Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
C Programlama Dili Nedir?

C Programlama Dili Nedir?


C programlama dili, günümüzde yazılım dünyasında ismi sıkça duyulan bir programlama dilidir. Basit olması sebebiyle yazılım ve programlama öğrenmek isteyenlerin ilk tercih ettiği dillerden birisidir. Ayrıca C programlamanın temelinin öğrenilmesi amacıyla okullarda programlama dili olarak öğretilen bir dildir. Başlarda basit komutların yazılmasını sağlansa da zaman içerisinde geliştirilerek yazılım ve programlama alanında iyi yerlere gelmeye yardımcı olur. Yaygın kullanılan C Programlama dili nedir? Sorusunu ele alarak programlama dilini tanıyalım.
 
 

     C Programlama Dili Nedir? Tanıyalım

C dilini anlamak için programlama dilinin ne olduğunu bilmek gerekir. Programlama dili bilgisayarla iletişimin kurulmasını sağlayan bir dildir. Bilgisayarların yapması gereken işlemlerin yapılabilmesi için bu dillerden yararlanılır. Bu diller sayesinde bilgisayara bir komut verilerek istenilen işlemin yapılması sağlanır.
 
       c-programlama-dili-nedir-taniyalim
 
Günümüzde bulunmuş ve dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılan 800 üzerinde dil vardır. Bu diller kendi aralarında düşük seviyeli, orta seviyeli, yüksek seviyeli ve çok yüksek seviyeli diller olarak anılırlar. Düşük seviyeli olan diller makine ve assembly dili olarak adlandırılan dillerdir.
 
Orta seviyeli olan diller ise makine diline yakın olan ancak yüksek seviyeli diller kadar zor olmayan dillerdendir. Orta seviyeli diller arasında C, C#, Java ve C Sharp gibi diller vardır.Yüksek seviyeli olan diller ise Basic ve Pascal gibi dillerdir.Çok yüksek seviyeli diller ise Visual Basic ve Access gibi dillerdir.
 
C programlama dili, B dilinin kullanımıyla türetilen bir yapısal bir programlama dilidir. Bu dilin ortaya çıkmasını sağlayan isimler Dennis Ritchie ve Ken Thompson’dur. Bell laboratuarında yaptıkları çalışmalar neticesinde bu dil ortaya çıkmıştır. 1972 senesinde ortaya çıkan C diliyle ilk geliştirilen işletim sistemi Unix olmuştur. Devam eden yıllarda da bu işletim sisteminin geliştirilmesinin sağlanması için dilde değişiklikler yapılmıştır.
 
Dilin bulunmasının ardından C’nin laboratuvar ortamı dışında kullanılmasını sağlamak amacıyla dilin öğrenilmesini sağlayacak bir kaynağa ihtiyaç duyulmuştur. Bu da 1978 yılında C diline özel olarak çıkarılan kitapla yapılmıştır. Beyaz Kitap, The C Programming Language ya da K&R isimleriyle bilinir. Kitabı yayınlayan isimler ise Dennis Ritchie ve Brian Kernighan’tır. Programcılar için kaynak olan bu kitap sayesinde C’nin kullanımı ve gelişimi hızlı bir şekilde olmuştur. Ayrıca bu kitabın program derleyicilerinin tamamı tarafından kullanılmak ve desteklenmek zorunda olduğu ilkesi benimsenmiştir.
 
1990 yılında ise dilin standardı için geliştirme çalışmaları yapıldı. Günümüzde de programlar standart C kurallarına uygun olarak yazılmaya çalışılıyor. Bu sayede hazırlanan yazılımların bilgisayarlara taşınması ve derleyicilerde çalışması mümkün hale getiriliyor.
 
 

     C Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

 
Orta seviye dil ailesinde bulunan programlama dilinin öğrenilmesi diğer dillere oranla daha kolaydır. Programlama dillerinin genelinde dili öğrenebilmek için algoritma mantığının kavranması gerekir. Sonrasında kod ve program yazımıyla dil geliştirilebilir. C dilinin öğrenilmesine karar verildiğinde ilk olarak dile ait olan temel kavramların öğrenilmesi gerekir. Bu temel kavramlar arasında veri türü, döngü, fonksiyon, değişken ve komutlar bulunur. Bu kavramların ne işe yaradığı ve hangi amaçla kullanıldığı öğrenilerek teori aşaması gerekir.
 
Temel kavramların öğrenilmesi sonrasında uygulama aşamasına geçilebilir. Bu aşama için öncelikle C dilinin kullanılabileceği gerekli programların yüklenmesi gerekir. Bu sayede yazılan komutların bilgisayarda çalışması sağlanır. İlk çalışma olarak basit bir Merhaba Dünya komutu hazırlanır. Genellikle okullarda dil hakkında yazılan ilk programdır. Sonrasında veri tipi, komut ve değişkenlerle farklı programlar geliştirilebilir.
 
