Çocuk Gelişimi Bölümü
2020

Çocuk Gelişimi Bölümü


Yetişkinlerin eğitimlerinde olduğu kadar toplumun temelini oluşturan çocukların eğitim ve gereksinim karşılamalarında hassas davranılması gerekir. Yasal, hukuki ve gelişimsel açıdan bakıldığında ortak görüşe göre doğumundan 18 yaşına kadar çocuk olunduğu kesindir.

Bu kısıtlamaya uygun olacak şekilde çocukların özel durumları varsa gelişimlerine destek olmak, eğitim ve yeteneklerine ağırlık vermek, özelliklerin saptanmasını sağlamak gibi durumlar için ayrı bir eğitim alanına ihtiyaç duyulmuştur. Çocuk gelişimi ve eğitimi olarak da adlandırılan bu eğitim kolunun amacı tam olarak bu ihtiyaçların saptanmış olmasıdır.

Aynı isimle üniversitelerin ilgili birimlerinde veya eğitim fakültesinde eğitimler verilir. Bölüme ilgisi olanların hem lise hem de üniversite anlamında okuyarak değerlendirecekleri eğitim seçenekleri söz konusu olur. Bunun için çocuklarla anlaşan ve bu bölümün gereksinimlerini yerine getiren kişilerin alanda eğitim alması adına en doğru seçeneklerden bir tanesi bu bölümü tercih etmek olacaktır.

Çalışmaların tamamı çocuklar üzerinde ve gizlilik prensibine uyularak yapılacak olduğundan hassas ve bu konuda gereken özeni gösteren kişiler daha için daha doğru bir alandır. Bölümün hem meslek yüksek okul hem de fakülte üzerinden olmak üzere eğitim imkanı sunan çeşitli bölümleri mevcuttur. Üniversitelerin ilgili birim bilgilerinden yeterli bilgi alınabilir.

Çocuk Gelişimi bölümü nedir?

Çocuk gelişimi bölümü meslek yüksek okulunda ve fakültelerde okutulan bir birim olmasından dolayı 2 veya 4 yılı kapsayacak şekilde eğitim verilebilir. Bölüm gereksinimlerine bağlı olarak çocukların çok yönlü gelişimlerine katkıda bulunulması amaçlanır. Zihinsel, sosyal ve duyusal olacak şekilde gelişimlerinde desteklenmesi bölüm için öncelikli olan amaçtır.

Çocukların yeteneklerine ve ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde yetiştirilmesi için gerekli olan bu bölüm birçok konuda ailelere ve çocukların bağlı oldukları topluma destek olunmasını sağlar. Çocuklarla gerekli şekilde iletişim kurulması, olası sorunlarının anlaşılması, özel eğitim gerekli olduğunda yardımcı olunması, eğitimlerine özen gösterilmesi gibi birçok önemli gereksinim bölümde yetişen görevliler sayesinde giderilir.

Üniversitelerin tercih dönemlerinde çok fazla yer edinen ve ilgi gören bölümlerden olması çok fazla kişinin tercih listesinde bulunmasına neden olur. Aslında bölümle alakalı yeterince araştırma yapıldığında çocuklara ilişki kuramayan ve iletişim, sabır gibi noktalarda sorun yaşayan öğrenciler için son derece zor olacağıdır. Başarılı olmak için yapılması gereken bölüm gerekleri ve yetenekleriniz konusunda uyum olup olmadığıdır.

Çocuk Gelişimi bölümü taban puanları ve başarı sıralamaları

Bölümlerin her sene ilgili üniversite bölümlerine göre açılan kontenjanları bulunur. Bu kontenjanlara yapılan başvurulardan sonra seneye bağlı olarak çeşitli sıralamalar oluşur. Sıralamalar düzenli şekilde ÖSYM ve YÖK tarafından açıklanarak diğer senelere ışık tutması ve bir ortalama elde edilmesi amaçlanır.

Çocuk gelişimi bölümü için de aynı veriler toplanır. Üniversiteye, o sene açılan kontenjana veya tercih edenlerin başarı sıralamasına göre yapılacak olan değerlendirmeler ortalama başarı veya sıralama konusunda net konuşmayı oldukça zor hale getirir. Bunun için öğrencilerin ilgi duydukları bölümlere ve üniversitelere bağlı olarak kendi listelerini oluşturması daha doğru ve yol gösterici olacaktır.

Bölümü hedefleyen öğrenciler gitmek istedikleri üniversitelerin ilgili seneye ve geçmiş yıllara göre puan ve sıralamalarına bakması önerilir. Değerlendirmelerde en önemli olan etmen ise bölüme ne kadar uyumlu olduğunuzdur.

