Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-23T00:00
CV & Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

CV & Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


İş başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin başvuru sırasında teslim etmeleri gereken CV veya özgeçmiş ismiyle anılan bir belge vardır. Bu belge başvuru sahibine dair pek çok bilgiyi içerir ve bu sayede başvuru sahiplerinin işe kabulü gerçekleşir. 

CV & Özgeçmiş Nedir?

CV kelimesi Curriculum Vitae isimli Latince kökenli bir kelimenin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Bu kelimenin anlamı ise yaşamın seyri demektir. Ancak günümüzde CV & özgeçmiş insanlardan işe başvuruları sırasında istenilen içerisinde başvuru sahibine ait bilgilerin yer aldığı bir tür yazıyı ifade eder. Bu yazı sayesinde başvuru sahibinin işe uygun olup olmadığı anlaşılır. Eğitimini tamamlayan ve iş başvurusunda bulunmak isteyen her bireyin kendisine ait eğitim, deneyim ve becerilerini içeren özgeçmiş hazırlaması gerekir.

İş Başvurularında İyi Hazırlanmış Bir Özgeçmişin Önemi Nedir?

İş bulabilmek için iyi hazırlanmış bir özgeçmişe sahip olmak çok önemlidir. Çünkü iş görüşmelerinin büyük bölümü yüz yüze yapılmaz. Bunun için hazırlanan özgeçmişin iyi olması işverenin etkilenme oranını artırır. İşvereni etkilemeyi başaran bir CV sahibi iş için görüşmeye çağrılan ilk kişiler arasında yer alır.

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CV hazırlamak isteyen kişilerin CV’nin nasıl hazırlanacağı konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Bu bilgi günümüzde internet ortamından kolayca edinilebilir. CV’yi nasıl yazacaklarını öğrenen kişiler ise CV hazırlarken birtakım hususlara dikkat etmelidir.

CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Doğru bilgiler içermelidir: Özgeçmişin doğru bilgiler içermesi son derece önemlidir. Yanlış bilgilerin yer aldığı bir CV anlık başarı getirse de sonrasında yanlış bilgi verilmesinden dolayı büyük sorunlar yaşanabilir. Bunun için insanların özgeçmiş hazırlarken tecrübe, eğitim ve diğer konularda doğru bilgileri vermesi gerekir.
 • Uzun cümleler olmamalıdır: Hazırlanan CV’de yazılan cümlelerin uzun olmaması gerekir. Uzun cümleler dikkat dağıtır ve işverenin bu bilgilerden sıkılma ihtimali ortaya çıkar. Bu sebeple durumu açıklayacak kısa ve net cümlelerin özgeçmişde bulunması gerekir.
 • Yazım kurallarına dikkat edilmeli: Özgeçmiş hazırlanırken yazım kurallarına dikkat etmek gerekir. Yazım ve imla hataları bulunan özgeçmişler işverenin kişinin özensiz olduğunu düşünmesine ve iş için gerekli isteği duymadığını düşünmesine neden olabilir.
 • Fotoğraf seçimine özen gösterilmeli: Hazırlanan özgeçmişe fotoğraf eklenmesi gerekir. Bu fotoğrafın ciddi bir fotoğraf olması gereklidir. Aksi takdirde sosyal medya hesaplarında paylaşılan fotoğraflar ciddiyeti ortaya koymaz. Bu sebeple CV’lere vesikalık çektirilen fotoğrafların koyulması daha doğrudur.
 • Düzgün e-posta adresi yazılmalı: Özgeçmiş için yazılması gereken bilgiler arasında e posta adresi de yer alır. Ancak CV’ye yazılacak e posta adresinin düzgün olması gerekir. İngilizce kelimeler ve farklı simgeler içeren e posta adresi kişiler hakkında olumsuz bir düşünce oluşturabilir.
 • Çok uzun olmamalıdır: Hazırlanan CV’nin çok uzun olmaması gerekir. Uzun ve gereksiz bilgiler içeren CV’ler işverenleri yorar ve işe alınma ihtimalini azaltır.
 • Yetenekler net ifade edilmeli: Özgeçmişe var olan yetenekler ya da tecrübelerin net ifade edilmesi önemlidir. Yanlış ifade edilen yetenekler ve olmayan iş tecrübeleri büyük sıkıntılar yaşatır.

Bu kurallara dikkat edilerek başarılı bir CV hazırlanabilir. Ayrıca diğer örnekler incelenerek cümlelerin nasıl kurulması gerektiğine dair bilgilerde edinilebilir.

Ön Yazı Nedir? Ön Yazının Önemi Nedir?

İş başvurularında CV yanı sıra ön yazı da hazırlanır. Bu ön yazıda kişi direkt olarak işverene hitap eder. Bu yazının hazırlanması son derece önemlidir. Çünkü önyazı sayesinde işverenler iş başvurusu yapan kişiler hakkında ilk bilgileri edinebilirler ve onlara yapılan hitap sayesinde de çalışan adaylarından etkilenebilirler.

Bunun için ön yazı hazırlayan kişinin başvurduğu işi ne kadar istediğini, pozisyona uygun olduğunu ve aranılan aday olduğu gibi görüşleri savunması gerekir. Ancak bu yazının ciddi bir şekilde hazırlanarak ne kadar özen gösterildiğinin kanıtlanması gerekir.

