Büro Yönetimi Nedir?
2021

Büro Yönetimi Nedir?


Bu yazımızda büro yönetimi nedir? hep birlikte inceleyeceğiz. Bugüne kadar bir resmi daireye, hastaneye, belediyeye ya da bankaya gittiğinizde karşılaştığınız şeyler var. İşlerin yapıldığı ortamlar ve işleri yapan kişilerin kullandıkları teknolojiler mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Görevli memurlar masalarına oturur. Bazıları hesap makinesiyle işlemler yapmakla meşguldür. Sürekli telefonlar çalar. Birileri cevap verir. Bir kısmı ayakta, oradan oraya koşuşturup durur. Bir yığın kâğıt, dosya, klasör her yerdedir. Acaba bu insanlar ne yapıyor? Ya da bu işleri hangi amaçla yapıyorlar? gibi birçok soru aklınızdan geçmiş olabilir. Bu gözlemlerinizin bir fabrikada, resmi dairede, bir ticaret ya da hizmet işletmesinde olması hiç fark etmez. Çünkü hepsinde insanlar benzer işleri yapar. Bununla beraber kullandıkları yöntemler ve çalışma ortamları farklı olsa da bu işleri yapmaya devam ederler. Yazışmalar, evraklar, telefonlar, görüşmeler gibi birçok şey, düzenli hizmet verebilmenin bedelidir. Gözlemleyebildiğimiz ya da gözlemleyemediğimiz pek çok işin yapıldığı bürolar için öncelikli şeyler vardır. Örneğin yukarıda saydığımız bu işlerin belirli bir düzen içinde yapılması. Ya da hızlı, doğru ve kaliteli bir biçimde ele alınması gibi. İşte büro yönetimi budur. Çalışanların hizmet verdikleri kurumda belge ve bilgi işlemlerini yürütmesidir. Aynı zamanda teknolojiyi iyi kullanarak sektöre faydası dokunulmasını sağlarlar.

 

Büro Faaliyet Alanında Çalışan Kişiler Kimlerdir?

Şimdi de büro faaliyet alanında çalışan kişiler kimlerdir? hep birlikte inceleyelim.

Bu işleri yapmak üzere olan çalışanları çok geniş bir alanda inceleyebiliriz. Örneğin; büro yöneticileri, uzmanlar, teknik ve profesyonel personeller, memurlar, sekreterler gibi. Merak etmeyin. Hepsini açıklayacağız.

 

Yöneticiler Pozisyonunda Çalışanlar:

Büro yönetiminde yöneticilere büyük pay düşüyor. Örneğin büro faaliyetlerini planlamak, örgütlemek, yöneltmek, koordine etmek ve kontrolünü yapmak gibi. Genellikle müdür, müdür yardımcısı ya da şef gibi unvanlar alırlar.

 

Uzman veyaDanışman Olarak Çalışanlar

Bu kişiler de genellikle belli bir uzmanlık alanını kapsarlar. Örneğin teori, uygulama ve deneyim yoluyla geniş bilgi edinirler. Bu konuda beceri kazanmış ve ustalaşmış kişilerdir. Bu kişiler emir komuta zincirinde yer almazlar. Bir bakıma büronun kurmay elemanlarıdır. Görevleri ise yöneticiye ilgili oldukları konularda danışmanlık yapmaktır. Mali müşavir, avukat, ekonomist, siyaset bilimci, uluslararası ilişkiler uzmanı gibi kişiler büro ortamında çalışanlardır.

 

Teknik ve Profesyonel Personel Olarak Çalışanlar

Bu kişiler de kendi uzmanlık alanlarında çalışırlar. Örneğin mimar, mühendisi istatistikçi, sistem analisti ve tasarımcı, bilgisayar mühendisi, reklamcı, pazarlamacı gibi.

 

Memur Olarak Çalışanlar

Geniş kollara ayrılan kişilerdir. Memur kelimesi daha çok kamu hizmetinin yerine getirilmesinde sürekli olarak çalışan kişi olarak geçer. Bu tanım devlet memurları için kullanılmaktadır. Türk kamu hukukunda memurluk meslek olarak kabul edilir. Günümüzde de memurlar çağdaş toplumun önemli bir sınıfı durumundadır. Büromemuru, öncelikli olarak evrak ya da kayıt yönetimine dair işleri yapmak üzere işe alınmış kişidir.

 

Sekreter Olarak Çalışanlar

Büro ortamının gerektirdiği bilgilerle donatılmış kişidir. Aynı zamanda büroda çalışan ya da birkaç kişiye yönetimde yardımcılık yapan kişidir. Sekreterlerin temel görevleri vardır. Örneğin yazılı ve sözlü iletişimi sağlamak. Ya da ziyaretçilerle ve randevularla ilgilenmek.  Aynı zamanda dosyalama ve belgelerle ilgili diğer işlemleri yapmak gibi.

 

Büro Yöneticisi Ne İş Yapar?

Şimdi de bir diğer merak edilen sorumuza geldik. Yönetici asistanlığı nedir? inceleyelim.

İşletmelerin hedeflerine ulaşması iyi bir yönetim ile gerçekleşir. İyi bir yönetim ise yönetim sorumluluğunu üstlenen yöneticiyle alakalıdır. Başarılı bir yönetici yeterli iş bilgilerine sahiptir. Bu noktada yöneticilerin bazı görevleri vardır. Örneğin insanlarla ilişkileri iyi olma, sorumlulukları üstlenme, iletişimi iyi olma, sabırlı, kararlı, iradeli ve demokratik olma gibi. Yöneticinin işletme içinde etkili olabilmesi için sadece belirli niteliklere sahip olması yeterli değildir. Bununla birlikte yoğun çalışmalar için de iş yaşamını düzenleyecek asistanlara ihtiyaç duymaktadır. Yönetici asistanının da yöneticisinin ve kendisinin başarıyı yakalaması için dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Yani örgütlerdeki yönetim süreci ve yönetimin işleyişi hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir.

 

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Şimdi de çoğu kişinin aklına takılan başka bir soruya açıklık getireceğiz. Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı eğitimi sertifikası nereden alınır? Gelin hep birlikte bu soruya cevap arayalım. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı eğitimi, sizin mesleğinizde başarı yakalayacaksınız. Bununla beraber eğitimde birçok şey öğreneceksiniz. Bunlar:

 • Büro ve yönetici asistanlığı kavramsal olarak nasıl tanımlanır?
 • Bürolarda geçmişten günümüze hangi değişiklikler olmuştur?
 • Günümüzde büroların temel özellikleri nelerdir?
 • Büroların bir işletme örgütü içindeki yeri ve önemi nedir?
 • Hangi tür bürolar vardır?
 • Bürolarda hangi işler yapılır?
 • Bürolarda kimler çalışır?
 • Yönetici asistanının görevleri nelerdir?

Tüm bunlarla birlikte bu eğitim, kişisel gelişiminizi doruklara taşıyacaktır. Eğitim sonunda oldukça donanımlı bir hale geleceksiniz. Ayrıca büro yönetimi ve yöneticiasistanlığına dair kariyer planlaması yapabileceksiniz. İş hayatında insanlara olan iletişiminizi kuvvetlendireceksiniz. Gerekli bürove yöneticilik kavramlarına aşına olacaksınız. Böylelikle hem işinizde başarılı olup hem de kişisel gelişiminize katkı sağlamış olacaksınız. Fakat her şeyden önce bu alanda eğitim almalısınız. Alacağınız eğitimin de kalite standartları içerisinde olması gerekir. Çünkü eğitimin ardından sizlere verilecek olan sertifikalarla öne çıkmaya çalışacaksınız. Tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bu alanda çeşitli eğitim platformları eğitim vermektedir. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Biliyoruz ki verilen eğitimin kalitesini araştırmak ve bu araştırma sonucunda elde edeceğiniz tavsiyelere uymak oldukça önemlidir. Güven esaslı ve tecrübeli eğitmenlerle çalışan bir enstitü arayışındaysanız sorunuzun cevabı tek bir kapıya çıkıyor: Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Bunun sebebi Boğaziçi Enstitüsü tecrübeli akademik bir kadro ile çalışır. Eğitimlerin, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilincindedir. Bu sebeple eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçer. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı edinirsiniz. Bununla beraber Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir. Bunun yanında üniversite onaylı bir sertifika daha sunmaktadır. Bu sayede çok daha donanımlı bir hâle geleceksiniz. Eğitim bitirme sertifikasıyla beraber toplamda 3 sertifika sahibi olacaksınız ve bu sizi 3 adım öne geçirecek. Bu eğitimi edinmek istiyorsanız Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla beraber Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminize katkısı olacak başka eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşıyorum. Yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilir, burada araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}