online-egitimler-bogazici-enstitusu
Çocukların Davranış ve Tavırlarını Ölçen Kişilik Testleri Nelerdir?

Çocukların Davranış ve Tavırlarını Ölçen Kişilik Testleri Nelerdir?


Bugün sizlerle herkesi ilgilendiren konulardan birisi hakkında konuşacağız. Evet, çocuklar. Herkesin bu çözülmesi zor çocuk davranışları hakkında meraklarının olduğunu biliyoruz. Bizler de merakınızı gidermek adına oldukça önemli bir inceleme yapmaya karar verdik. Biliyoruz ki bu makale sonrasında çocukları anlayabileceksiniz desek inanması güç gelecek. Fakat bu makale sonrasında garanti veriyoruz ki çocuğunuzun dilinden anlayacaksınız. Hatta ve hatta çocuğunuzun ne istediğini kolaylıkla çözeceksiniz. Aynı zamanda gitmek istemediği spor derslerinin yerine nereye gitmek istediğini de söyleyeceğiz. Gelin daha fazla uzatmadan çocuk davranış ve tavırlarını ölçen kişilik testleri hakkında konuşmaya başlayalım.

Çocukların davranışlarını anlamak oldukça güçtür. Bu konuda yakındığınızı duyabiliyorum ancak oldukça kolay bir şekilde davranışları anlamlandırmak mümkün. Günümüzde çocukların davranış ve tavırlarını ölçen kişilik testleri uygulanmaktadır. Nedir bu çocukların davranış ve tavırlarını ölçen kişilik testleri diyenler için ilk olarak kısa bir açıklama gerçekleştirelim. Psikoloji bölümü içerisinde pek çok testi barındırmaktadır. Bu testler kimi zaman çocuklara yöneliktir. Kimi zaman ise yetişkinler için uygulanır. Demem o ki her yaş grubu için farklı testler mevcuttur. Bu testler kişiliği, davranış problemlerini, motor gelişimini, psikolojik rahatsızlıkları ortaya çıkarır. Bu sebeple oldukça kapsamlı testler olduğunu söylememiz mümkündür. Çocuğumun davranışlarını anlamıyorum diyenler için çocukların davranış ve tavırlarını ölçen kişilik testleri oldukça önemlidir. Alanında profesyonel kişiler tarafından uygulanan bu testler çocuğunuzun sır gibi sakladıklarının ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Özellikle 0-3 yaş ve 0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişimleri adına çocuk değerlendirme testleri eğitimi oldukça önemli bir yere sahiptir diyebiliriz.

 

Çocuk Davranış ve Tavırlarını Ölçen Kişilik Testleri

 • Frostig
 • Burdon
 • Benton
 • Bender Gestalt
 • Porteus
 • Peabody
 • Cattell

Bu maddeler çocuklar için uygulanan kişilik testleridir. Bu testler arasında zekâ testleri de yer almaktadır. Çocuk değerlendirme testleri bu aşamada çocuğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Objektif Testler Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bu kısımda ise sizlerle birlikte objektiftestleri tüm detaylarıyla inceleyeceğiz.  İlk olarak objektif test nedir sorusunu cevaplandıralım. Objektif testleri öznel yargıların bir tarafa bırakılarak nesnel yargıların ortaya çıkarılması olarak tanımlayabiliriz. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse çevresel faktörlerin teste müdahalesinin en aza indirgenmesi olarak anlatmak mümkündür. Peki, çevresel faktörlerin müdahalesi nasıl en aza indirgenebilir? Sorusunu düşünüyor olabilirsiniz. Siz sormadan ben özetle söyleyeyim. Bu aşamada objektif test uygulayıcılarının sorumlulukları devreye giriyor. Özetle bu da demek oluyor ki objektif testlerin uygulanabilirliği için objektif testuygulayıcılarına ihtiyaç vardır. Şimdi bu ihtiyacı bir kenara bırakalım ve objektif testlerin ne işe yaradığını konuşalım.

