online-egitimler-bogazici-enstitusu
Covid 19 ve SEO'nun Göz Ardı Edilemez Önemi

Covid 19 ve SEO'nun Göz Ardı Edilemez Önemi


İnternet teknolojisinin varlığı ile birlikte ortaya çıkan SEO (arama motoru optimizasyonu) her zaman çok önemli ve gerekli olmuştur. İnternet var olduğu sürece bu gereklilik artarak devam edecektir kuşkusuz. Zira insanların web sitenizle etkileşime girmesini sağlamak için uzun vadede en önemli ve tetikleyici yöntemdir SEO. Dahası kapsamlı ve başarılı bir pazarlama stratejisinin vazgeçilmez parçasıdır. Artık daha fazla firma bu kritik gerçeklerin net olarak farkında.

SEO için uzun vadede ifadesini kullandık. Evet SEO uzun vadeli kompleks ve çok etkili bir taktik. En az 3 ay ile temel bir başlangıç yapmalı, Gözle görülür bir yükseliş ivmesi için mutlaka 6 aylık bir süreç kurgulamalı daha net ve satışa dönüşen geri dönüşler almak için 1 yıllık SEO planlamalı yada üst düzey, sürdürülebilir bir başarı için SEO stratejinizi dijital pazarlama çalışmalarınızın en önemli noktasına oturtup süresiz yapmalısınız. “Bunlar çok vakit alır” diyebilirsiniz. “Üstelik arama motoru algoritmaları sürekli değişiyor. Bu yüzden birkaç hafta önce işe yarayan bir SEO tekniğinin artık önemi kalmayabilir. Şimdi birde covid-19 pandemisi var.” Gibi bir dizi düşünce geçebilir zihninizden. Tabi bütün bunlar SEO ‘ya bakış açınızı olumsuz etkileyecektir. Ancak son derece büyük bir yanılgının içine düştüğünüzü anlamanız gerekiyor.  

Potansiyel Müşterilerinizin Sizi Bulmasını SEO Sağlar

Bu yanılgıları anlamalı ve SEO ‘ya karşı önyargılarınızı mutlaka aşmalısınız. Zira günümüzde SEO 'nun etkileri net olarak görülebilmektedir. Sağladığı üst düzey etki özellikle konunun önemini bilen markalar yada e ticaret siteleri tarafından daha net gözlemlenmekte. Hatta SEO çalışmaları, Covid-19 gibi bir pandeminin tam ortasında bile son derece etkili ve en önemli dijital pazarlama unsurudur. İnsanların global çapta kısıtlandığı ve eve kapandığı hemen hemen bütün şirketlerin evden çalışma, uzaktan çalışma metodlarına yöneldiği global salgın döneminde internette bulunurluğu ve potansiyel müşterilerinizin size ulaşabilmesini sağlayan en etkili metod SEO ‘dur.

2020 Aralık ayı itibariyle organik trafik şu anda oldukça dalgalı seyrediyor. Birçok sektörde ya keskin artışlar ya da ani düşüşler yaşanmakta. Ancak her iki durumda da, sağlam, sürdürülebilir ve kaliteli bir SEO stratejisine sahip olmak sizi ciddi anlamda ön plana çıkaracak, arama sonuçlarından bir anda silinip gitmenizi önleyecektir.  Bu ne demek?. Tabiki Covid 19 pandemi döneminde bile potansiyel müşterilere ulaşmak ve hâla satış yapabilmek demek.  Bu, SEO'nun perde arkasındaki göz ardı edilemez öneminin net göstergesidir.

SEO Kelimesi Pandemi Döneminde Daha Çok Aranıyor

Google Trends analizleri, özellikle son birkaç hafta içinde arama trafiğinde "SEO" başta olmak üzere dijital pazarlama terimlerin ciddi anlamda arttığını gösteriyor. Bu gösteriyor ki SEO ‘yu göz ardı eden işletmelerde nihayet SEO ‘nun önemini kavrayıp daha fazlasını öğrenmek için bir arayış içine giriyorlar. Bu kapsamda "SEO uzmanı" “Google SEO” ve "dijital pazarlama" gibi alakalı anahtar kelimelerde çok arananlar arasında. Bu ölçümler, SEO'nun ciddi anlamda yüksek talep gördüğünü net olarak doğruluyor.

