oluşturacaktır.

5. Emir Vermek Yerine Öğretin

Etkili bir lider, başkalarına gerekli olanı basitçe söylemek yerine nasıl göstereceğini ve öğreteceğini bilir.  Eğer insanları belirli şeyleri belirli şekillerde yapacak şekilde kontrol ediyorsanız, aradığınız bağlılık düzeyine ulaşamazsınız. Zira onları adeta robot haline getirmişsiniz demektir. Oysa başarılı liderlik yönettiğiniz kişilerin ellerindeki imkânları fark etmelerine yardımcı olmaktır. Bu durumda çalışanlarınız tamamlanmasını istediğiniz projeyi adeta sahiplenerek severek yapacaklardır.

Ekip üyelerine basitçe emirler yağdırmanın aksine, iyi liderlerin öğreterek büyümeyi teşvik etmesi gerekiyor.  İnsanların büyüyebilmesi ve mesafe kat etmesi için liderlerin öğretmesine ihtiyaç var. Dahası yeni liderlerin ortaya çıkması içinde yine öğretme işleminin devreye girmesi gerekiyor.

6. Net Hedefler Belirleyin

Ekibiniz için net hedefler ve çalışan beklentileri belirlemek, personel başarısının çok önemli anahtarıdır. Bu hedefleri belirlerken, çalışanlardan soru sormalarını ve  geri bildirimde bulunmalarını mutlaka teşvik edin.

Bir liderin ekibini şevklendirmesi için, vizyonları hakkında bilgi sahibi olması gerekir Bu, çalışanların bir birim olarak üzerinde çalıştıkları nihai sonucu daha net anlamalarına yardımcı olur. Hedefler net bir şekilde belirlendiğinde, herkes ilerlemeyi izleyebilir ve başarıları somut bir şekilde belirleyebilir.

Kıdem düzeyine bakılmaksızın her bir çalışanın, yaptıkları işin şirketin başarısını nasıl desteklediğini ifade edebilmesi gerekiyor.  Ekip üyelerinin hedefleri asla statik olmamalı. Gerektiği gibi değiştirmek yada yeniden düzenlemek için hedefleri periyodik olarak yeniden inceleyin. Bu, ekip üyelerinizin net varlığınızı ve ne üzerinde çalıştıklarının farkında olduğunuzu bilmelerini sağlayacaktır.

7. Performans Hakkında Doğrudan Bilgilendirme Yapın

Doğrudan ve dürüst geri bildirimin - eleştiri olsa bile - ekibinize doğru yönde rehberlik etmenin en iyi yolu olduğunu unutmayın.  Bu şekilde ekibinizle anında bağlantı kurmanız çok önemli. Bunu yapmadığınızda personel kendileri ve çalışmaları hakkında gerçekten ne düşündüğünüzü bilemezler. Dolayısı ile asla gelişemezler.

Yapıcı geri bildirim ve performans incelemeleri sağlamaya ek olarak, personelin başarılarınıda vurgulayın. Bir ekip üyesi başarılı bir şey yaparsa, bunu bildirin. Başarılarını ödüllendirin ve kutlayın. Hatta daha sıkı çalışmaları için onlara teşekkür edin.

Herhangi bir personelin yaptığı başarılı bir hamle ile şirketinizi nasıl etkilediğini, nasıl daha iyi hale gelmesini sağladığını ana hatlarıyla açıklayarak başarılarını kabul etmek sadece cesaret verici değil, aynı zamanda o kişinin uzun vadede daha verimli çalışmasına da yardımcı olacaktır.

8. Liderliğiniz Hakkında Geri Bildirim İsteyin.

Dürüst bir geribildirimden yararlanabilecek tek kişi takım üyeleriniz değildir kuşkusuz. Liderliğinizin gerçek anlamda samimi olarak değerlendirmesi zor olabilir. Bu nedenle mentorlar,meslektaşlarınız ve hatta kendi personeliniz bile etkinliğinizi değerlendirmede son derece önemlidir.

Olumlu yönden eleştirel bakışla yapılacak bir geri bildirim ihtiyaç duyduğunuz alanları keşfetmeniz konusunda son derece faydalı olacaktır. Bu, tek başına kitaplardan ve seminerlerden çok daha şevklendirici etki oluşturabilir.

9. Yeni Fikirlere Açık Olun

İyi liderler, değişimin kaçınılmaz olduğunu anlayacak ve kabul edecek duygusal zekaya sahiptir. Sadece tutarlılık adına bir statükoyu sürdürmeye çalışmak yerine, değişimi ve yeniliği mutlaka benimseyin. Yeni fikirlere ve alternatif düşünce biçimlerine her zaman açık olun. Herkes oturduğu masaya benzersiz bir bakış açısı getiriyor. Bu cesaret kırıcı değil, yararlanılacak bir şey.

Çevrenizdeki yeteneklerin düşüncelerini duymaya açık olduğunuzda, daha iyi olma potansiyelini gerçekten yaşayacağınız zaman gelmiş demektir. Süreci her aşamasında izleyin. Yol boyunca hatalar olacaktır bunu unutmayın. Ancak herhan bir şeyin işe yaramadığını farkettiğinizde, onu hurdaya çıkarmadan önce neden ve nasıl olduğunu anlamaya çalışmak daha akılcı bir strateji olacaktır.

Örneğin bir problemi çözerken, ekip üyelerini fikirlerini, çözüm önerilerini belirtmeye teşvik edin. Çalışanlar açıkça yeni fikirleri sunabileceklerini hissettiklerinde, gerçek yenilik, katılım ve başarı ortaya çıkacak buda sizi birkaç basamak birden yukarı taşıyacaktır.

10. Kendi Çalışma Şevkinizi Sağlayın

Liderlik pozisyonunu sadece iş olarak görürseniz sorunlar var demektir.  Etkili bir lider olmak için doğru bir şevklendirme politikasına ihtiyacınız var. Değer verdiğiniz unsur para mı prestij mi yoksa insanlara ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için içtenlikle birşeyler öğretmek mi istiyorsunuz?

Sizi moral olarak iyi seviyeye taşıyan etkenlerin yanında, enerjinizi neyin azalttığını bilmekte çok önemli. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek, ekibinizi çeşitlendirmenize ve çok yönlü bir beceri portföyü edinmenize yardımcı olur. İyi bir lider olmanın zaman alan bir süreç olduğunu asla unutmayın. Bazı insanlar daha en baştan başarılı liderlik becerilerine sahip olma eğiliminde olabilir. Bu sizi üzmesin. Zira liderlik aslında sıkı bir disiplin ve çalışmayla herkesin öğrenebileceği ve geliştirebileceği bir şeydir.

11 – Eksiklerinizi Varsa Liderlik Eğitimi Alın

Yukarıdaki tüm maddeler konusunda bir çok artı yönünüz olmakla birlikte eksiklerinizde olabilir kuşkusuz. Bunları keşfettiyseniz eksiklerinizi tamamlamak için profesyonel bir eğitim almanız gerekebilir. Zira konunun uzmanlarından alınacak kaliteli bir eğitim yıllar süren deneme yanılma yoluyla öğrenme sürecinden çok daha başarılı sonuçlar doğuracaktır. Keşfettiğinizi eksiklerinizi tamamlamak ve daha başarılı bir Lider olmak için Liderlik Eğitimi  almak son derece akılcı bir yaklaşım olacaktır. En akıllı yatırım kendine yapılan yatırımdır.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?