Objektif testler bireylerin becerilerinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Kulağınıza garip geldiğini biliyorum. Size uygulanmamış olabilir. Veyahut bu testleri daha önce duymamış olabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok. Fakat objektif testlerin uygulandığı bireylerin yaratıcı yönlerinin daha fazla ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Test sırasında sorular sorulduğu için psikolojik değerlendirmeler de gerçekleştirilir. Bu durum yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin olumlu bir dönüş sağlamaktadır. Gelin daha net anlamanız için biraz daha temele inelim.

Çocuk dönemini hepimiz yaşadık. Bazılarımız sorunlu bir çocukluk dönemi yaşamışken bazılarımız ise daha sorunsuz bir çocukluk dönemi geçirmiş olabilir. Buraya kadar herhangi bir sorundan bahsetmeyeceğiz. Ancak çocukluk dönemi bizlerin yetkin olduğumuz alanları ortaya çıkarma zamanıdır. Kendini ifade edebilen çocuklar olduğu kadar kendini ifade edemeyen çocuklar da vardır. Bu durumda çocuğun becerilerini öğrenmek adına belirli testlerin gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Objektif testler de bu becerilerin ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Yani demek istediğimiz test süresince alınan cevaplar aşağı yukarı belirlidir. Ancak cevaplar sonucunda bireyin durumu kesin bir şekilde ortaya koyulur. Sizler de biliyorsunuz ki bu kesinliğin en büyük sebebi testlerin objektifliğidir.

 

Objektif Testler Nerede Yapılır?

 • Okullarda,
 • Okul öncesi eğitimi veren kurumlarda,
 • Hastanelerde,
 • Klinik çalışmalarında,
 • Psikolojik danışmanlık merkezlerinde,
 • Gelişim psikolojisi ve endüstriyel psikoloji alanlarında yapılır.

Objektiftestleri bunların yanı sıra pek çok alanda da uygulamak mümkündür. Objektif testleri uygulama alanı her geçen gün artan testlerden birisi olarak söyleyebiliriz. Bilinçli bireylerin artması testlerin uygulanabilirliğine de etki göstermektedir.  Şimdi gelin bu kısımda objektif testlerin nasıl uygulandığı üzerinde inceleme yapalım.

 

Objektif Testler Nasıl Uygulanır?

 • Testin uygulanacağı kişinin özellikleri incelenir.
 • Amaca yönelik objektif test türü belirlenir.
 • Materyaller hazırlanır.
 • Testin türüne uygun olarak sorular sorulur.
 • Bireysel testler bireysel olarak gerçekleştirilir.
 • Grup testi olması durumunda grup olarak test gerçekleştirilir.
 • Test sonrası değerlendirme yapılır.

Objektif testlerde testin türünün uygulama şekline etkisi vardır. Bu sebeple aklınızı karıştırmayın. Objektif test yaptırdım ancak birbirinden farklı uyguladılar diye düşünebilirsiniz. Bu durumun esas sebebi her testin amacının ve uygulama şeklinin birbirinden farklı olmasıdır. Alanında uzman kişiler olduğu sürece testler profesyonel bir şekilde uygulanmaktadır.

 

Çocuk Zekâ Testleri Eğitimi Nasıl Alınır?                           

Hayat koşullarına uygunluk sağlayabildiğiniz sürece rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Bu durumda zekânın yerinin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. İlk aşamada kulağa hoş gelmediğini biliyoruz. Pek çok kişi zekâsı hakkında konuşulmasını istemez. Sizler de o kişilerden birisi olabilirsiniz. Fakat çocuklarınızın ya da çevrenizdeki çocukların zekâ gelişiminin normal olduğunu bilmek sorumluluklarınız dâhilindedir. Bu aşamada ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Endişe duymanıza gerek yok. Çocuk zekâ testleri ile pek çok sorunuzun cevabını bulacaksınız. Çocuk zekâ testlerinin belirleyiciliğinin yanı sıra pek çok avantajı vardır. Ancak şimdi bu konuyu bir kenara bırakalım. Bu kısımda sizlere çocukzekâ testleri eğitiminin nasıl alındığından bahsedeceğiz.

