Bölümler

Bölümler Hakkında Güncel Rehberler- Boğaziçi Entitüsü


İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalı?

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalı?

İnsan kaynakları uzmanı olmak için öncelikle bu alanda dört yıllık üniversite eğitimi alınmalıdır. İnsan Kaynakları Uzmanları Hangi Üniversiteden Mezun Olmaktadır

Üniversite Bölümleri: A'dan Z'ye Tüm Bölümler

Üniversite Bölümleri: A'dan Z'ye Tüm Bölümler

Üniversite bölümleri eğitiminizi ve uzmanlaşmak istediğinizi alanı seçtiğiniz bir seçenekler kümesidir. Üniversite bölümleri, ağırlıklı derslerin türüne göre sınıf

Aktüerya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Aktüerya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Yaşam, ölüm, sakatlık, hastalık, emeklilik, doğum oranları vb. tüm koşullar hem dünya nüfusu üzerinde önemli oranda etki eder hem de toplumların ekonomileri başta

3D Üretim Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

3D Üretim Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Dijital ortamda, AutoCAD, Solidworks, 3DsMax programları kullanılarak tasarlanan CAD çizimlerini gerçek hayata entegre eden üç boyutlu yazıcılar, günümüzde en çok

Yönetici Asistanı Nedir? Ne Kadar Maaş Alır?

Yönetici Asistanı Nedir? Ne Kadar Maaş Alır?

Son zamanların en popüler meslek grupları arasında yer alan yönetici asistanlığı geleceğin meslekleri arasında yer alır. Yönetici asistanları, bir kurumda veya kur

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Ne Kadar Maaş Alır?

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Ne Kadar Maaş Alır?

İş güvenliği uzmanları bir iş ortamını daha iyi hale getirmek için çalışmakta olan görevlilerdir. Çalışma alanları günümüzün önemli kısmının geçtiği yerlerdir ve r

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları gerekli eğitimleri aldıktan sonra Çalışma Bakanlığının yaptığı sınavdan geçerli bir not aldığı takdirde işlerine başlayabilirler.

En çok kazandıran geleceğin meslekleri nelerdir?

En çok kazandıran geleceğin meslekleri nelerdir?

  Günümüz teknolojisi, son yüzyılın baş döndürücü hızının bir sonucu olarak Endüstri 4.0’ın da hayatımıza girmesini sağladı. Makineleşme ile birlikte gelen robot

Bölümler Hakkında Güncel Rehberler- Boğaziçi Entitüsü

Üniversite sınavı ile belirlenen bölümlerin farklı alanlarda olması, gelecekte hangi meslekte ilerleyeceğinizi gösteriyor. Ön lisans olan 2 yıllık bölümler ile 4 yıllık olan lisans programına kayıt yaptırmak adına bazı şartları taşıyor olmanız, bölüm seçiminde önemlidir. Lise öğreniminde tercih ettiğiniz; sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümleri ile seçeceğiniz üniversite bölümleri belirlenir.

Üniversitede bazı bölümlere girmek adına lise bölümünüzün uygun şartları taşıması gerekiyor. Üniversite örgün ve açık öğretim olarak bazı bölümleri okumanızı sağlıyor. Üniversite sınavı sonrası alacağınız program ile nasıl bir yol haritası izleyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

 

Üniversite Bölümleri Listesi Nelerdir?

Üniversite bölümleri için belirlenen güncel üniversite bölümleri listesi ÖSYM tarafından açıklanıyor. Günümüz koşullarına uygun olan yeni bölümler açılarak, nitelikli eğitim alınması birçok bölüm için zorunlu hale geliyor.

Geçmiş dönemlerde tecrübe ve deneyimle kazanılan bazı bölüm eğitimleri artık Üniversitelerde öğrenim olarak yer buluyor. Eğitimin amacı, öğrencilerin nitelikli mesleklerde uzmanlık derecesine ulaşmalarıdır. Üniversite bölümlerinde işlenen konular seçeceğiniz mesleklerle ilintili oluyor.

Açık öğretimde yer alan bazı bölümler lisans ve ön lisans olabildiği gibi Tıp gibi bölümler örgün öğretim zorunluluğu olan akademik kariyer meslek dalları arasında yer alır. En bilinen bölümler arasında; Hukuk, Tıp, Mühendislik, Öğretmen, Mimarlık, İşletme, İktisat gibi alanlardır.

Her yıl açıklanan listelerde eklenen bölümler ile istihdamın önü açılırken, alanında uzman kişilerin yetişmesine katkı sağlıyor. Bölüm listesinde yer alan tüm alanlar, sizleri hayatta daha ileriye taşıyacak programlardan oluşuyor. Lisans ya da ön lisans okumuş olmanız, yapmak istediğiniz meslek alanında eğitim almanızı sağlıyor, mesleki yaşamınıza katkı sunuyor.

Günümüzde eğitim görmek ya da üniversite okumak temel ihtiyaç haline gelmiştir. Eğitime verilen katkı ve gelişim ile üniversite sınavına katılan kişi sayısı her yıl artış gösteriyor. Okumak istediğiniz bölümlerden dikey geçiş sınavı ile lisans tamamlamak mümkün hale geliyor. Sizlere sunduğumuz eğitimlerimizden aldığınız sertifikalar ise okuduğunuz ya da okuyacağınız bölümde daha nitelik kazanmanıza destek olacak.

 

Üniversite Bölümleri ve Puanları Nelerdir?

Üniversite bölümlerini seçerken bazı etkenler önceliklidir. Okul diploma puanınız, okul bölümünüz, kaç yıllık olduğu, açık öğretim ya da uzaktan eğitim alternatifleri sizlerin bölümü seçmenizde önemlidir. Üniversite bölümleri için belirlenen kontenjan ve puanlama her yıl sisteme uygun olarak değişebiliyor.

Bu değişime uygun olarak özel ve devlet okulları için ayrı taban ve tavan puanlar belirleniyor. Öğrencilerin özel okullarda burslu eğitim alması mümkün olurken, 2 yıllık okulları tercih ederek 4 yıla tamamlamalarının da önü açılabiliyor.

Üniversite sınavlarında yer alan TYT ve AYT sınavlarında artık AYT sınav sonuçları 2 yıl geçerli olabilecek. Puanınızın yeterli olmadığı durumda tercih yapmaz iseniz bir sonraki sene sadece TYT sınavına katılmanız yeterli oluyor. Üniversite bölümlerinde yer alan birçok konunun Lise bölümünde görülen derslerden oluşması, sıkı bir çalışma ile üstesinden gelinecek bir durumdur.

Sizlere sağladığımız her eğitim üniversite bölümlerine uygun olarak ek donanım kazanmanız adına verilen eğitimlerimizdir. Üniversite bölümlerine göre puanlar açıklandıktan sonra sizlerin ham puanına okul puanı da eklenir. Listede yer alan bölümlerin alım kontenjanı belirlenir ve en yüksek puandan itibaren öğrenciler üniversitelere yerleştirilir.

Üniversite bölümünde yer alan puanlar sadece yeterli olmuyor. Sıralama bu anlamda oldukça önemlidir. Türkiye genelinde sınava katılan üniversite öğrenci adaylarının sayısı, kaçıncı sırada hangi bölümde yer aldığınız bu anlamda belirleyicidir.

 

Üniversite Bölümleri 2 Yıllık Nelerdir?

Üniversitede üniversite 2 yıllık bölümleri ön lisans olarak bilinir. Ön lisans okumak için bölümünüzün uygun olup olmadığına bakabilirsiniz. Birçok lisans programına tamamlayabileceğiniz bölüm artık ön lisans örgün ve açık öğretim bölümleri olarak yer alıyor. Puanlarınızın yeterli olmaması halinde ön lisans programlarını tercih edebilir, DGS sınavı ile 4 yıllık lisans tamamlama bölümlerine geçebilirsiniz. Üniversite bölümlerinde yapmanız gereken birçok uygulama arasında bölümünüzün lisans tamamlamaya uygun olup olmadığıdır.

Bu anlamda örnek verecek olursak Hukuk okumak isteyen, eşit ağırlık mezunu bir öğrencinin puanının yetmiyor diyelim. Bu durumda Adalet 2 yıllık ön lisans okuduktan sonra DGS ile Hukuk Fakültesine geçiş yapması mümkündür. Üniversite bölümlerinde bu anlamda tercih edebileceğiniz birçok ayrıcalık yer alıyor.

Üniversitede Tıp Fakültesi tercih etmek isteyen öğrenciler;

  • Örgün eğitim,
  • Lise sayısal bölüm mezunu olması gerekirken,

Sağlık alanında okuyabilecekleri diğer ön lisans programları da mevcuttur.

