İtalyan Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları
Bölüm Yazıları

İtalyan Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanları, İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. İtalyan Dili ve Edebiyatı başarı sıralaması İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanları, AYT’deki dil puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre İtalyan Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda İtalyan Dili ve Edebiyatı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 taban puanları en düşük 367,59799, en yüksek 398,24854'tür. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 24850, en yüksek 16190'dır.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

İtalyan Dili ve Edebiyatı

398,24854

16190

DİL

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

İtalyan Dili ve Edebiyatı (İtalyanca)

367,59799

24850

DİL

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

İtalyan Dili ve Edebiyatı (İtalyanca) (KKTC Uyruklu)

Dolmadı

Dolmadı

DİL

 

İtalyan Dili ve Edebiyatı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

İtalyan Dili ve Edebiyatı mesleği İstanbul Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. İtalyan Dili ve Edebiyatı eğitimi ülkemizde iki üniversite tarafından verilmektedir. İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Ankara Üniversitesi İtalyan Dili, bu alanda eğitim almak isteyen öğrencilerin başlıca tercihidir. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü için İstanbul Üniversitesi taban puanı 398,24854, başarı sıralaması 16190’dır. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü için Ankara Üniversitesi taban puanı 367,59799, başarı sıralaması 24850’dir. 

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin İtalyan kültürüne ilgili olması, İtalyanca öğrenmeye yatkın olması, editörlük ya da çevirmenlik alanlarında çalışmak istemesi beklenmektedir. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim alabilmek için İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanını geçmek, İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

 

 

İtalyan Dili ve Edebiyatı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

İtalyan Dili ve Edebiyatı benzeri eğitim veren başka bir bölüm bulunmamaktadır. İtalya’nın kültürü, İtalyan dili ve İtalyanca yazılmış eserler hakkında eğitim veren tek lisans programı İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümüdür.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat