Çalışan Bağlılığını Artırmanın 5 Etkili Yolu

Çalışan Bağlılığını Artırmanın 5 Etkili Yolu


Çalışan bağlılığını artırmak hatta buna özellikle teşvik etmek, şirketlerin üretkenliğini  daha yukarı seviyelere çıkarmanın aynı zamanda büyümesinide sağlamanın en iyi yollarından biridir. Çalıştığı şirkete bağlı olmayan personel oranı günümüzde işgücünün yaklaşık % 70'ini oluşturuyor. Bu devasa bir rakam. Söz konusu çalışanların işyerinde tam potansiyelde çalışıp yüksek verime ulaşmaları mümkün değildir. Zira şirkete bağlı olmayan bir çalışanın ne yapacağı tahmin edilemez.  Hiç beklenmedik bir zamanda süratli bir şekilde işten ayrılabilir. Buda şirket için zarar demektir.

Dolayısı ile mutlaka personelin şirkete bağlılığı noktasında yapılması gerekenler geciktirilmeden işleme konulmalıdırÇalışan Bağlılığını Artırmanın Yolları  çoğaltılabilir, yepyeni metodlar bulunabilir.  Ancak en önemlisi uygulamak.  Zira bunları uygulamak sürdürülebilir şirket başarısı için akılcı bir strateji olacaktır. Bu durumda personel kendisine değer verildiğini, iyi şartlarda çalıştığını hissedecek böylece daha yüksek moral akışı ile üst düzey bir üretkenlik sergileyecektir.  Çalışan bağlılığını artırmanın en etkili yollarından birkaçını Çalışan Bağlılığını Artırmanın 5 Etkili Yolu olarak gözden geçirelim.

Çalışan Bağlılığını Artırmanın 5 Etkili Yolu Nedir?

1 - ) Çalışanlara İlerleme İmkânı Sunun

Çalışanlara net ve tanımlanmış mesleki ve teknik olarak ilerleme imkânları sağlamak, çalışan bağlılığını artırmanın harika bir yoludur. Örneğin bazı çalışanlar, bir şirket bünyesinde büyümenin ve mesleki olarak ilerlemenin tek yolu olarak promosyonları ve maaş artışını görebilir. Zira uygulama bu yöndedir. Ancak bu arada kariyerlerini ilerletmek için çalışırken, kendilerini daha çok geliştirmenin yollarını bizzat kendileri arayabilirler.

İşte bu aşamada onları yakından takip edip uygun zeminde devreye girerek başarılı bir Uzaktan Eğitim Kurumu ile işbirliği yapıp Sertifika Programları sunabilirsiniz. Bu çerçevede Kurumsal Eğitimler ‘den faydalanarak çalışanlarınızın kariyerlerinde ilerlemeleri için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu gelişime yatırım yapmak, çalışanlara şirkette daha gelişmiş pozisyonlar üstlenmeleri için ne yapmaları gerektiğine dair net bir yön sağlamaya da yardımcı olacaktır.

Devretmek ve yetkinlendirmek şirkette büyümek isteyen çalışanlarda üst düzey bir güven oluşturacaktır. Yöneticiler yeni bir görev devri yaparken beklentilerini yüksek tutmamalı. Böylece personel yeni görevine alışma ve öğrenme aşamasında stres yaşamadan daha iyi bir performans gösterecektir. Bu sürecin mevcut çalışanların şirkete daha çok bağlanmalarını sağlayacak bir girişim olduğunu unutmayın.

2 - ) İşyerinde Şeffaflık Politikası Uygulayın

İşyerinde uygulanacak şeffaflık politikası sadece işveren ve çalışan arasındaki güvene dayalı ilişki yoluyla çalışan bağlılığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda işle ilgili stresi de büyük ölçüde azaltır. Bu sadece yöneticilerin alt pozisyonlardaki personelle bilgi paylaşımı demek değil, aynı zamanda departman içi bilgi transferi ve ekip şeffaflığıdır. Kaliteli geri bildirimler yapmak ve işbirliğine dayalı bir çalışma ortamını teşvik etmek, çalışanlar arasında ortak bir amaç oluşturma noktasında çok iyi sonuçlar getirir. Böylece personel çalıştığı şirketi daha çok benimseyecek ve bağlılığı aynı oranda artıyor olacaktır.  