Sadece puan aralıklarında yer aldığınız ve popüler olduğunu düşündüğünüzden dolayı tercih edilmesi daha zor bir bölümdür. Çünkü hitap ettiği kesimin çocuklar olması hassas ve dikkatli olunmasını zorunlu hale getirir.

Çocuk Gelişimi bölümü dersleri nelerdir?

Üniversitelerin çocuk gelişimi bölümünü tercih etmeyi düşünenler hangi derslerden sorumlu olduklarına hakim olarak ön hazırlıklarda bulunabilir. Bölüm hakkında genel değerlendirme yapmak da mümkün olacaktır. Böylece bölüm gereklerine göre şekillenen derslerden yola çıkarak kendi ilgi alanlarınızla kıyaslamasını da yapabilirsiniz. Üniversitelerin birimlerine veya ders içeriklerine göre değişkenlik olsa da genel anlamda ortak bazı derslerden bahsetmek mümkün olur.

Bunların arasında:

 • İletişim,
 • Çocuk ve Ruh Sağlığı,
 • Çocuk Eğitiminde Felsefe,
 • Hasta Çocukların Gelişimi ve Eğitimi,
 • İlkyardım,
 • Çocuklar ve Oyun,
 • Çocukların Tanınması ve Değerlendirilmesi,
 • Çocuk Gelişimi,
 • Çocuk, Bilim ve Teknoloji,
 • Çocuk Gelişiminde Modern Yaklaşımlar,
 • Çocuk Eğitimi ve Yaklaşımlar,
 • Alan Çalışmaları,
 • Eğitici Etkinlikler,
 • Çocuk Etkinlikleri,
 • Modern İletişim Teknikleri,
 • Çocuk Algılama ve Gelişimleri, şeklinde sıralanabilir.

Bu derslerin tamamı 8 yarıyıl boyunca alınır ve yeterli başarı elde edildikten sonra da öğrencinin mezun olması sağlanır. Öğrencilerin ilgilendikleri diğer alanlar ve entegre bölümlerle alakalı olarak ek destek alması da bölüm açısından tecrübe sağlayacaktır. Çünkü her geçen gün daha fazla gelişim yöntemi, uygulama, oyun ve çocuk psikolojisi ile alakalı veriler ortaya çıktığından dolayı gelişimi yakından takip etmek önemlidir. Çocukların ihtiyaçlarını doğru anlamak ve yeteneklerine göre hareket etmek büyük oranda kolaylık sağlayacaktır.

Bölümü meslek yüksekokulu üzerinden okuyarak 4 yarıyıl eğitim alanların da kariyer konusunda bu alanda devam etmelerine olanak tanıyacak yollar bulunur. Çocuk gelişimi veya okul öncesi öğretmenliği birimlerinden birisini tercih ederek dikey geçiş imkanını değerlendirebilirsiniz. Bu geçişle birlikte seçtiğiniz bölümü lisans derecesi ile bitirmiş olursunuz.

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölümden mezun olanların hangi işi yapacakları ve iş olanaklarının neler olduğu merak edilir. Çocuk gelişimi adı verilen bölüm ve programlardan mezun olanlar tüm çocukların gelişimlerinin doğru şekilde tamamlanması ve topluma kazandırılması noktasında çalışır.

Çocuk esirgeme kurumlarında yaşayanlar başta olmak üzere çocuk yaşta çalışanlar, mülteci, sığınmacı veya suçlu çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak en önemli amaçları olacaktır. Bu çocukların toplum birimlerinde değerlendirilmesi ve kazandırılması için canı gönülden çalışılması gereklidir. İş alanları arasında bulunan yerler ise oldukça fazladır.

Kreş, yuva, bakım evleri, hastane, anaokulu veya gündüz çocukların bakılmasına yardımcı olan kurumlar ana çalışma yerlerini oluşturur. Benzer şekilde hizmet verilen resmi ve devlet kaynaklı yerlerde de çalışmalarına imkan oluşturulur. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda oldukça fazla ihtiyaç oluşmasına bağlı olarak eğitmen ihtiyaçlarında gerekli ilanları verir. Ayrıca pedagojik formasyon yolu açık olmak üzere eğitici olmalarına da imkan tanınır. Boğaziçi Entitüsünün hazırladığı Pedagog Nedir? adlı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bölümde çalışacak olan kişilerin başarılı olması için gereken en temel donanımlar iletişim ve sabır olmalıdır. Bunun için Etkili İletişim Teknikleri kursumuzu da inceleyebilirsiniz. Güvene dayalı ilişkiler kurmak zorunda olmaları ve çocukların güvenmedikleri kişilerle iletişim kurma konusunda sorun yaşaması gibi doğal göstergeler ancak bu şekilde karakteri olan çalışanlar tarafından aşılabilir. Bunun için bölümü seçerken gereken özellikleri ve çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak en iyisi olacaktır.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}