Her alan içerisinde pek çok eğitimi barındırmaktadır. Bu sebeple psikolojinin de içerisinde birbirinden farklı eğitimler mevcuttur. Büyük yaş gruplarını çözmenin daha kolay olması nedeniyle çocuklar üzerindeki incelemeler daha fazladır diyebiliriz. Çocuk zekâ testleri eğitimi de bu aşamada devreye girmektedir. Alacağınız bu eğitim çocukları iyi değerlendirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda zekâ ile ilgili problemleri ortaya çıkarmanızı kolaylaştıracaktır. Bu sebeple çocukzekâ testlerieğitimi alırsanız pek çok alanda aktif rol oynayabilirsiniz. Eğitim almak istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Boğaziçi Enstitüsü olarak Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Sertifika Programı ile birlikte sizlere profesyonel bir eğitim veriyoruz. Eğitim sonrasında alacağınız sertifika ile pek çok alanda parlayacaksınız. Online olarak katılabileceğiniz çocuk değerlendirme testlerieğitimi ile toplumsal sağlık adına çalışmalar gerçekleştirmeniz mümkündür. Kendi çocuğunuz ya da çevrenizdeki çocukların gelişimi adına bu eğitim oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

Çocuk Zekâ Testleri Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

 • İş bulma oranınız artacak.
 • Zekâ testlerini profesyonel bir şekilde gerçekleştireceksiniz.
 • Sertifikanız CV içerisinde önemi bir yere sahip olacak.
 • Eğitim hayatınıza katkı sağlayacaksınız.
 • Çocukları daha iyi anlayacaksınız.
 • Çocuk zekâ testlerini uygulayacaksınız.
 • Sertifika sahibi olacaksınız.
 • Çocukların davranışlarını doğru analiz edebileceksiniz.

 

Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimleri

Çocuk değerlendirme testleri eğitimleri özellikle belirli sektörlerde çalışan kişiler için oldukça önemlidir. Bu ne demek kısaca açıklayalım. Günümüzde çocuklarla birebir çalışan pek çok kişi var. Bu kişilerden biri de siz olabilirsiniz. Çocuklar kendisini açık açık ifade etmezler. Onların dünyasını anlayabilmek için ayrıca bir çaba gereklidir. Çocukdeğerlendirmetestleri bu aşamada anlaşılırlığı kolaylaştırır. Testler aracılığı ile bir çocuğun ne istediğini kolaylıkla anlayacaksınız. Aynı zamanda değerlendirmetestlerini çocukların psikolojik durumlarını çözmek adına uygulanabilecek en iyi yol olarak adlandırabiliriz.

Boğaziçi Enstitüsü olarak sizlerin çocuk değerlendirme testlerini uygulayabilir hale gelmeniz adına eğitimler veriyoruz. Bu eğitimler çocuklar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak. Aynı zamanda psikolojik sorunlar ve zekâ problemleri hakkında da bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Kısa bir özetle katılacağınız eğitim çocukların sakladığı pek çok sırrın anahtarını elinizde tutmanızı sağlayacaktır.

 

Online Çocuk Zekâ ve Değerlendirme Eğitimleri

Boğaziçi Enstitüsü olarak Çocuk Zekâ ve Değerlendirme Eğitimleri verdiğimizden bahsetmiştik. Dönem şartları ve iş yoğunluğunuz sebebiyle eğitimleri online olarak sunuyoruz. Online eğitimin verimliliğinden şüphe duyuyor olabilirsiniz. Profesyonel eğitimcilerimiz sizler için özel olarak program hazırlamaktadır. Yani eğitim sonrasında örgün eğitimin size sunduğu tüm bilgilere sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra ekstra zaman ayırmanıza gerek yoktur. Online eğitim yolda kaybettiğiniz zamanı eğitime ayırmanızı sağlayacaktır. Bu süreçte eğitime istediğiniz yerden kolaylıkla katılabilirsiniz. Unuttuğunuz noktada geriye dönerek dersleri tekrar izlemeniz mümkündür. Yapmanız gereken tek şey Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu üzerinden eğitime kaydınızı gerçekleştirmek. Enstitü olarak sizlere eşsiz bir eğitimin garantisi veriyoruz.

Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu üzerinden Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Sertifika Programına kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Enstitü ilginizi çekebilecek pek çok online eğitim programı sunuyor.

Sizler de çeşitli eğitimlere kaydınızı gerçekleştirerek pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?