Aşağıdaki grafikte net olarak gözlemliyoruz;

seo-uzmani

SEO Uzmanı İle Çalışmak Yada SEO Eğitimi Almak

Bir şirket olarak şimdiye kadar firmanız için bir SEO çalışması yaptırmadıysanız, şu anda SEO ‘nun faydalarını görmeniz mümkün olmayacak. Ancak, artık değerini farkettiğinize göre, SEO için özellikle vakit ayırmanızın zamanı geldi demektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız?. İki seçeneğiniz var. Bunlar;

1 - SEO Uzmanı ile çalışmak

2 - Kendi SEO çalışmalarınızı bizzat kendiniz yürütebilmek için Uzaktan Eğitim Metodu ile bir SEO Kursu kaydı gerçekleştirip profesyonel SEO Eğitimi almak.

Şirketiniz için iyi bir dijital pazarlama çalışması başlatmak ve bunu hiç beklemeden hemen şimdi yapmak için harekete geçmek istiyorsanız elbette bir SEO Uzmanı ile çalışmayı tercih etmeniz akıllıca bir strateji olacaktır. Zira her saniyenin önemi var. Tek bir saniyeyi bile kaybetmek istemeyiz. Ancak şunu belirtelim bir SEO Uzmanı ile çalışırken aynı zamanda üst düzey ve Sertifikalı SEO Eğitimi ‘de alabilir ikisini bir arada çok iyi yürütebilirsiniz. Dahası bu ikinci şık daha verimli olacaktır. Neden?. Çünkü SEO Uzmanı web site yada sitelerinizi yükseltmek için çalışmalar yaparken onun ne yaptığını, hangi işlemleri uyguladığını, sıradaki çalışmasının hangi aşamalarda yapacağı gibi tüm adımları daha bilinçli takip eder sunduğu raporları anlayarak inceleyebilirsiniz. Bu karar birinciye göre daha akılcı bir strateji olacaktır. İnsanın kendisine yaptığı yatırım her zaman en akılcı olanıdır.

Covid 19 Pandemi Döneminde SEO'nun Faydaları

Covid 19 pandemi döneminde SEO'nun faydalarını aşağıda detaylıca bulabilirsiniz.

1 - Uygun Maliyetli Ve Etkilidir

Diğer pazarlama seçenekleriyle karşılaştırıldığında, arama ( SERP ) sonuçlarınızı SEO tekniklerini kullanarak optimize etmek inanılmaz derecede uygun ücretler çıkarır karşınıza.  Üstelik eğer bu çalışmaları kendiniz yürütüyorsanız SEO stratejinize yön verecek bir yazılım aracı ( örneğin semrush ) satın almadığınız sürece, hiçbir maliyet söz konusu olmayacaktır.

 

2 - Uzun Vadeli Büyüme Sağlar

SEO, uzun vadeli büyüme için en etkili dijital pazarlama elemanıdır. Google'da üst sıralarda yer alırsanız, kalitenizin muhafaza ettiğiniz süre boyunca orada kalırsınız. Ancak üst sıralardaki yerinizi kaybederseniz, tekrar geri almak için içeriklerinizi güncellemek, daha kaliteli hale getirmek yada kaliteli SEO dokunuşları oluşturmak gibi bir dizi işlem yapmanız gerekecek. COVID-19 pandemi sürecinde SEO 'nun etkilerinden biride budur. Aylar önce sıralamalarını yükseltmeye çalışan markalar, bugün çok az ek çalışma yaparak yüksek trafik imkânı elde edip bundan yararlanıyor .

 

3 - Güven Oluşturur

Bir kriz anında, takipçilerinizde, okuyucularınızda yada potansiyel müşterilerinizde güven oluşturmak özellikle çok değerlidir. SEO bu güveni size sağlayacak etkili bir unsur. Zira internet kullanıcıları Google'ın sıralama sistemine çok yüksek oranda inanma eğilimindedir. Her hangi bir konu hakkında örneğin google ‘da arama yaparken arama sonuçları sayfasının (SERP) ikinci sayfasına (veya daha ilerisine) en son ne zaman gittiğinizi düşünün. Çoğu insan gibi sizde Google'ın ilk sayfasındaki en iyi birkaç siteye ilişkin değerlendirmesinin doğru olduğunu kabul ettiği için ilk sayfadaki sitelerden birine tıklar. İşte bu güveni sizin için oluşturan SEO çalışmalarıdır.

 

4 - Faydalı Hedef Kitle Metrikleri Sunar

Hangi anahtar kelimelerin trend olduğunu veya site sayfalarınızdan hangilerinin SEO stratejinizden en fazla faydayı sağladığını fark ederek, kitlenizin ne aradığını öğrenebilirsiniz. Belki sitenizin en çok ilgi gören sayfaları sizi şaşırtacaktır. Zira hiç beklemiyordunuz. SEO vasıtası ile elde ettiğiniz bu bilgiler ışığında diğer ilgili içeriklerinizi daha iyi optimize eder ve siteniniz daha kaliteli seviyelere getirebilirsiniz.