3 - ) Çalışanlarınıza Yatırım Yapın

Çalışanlar sizin en değerli varlığınızdır dolayısı ile onların geleceklerine yatırım yapmanın yollarını bulmak için sürekli çaba göstermelisiniz. Bir İK departmanının bunu yapmasının en iyi yollarından biri çalışanlarının eğitimine yatırım yapmaktır.  Bu girişim çalışan bağlılığını ve elde tutma oranlarını yüksek oranda iyileştirirken aynı zamanda Sertifikalı Eğitimler vasıtası ile onların mevcut pozisyonlarda daha iyi performans göstermesini sağlayacaktır.

Örneğin İnternet ağırlıklı işlerin oldukça yüksek talep gördüğünü bir şirket sahibi olarak çok iyi biliyorsunuz. Dahası birçok çalışan zaten bu tür sertifika programlarına başvurup kendi parası ile yatırımını yapıyor. Ancak siz bu aşamada devreye girip örneğin Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi almasını sağlar bunun bütün masraflarını bizzat karşılarsanız personel bundan oldukça fazla memnun olacaktır. Dolayısı ile sonraki kariyer düşünceleri için yine şirketinizde kalmayı seve seve tercih ettiklerini, dahası şirketinizin sosyal medya kanalını bizzat başarı ile yönettiklerini gözlemliyor olacaksınız.

4 - ) Çalışma Ortamını İyileştirin

Şirkette çalışma şartlarının gerek maddi gerekse manevi yönden çalışanlar için keyif ve huzur oluşturan seviyede olması, çalışanların bağlılığını son derece yüksek oranda etkiliyor. Dolayısı ile fiziki mekanın personel ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacak seviyede olması çok önemli. Örneğin herkesin kendisine ait bir odası olmasa bile paylaşımsız özel bir masasının olması, çalışmak için gerekli tüm cihazların son model ve sorunsuz olarak çalışıyor olması gibi etkenler oldukça önemli.  

Tabiki sadece fiziki olarak uygun olması yeterli değil. Şirket çatısı altındaki tüm çalışanların birbirleri ile iyi iletişim kurması ve kaliteli bir iş arkadaşlığıda çalışma ortamı için çok önemli bir etken. Sürekli birbiri ile çatışan, yıkıcı rekabetle birbirine maddi manevi zarar veren personel bir süre sonra çalıştığı işyerinden soğumaya başlayacaktır. Bu ve benzeri sorunlara engel olmak için çalışma ortamı maddi ve manevi olarak mutlaka iyileştirilmeli bunun için özel olarak düzenli ve sürekli olarak takip ve toplantı yapılmalıdır.  

5 - ) Mola Vermeyi Teşvik Edin

Çalışanlarınızı işlerini bırakıp masalarından kalkarak 5 dakikalık kısa bir mola vermeye ve esnemeye teşvik edebilirsiniz. Hatta bunu özellikle hatırlatabilirsiniz. Ciddi anlamda odaklanmayı gerektiren stresli bir çalışmayla uğraşırken zihninizi bir süre işten uzaklaştırmak dinlenmenin ve rahatlamanın harika bir yoludur.

5 dakikalık molalar vermenizi ve gözlerinizi bilgisayarlardan uzaklaştırarak dinlendirmenizi hatırlatan uygulamaları her bir bilgisayara kurarak bu düzeni sağlayabilirsiniz. Çalışanlar, sadece satış yapmak veya evrak hazırlamak yerine kendi sağlıklarına önem verdiğinizi gördüklerinde, şirketinize daha fazla bağlılık eğilimi göstereceklerdir.

Unutmayın çalışanlarınız şirkete ne kadar bağlı olursa, o oranda üretken olurlar. Bağlılığı artırmak, çalışanların şirket yönetimi tarafından daha değerli hissetmelerini sağlamanın en basit yollarından biri. Kendisini çalıştığı kurumda değerli hisseden bir çalışan o kurum için adeta gönüllü bir savuncuda olacaktır. Bunu asla göz ardı etmeyin. Değer verirseniz değer verilirsiniz ve şirketiniz sürekli başarı elde eder. Bu kadar basit. Çalışanların hedeflerini şekillendirmelerine ve bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmak, nihai olarak bağlılık düzeylerini etkileyecek böylece şirket için yenilikçi gelişmeler yaşanabilecektir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?