CV Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

İş başvuruları için işverenlere sunulan CV’lerin uzunluğu son derece önemlidir. Özgeçmiş uzunluğu en fazla 2 sayfa olmalıdır. Bu iki sayfada kısa cümlelerle eğitim bilgileri, iletişim bilgileri, kişisel bilgiler, iş tecrübesi, yetenekler ve referanslara yer verilir. Gerekli olmayan bilgilerin yazılarak sayfa sayısını artırması engellenmelidir.

En ideal CV sayfası 2 sayfadır. Ancak yeni mezun olanların ya da iş tecrübesi bulunmayanların 1 sayfa ile kısa tutması yeterlidir.

Özgeçmişin uzun olmaması kadar kısa olmaması da gereklidir. Hazırlanan özgeçmişte iş başvurusu yapan kişi hakkında merak edilen bilgilerin yer alması gerekir. Gerekli bilgilerin yer almaması bir ciddiyetsizlik ortaya çıkarabilir. Ayrıca da işverenlerin bu CV’yi dikkate almamasına neden olabilir.

Format İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanların başvurdukları işe alınıp alınmaması kararının verilmesinde etkili olan CV’nin formatına da dikkat edilmesi gerekir. Formata uygun olmayan CV’ler işverenler tarafından kabul görmeyebilir. Bu da başvurulan pozisyonu insanların kaybetmesine neden olur.

CV hazırlama aşamasında formatla ilgili dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • CV formatı normal olarak 2 sayfadır. Yeni mezunlar 1 sayfa ve akademik kariyeri olan kişilerde daha uzun bir CV hazırlayabilirler.
 • CV çıktısı tek sayfada yer almalıdır. 2 sayfa ise eğer arka önlü değil de iki farklı sayfadan oluşmalıdır.
 • CV çıktısı A4 kağıdında hazırlanmalıdır.
 • Hazırlanan özgeçmiş için kullanılacak en uygun yazı tipleri Times New Roman ve Arial’dır.
 • Hazırlanan özgeçmişin yazı boyutları ise 10-12 punto aralığında olmalıdır.
 • Özgeçmiş yazılırken gereksiz boşluklara yer verilmemelidir.
 • Özgeçmişte bulunan bilgilerin muntazam bir şekilde sayfada yer alması gerekir.
 • CV iki sayfadan oluşuyorsa her sayfada başvuru sahibinin ismi yazmalıdır.
 • Mail adresinin düzgün ve doğru olması gerekir.

Özgeçmiş elden verilmeyecek mail adresiyle gönderilecekse hazırlanan özgeçmişin .doc uzantısıyla ve Microsoft word 2003 formatında kaydedilerek gönderilmesi gerekir.

CV İçeriği Nasıl Olmalıdır?

İş başvurusu yaptıklarında kullanabilecekleri CV hazırlamak isteyen kişiler CV içeriğinin nasıl olacağını merak ederler.

CV içeriğinde kişiye ait şu bilgiler yer alır;

 • Kişisel bilgiler (ad, soyadı, doğum tarihi)
 • İletişim bilgileri (adres, telefon numarası, eposta adresi)
 • Eğitim bilgileri (lise, üniversite, yüksek lisans vs başlangıç ve bitiş tarihleri)
 • İş deneyimleri (işe başlama ve ayrılma tarihleri, iş pozisyonu ve ayrılma sebebi)
 • Referanslar (iş yeri patronları veya referans olabilecek kişiler)
 • Yabancı dil (hangi seviyede olduğu ve yabancı dil çeşidi)
 • Bilgisayar bilgisi (yazılım, tasarım ve animasyon programları, paket programlar, işletim sistemleri)
 • Sertifikalar (web tasarım, klavye, işaret dili vs)

Bu bilgilere ek olarak hobiler, kariyer hedefi, ödüller ve burslar gibi bilgilerde özgeçmişte eklenebilmektedir.

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

İnsanlar özgeçmiş hazırlarken bazı hatalar yaparlar. Bu hatalar sayesinde işi alma fırsatını kaçırabilirler. Hazırlanan özgeçmişlerde yapılan en önemli hatalar şunlardır; gereksiz bilgilerin yazılması (tuttuğu takım, sosyal medya adresleri, kimlik numarası, aile geçmişi ve medeni durum bilgileri), yanlış fotoğraf paylaşımı ve güncel olmayan iletişim bilgilerinin olmasıdır. Bunlara ek olarak iş tecrübesi ve referans bilgilerinin CV’de yer almaması en önemli hatalardandır.

 

Özgeçmiş Örneği

Kişisel BilgilerAd Soyad: Ebru Keskin

Adres:             Merkez Sok. No: 5 Beşiktaş-İstanbul

Cep Telefonu:  0542 *** ** **

Eposta:           ebrukeskin@gmail.com

Doğum Tarihi:   25.06.1987 

Eğitim Bilgileri

Üniversite: Marmara Üniversitesi – Bilişim (2014)

Lise:           Beşiktaş Lisesi (2010) 

İş Deneyimi2018-2020:     A**** Bilişim

 

Bilgisayar BilgisiOfis Programları: Word, Excel, Powerpoint- Çok İyi

Programlama Dilleri: C, C++, Asp, Java, 

Yabancı Dilİngilizce:   Yazma: İyi Konuşma: İyi Anlama: İyi

Sertifikalar

F Klavye

Risk Yönetimi

Referanslar

Ad Soyad:  C**** Y***

Unvan:      Yönetici

Telefon:    054* *** ** **

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?