İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-03-01T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Sinoloji Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Sinoloji Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Sinoloji Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Sinoloji Bölümü taban puanları, Sinoloji bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Sinoloji başarı sıralaması Sinoloji bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Sinoloji Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Sinoloji Bölümü taban puanları, AYT’deki dil puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Sinoloji 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Sinoloji Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Sinoloji Bölümü açık öğretim ve örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Sinoloji eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Sinoloji Bölümü 2023 taban puanı 405,93093’tür. Sinoloji Bölümü 2023 başarı sıralaması 14089'dur.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Sinoloji

405,93093

14089

DİL

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Sinoloji (Uzaktan Öğretim)

Dolmadı

Dolmadı

DİL

 

Sinoloji Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Sinoloji mesleği Ankara Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Sinoloji eğitimi ülkemizde yalnızca Ankara Üniversitesi tarafından verilmektedir. Sinoloji eğitimi almak isteyen öğrenciler Ankara Üniversitesini tercih etmektedir. Sinoloji Bölümü için Ankara Üniversitesi taban puanı 405,93093, başarı sıralaması 14089’dur. Sinoloji Bölümü uzaktan eğitim için Ankara Üniversitesi taban puanı ve başarı sıralaması kontenjan dolmadığı için belirlenememiştir.

Sinoloji Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Sinoloji Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin Çin kültürüne ilgili, Çin dili gibi karmaşık alfabeye sahip dillere karşı meraklı, yabancı dil öğrenmeye yatkın olması beklenmektedir. Sinoloji Bölümünde eğitim alabilmek için Sinoloji Bölümü taban puanını geçmek, Sinoloji bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Sinoloji Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Sinoloji benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 

Sinoloji Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Çin dilinin eğitimini anlamında ortaklık gösteren bölümlerin derslerinden Çincenin Ses Bilgisi, Çince Dilbilgisi, Çin Tarihi, Çin Edebiyatına Giriş gibi dersler de ortak olarak alınan derslerden bazılarıdır. Sinoloji bölümü fazla bilinmiyor olsa da Çin dilinde eğitim alan mezunlar, yurt dışı, yurt içi, konsolosluklar, turizm acenteleri, yayınevleri ve eğitim kurumlarında iş bulma imkanına sahiptir.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?