Dilin öğrenilmesi için internet içeriklerinden ve basılı kitaplardan yararlanılabilirsiniz. Ayrıca programlama dilinin öğretilmesi amacıyla eğitim kurumları tarafından açılan kurslara katılarak dilin öğrenilmesi mümkündür. Bu yollar sayesinde edinilecek bilgiler uygulanabilir ve yeni komutlarla hazırlanan bir programı gelişmiş hale getirilebilirsiniz.  
 
 

    C Programlama Dili Neden Önemli? Özellikleri Neler?

 
1972 yılında ortaya çıkan C programlama dili programlamanın mantığını öğretme açısından etkili olduğu için önemli bir dildir. Unix işletim sisteminin hazırlanması ve geliştirilmesi amacıyla ortaya çıkan dil zaman içerisinde tüm işletim sistemlerinde kullanılabilmesi nedeniyle önem kazanmıştır. Ayrıca bu dilini önemli olmasında yazılımı geliştirmek için çok sayıda ortamın kullanılabilmesi ve kolay bir şekilde bilgisayara taşınmasının etkisi vardır.
 
Programcıların kullanım için tercih ettiği diller arasında ilk sıralarda yer alan C dilinin özellikleri ise şunlardır;
 
-Basit bir dildir ve programlama hakkında bilgi sahibi olmayanların temel bilgileri almasına yardımcı olur. Bu nedenle dile çekirdek dil ismi de verilir.
-Diğer programlama dillerine göre güvenli olan bir dildir.
-Geliştirilebilir ve yeni yazılımlar üretilebilir bir dildir. C Java, C#, Javascript, C++ ve PHP gibi programlama dillerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
-Verilen komutlar konusunda programcılara güvenerek bilgisayar işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.
-Dilin temelini B dili oluşturur. Bu programlama dilinin bulucuları ise Denis Ritche ve Ken Thompson
-C modüler özelliğe sahip olan bir dildir. Bu özelliği sayesinde komutlar tutularak istenilen zamanda kullanılabilir.
-Döngülerden yararlanan bir dildir. Bu döngüler sayesinde bilgisayar belirlenen koşulun oluşması durumunda gerekli işlemi yerine getirir. Programda kullanılan döngüler arasında while, then, else, for, if, switch case ve do while döngülerinden yararlanır.
-Program veri tiplerinden oluşur. Bu veri tipleri programın çalıştığı an itibarinde bellekte tutulacak verileri ifade eder. C’nin kullandığı en yaygın veri tipleri char, float, int, double ve void veri tipleridir.
-C dilinde aritmetik işlemlerin yapılması mümkündür. Bu işlemlerde sayı dizileri kullanılır ve bu diziler sayesinde programın işlemlere bağlı olarak çalışması sağlanır.
 
Bu özelliklere sahip olan C dilinin makine diline olan yakınlığı sebebiyle Unix dışında Linux, Windows ve Android işletim sistemlerinde kullanılması mümkündür.
 

     C Programlama Dili Nerelerde Kullanılır?

 
Programlamanın temelinin öğrenilmesi için öncelikle c diline hakim olmak gerekir. Dilin kolay ve anlaşılır olması sebebiyle pek çok alanda kullanımı vardır.
 
       c-programlama-dili-nerelerde-kullanilir
 
Bu kullanım alanları arasında şunlar yer alır;
 
 • Okullarda öğrencilerin programlamanın temellerini öğrenebilmeleri adına kullanılabilir. C programı sayesinde öğrenciler dilin kontrol yapılarını, döngü örneklerini, veri tiplerini ve özelliklerini öğrenerek küçük programlar hazırlayabilirler.
 • Programlama dilinin kullanılabileceği yerler arasında driver yazımı da bulunur.
 • C programlama dilinden yararlanılarak oyun ve grafik uygulamalarının yapılması mümkündür. Dilden yararlanarak yazılabilecek oyunlar arasında yılan, matematik ve satranç gibi oyunlar vardır.
 • C dili işletim sistemlerinin yazılmasında da kullanılabilir. Zaten dilin gelişimi C kullanılarak yazılan Unix işletim sisteminin etkisiyle olmuştur.
 • Elektronik cihazların beyinlerinin kodlaması C dilinden yararlanılarak yapılabilir. Bu sayede makineler sorunsuz bir şekilde işlevlerini yerine getirebilirler. Örneğin çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi cihazların beyinleri C ile kodlanabilir.
 • C dili ile mikro denetleyici kartların kullanımı sayesinde robot yapımı da mümkündür.
 
Aynı zamanda programlama dilinden yararlanarak kelime işlemci, tabanlama yazılımı, veri tabanı uygulamaları, ağ sürücüleri ve grafik uygulamalarının hazırlanması mümkündür. Bunlara ek olarak dilde bulunan veri tipleri, fonksiyon ve komutlardan yararlanarak yeni bir dil geliştirmek de mümkündür.
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?