 

SEO Stratejiniz İçin Başlangıç Adımları Nasıl Atılır

SEO stratejiniz için başlangıç adımları aşağıdaki aşamalar uygulanarak atılır.

1 - Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Mevcut bir SEO stratejiniz olsun ya da olmasın, şimdi anahtar kelime araştırmasını yeniden gözden geçirmek için iyi bir zaman. Sizin sektörünüzde en çok trafiği hangi kelimelerin aldığını ve rekabeti düşük olan kelimeleri tespit etmek size çok fayda sağlayacak. Son birkaç aydır üzerinde çalıştığınız anahtar kelimelerin bugün önemini yitirmiş olabileceğini sakın unutmayın. Zira Covıd-19 pandemisi insanların ihtiyaçlarını, endişelerini ve arama alışkanlıklarını değiştirdi. Bu yüzden her zaman güncel kalmak ve güncel araştırmalar yapmak çok önemli.

 

2 – İnsanlara Fayda Sunan İçerikler Oluşturun

Başarılı bir SEO stratejisinin temeli, okuyucu dostu, faydalı içerik oluşturmaktır. SEO, ilk trend olduğunda bilinen yaygın düşünce içeriğin kullanıcı tarafından nasıl görüldüğü ve okunabilmesi değil makalenin her satırını anahtar kelimelerle doldurmaktı. Ancak artık durum böyle değil. İçeriğinizi arama motorları için değil hedef kitleniz için yazın.  Kendinizi düşünün. Arama sonucunda bulmak istediğiniz içerik kalitesinin nasıl olmasını istiyorsanız okuyucularınız içinde aynı kalitede içerikler üretin.  Ancak tabiki anahtar kelimeleri makalenize eşit olarak dağıtın. Bunu yaparken anahtar kelimelerinizle makalenizi bütünleştirin. Yani tam olması gerektiği gibi yerleştirin. Örneğin aşağıdaki cümleye dikkat edin;

SEO bir web sitesinin hedef kitlesine ulaşabilmesi için yapılan çalışmaların bütünüdür.

Burada anahtar kelimemiz olan SEO cümleye bir bütün olarak ustaca yerleştirildi. Yanlış kullanımı ise şöyle olacaktı;

SEO bir web sitesinin SEO hedef kitlesine ulaşabilmesi için yapılan SEO çalışmalarının bütünüdür.”

İkinci cümlede anahtar kelimemiz tam anlamıyla ben bir anahtar kelimeyim diye bağırmaya başlamış. Anlamı bozmuş. Okuyucu odaklı olmaktan çıkmış. Bu şekildeki yanlış kullanımı asla yapmayın.

 

3 - Site İçeriğininizi Güncel Tutun

Fayda sunan kaliteli içerik üretmenin yanı sıra, sitenizi güncel tutmak çok önemlidir. Bu güncelleme işlemi sürekli ve düzenli olarak kaliteli içerik oluşturmak olduğu gibi sitenizin "hakkımızda" sayfasını yeni bilgilerle güncellemek, artık önemini yitirmiş eski blog içeriklerini veya yeni maddeler eklemeyi gerektiren bazı içerikleri düzenleyip güncellemek anlamınada gelir. Güncel içeriğe sahip olmak, arama motorlarına içeriğinizin doğru ve yararlı olduğuna dair gönderilmiş etkili sinyallerdir. Siteniz bu kriterlere göre değerlendirilip puanlandırılacaktır.

 

4 - Yerel SEO 'ya Öncelik Verin

Son maddemizde çok önemli. Zira şimdi yerel SEO stratejinizi geliştirmek için ideal bir zaman. Özellikle bulunduğunuz bölgeye özgü anahtar kelimelerle yaptığınız çalışmalar son derece ciddi etkiler oluşturacaktır. Örneğin; İstanbul Kartal semtinde faaliyette bulunan bir çilingir, tesitatçı yada dijital pazarlama ajansı olabilirsiniz. Anahtar kelimelerinize ekleyeceğiniz Kartal kelimesi bulunurluğunuzu üst seviyeye çıkaracaktır.  Zira bölgesel  anahtar kelimelerin sıralanması daha kolay olmakta. Çünkü rekabet oranı daha az. Ayrıca, biliyorsunuz covid 19 pandemisi sebebiyle şu anda genel bir seyahat kısıtlaması var.  Dolayısı ile Yerel SEO önceliğiniz olmalı.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?