 

Üniversite Bölümleri 4 Yıllık Nelerdir?

Üniversite bölümleri içerisinde üniversite 4 yıllık bölümleri oldukça önemli lisans programlarının bulunduğu bölümlerdir. Sıralama gerektiren, puanları bölümlere göre yükselen bölümler arasındadır. 4 yıllık lisans programları için örgün ya da açık öğretim tercihlerinden yararlanabilirsiniz. Örgün öğretim 4 yıllık lisans programlarında olan bazı bölümler açık öğretimde yer almıyor. Bu nedenle hangi bölümü seçmeyi düşünüyorsanız ona uygun tercihte bulunmanız önemlidir.

Üniversite bölümlerinin lisans bölümlerinden mezun olanlar için daha sonra Yüksek lisans ve Doktora yapabilme imkânı vardır. 4 yıllık lisans bölümleri her bölüm için aynı süreci kapsamıyor. Bazı bölümlerde hazırlık sınıfları 1–2 yıl oluyor ve daha sonra 4 yıllık lisans programı öğrenimine başlıyorsunuz.

En uzun süreçler arasında Tıp bölümü yer alıyor. Bunun yanı sıra yabancı dil hazırlık sınıfları da öncelikli olarak 1 yıl hazırlık gerektiriyor. 4 yıllık lisans programları bu haliyle 5 ya da 6 yıl süreci kapsıyor. Lisans bölümlerini okuduğunuzda mesleki alanda daha ileride olmanızın önü açılıyor. Özel okul ya da devlet okullarında okumak için tercih yapabiliyorsunuz. Özel üniversite puanları, burs şartları ve ücretleri okula göre değişkenlik gösteriyor.

Devlet okullarında yer alan bölümlere girmek zor olsa da disiplinli çalışma ile zor değildir. Üniversite sınavının avantajı bilgilerin taze olarak kullanımını sağlayacağınız bir sınav sistemine sahip olmasıdır. Bilgilerinize ek olarak yapacağınız özenli çalışma ile bu süreci atlatabilirsiniz.

 

Online Eğitimde Bölümler

Boğaziçi Ensitüsü eğitim alanlarımız;

  • Bilişim,
  • Psikoloji,
  • Pazarlama,
  • İşletme,
  • Kişisel Gelişim
  • Dil Bölümleri

Gibi üniversite bölümlerinde okuyacağınız dersleri pekiştireceğiniz eğitimleri kapsıyor. Üniversite diplomasına ek birçok kurum artık sertifika talep ediyor. Örgün ya da uzaktan eğitim ile okuduğunuz bölümlerde başarınızı sertifikalar ile destekliyor olmanız, mesleki alanda güvenilir olmanızı sağlıyor. Sizlere Bölümler ile ilgili detayları sunuyor ve üniversite bölümlerinizi seçerken neler yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Eğitim alanında uzman eğitmenlerimizin desteği ile kaliteli eğitim materyallerimiz birçok teknikle daha kalıcı öğrenmenizi destekliyor. Alanınızda uzman olmak için eğitimlerin daha detaylı ve konulara uygun olması gerekir. Üniversitede gördüğünüz her ders daha sonra ayrı uzmanlık isteyen konulardır. Psikoloji gibi geniş bir alanda öğrenim görüyor olmanız, anaokulu ve kreş Psikoloğu olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Her alanın bir uzmanlık dalı olduğu unutulmamalıdır.

Tıp alanında doktorlar, uzmanlık alanlarına göre görevlendirilir. Bu nedenle o alanda yetkinlik kazanması ve seçim yapması gerekir. Sizlere dilediğiniz alanda uzmanlaşma desteği sunmak için eğitimler veriyoruz. Bu eğitimleri örgün ya da uzaktan eğitim kurumlarında ders ve sınav geçme adına okuyacağınız şekilde değil, kalıcı bilgilerle donanım kazanmanız adına veriyoruz. Üniversite öğreniminde sınıf geçme adına ezber yapılması, açık öğretim kurumlarında uzaktan sadece kitap üzerinden çalışma yapılması kalıcı öğrenmeyi engelliyor. Biz üniversite eğitimlerinize katkı sunarak daha kalıcı bir eğitim sistemi oluşturuyor, sizlere nitelik kazandırıyoruz.

Uzaktan eğitim fırsatlarından yararlanmak isterseniz Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.