online-egitimler-bogazici-enstitusu
İngiliz Dilbilimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İngiliz Dilbilimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


İngiliz Dilbilimi Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. İngiliz Dilbilimi Bölümü taban puanları, İngiliz Dilbilimi bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. İngiliz Dilbilimi başarı sıralaması İngiliz Dilbilimi bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. İngiliz Dilbilimi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. İngiliz Dilbilimi Bölümü taban puanları, AYT’deki dil puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre İngiliz Dilbilimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık İngiliz Dilbilimi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. İngiliz Dilbilimi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda İngiliz Dilbilimi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. İngiliz Dilbilimi Bölümü 2023 taban puanları en düşük 366,62996, en yüksek 429,89962'dir. İngiliz Dilbilimi Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 25137, en yüksek 8812'dir. 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

İngiliz Dilbilimi (İngilizce)

429,89962

8812

DİL

MERSİN ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

İngiliz Dilbilimi (İngilizce)

366,62996

25137

DİL

 

İngiliz Dilbilimi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

İngiliz Dilbilimi mesleği Hacettepe Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Ülkemizde İngiliz Dilbilimi alanında eğitim veren iki üniversite bulunmaktadır. En yüksek puan ile alım yapan üniversite Hacettepe iken ikinci sırada Mersin Üniversitesi yer almaktadır. İngiliz Dilbilimi Bölümü için Hacettepe Üniversitesi taban puanı 429,89962, başarı sıralaması 8812’dir. İngiliz Dilbilimi Bölümü için Mersin Üniversitesi taban puanı 366,62996, başarı sıralaması 25137’dir.

İngiliz Dilbilimi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

İngiliz Dilbilimi Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin İngiliz kültürüne karşı ilgili, yabancı dil öğrenmeye yatkın, editörlük, çevirmenlik ya da öğretmenlik alanlarında çalışmak isteyen kişiler olması beklenmektedir. İngiliz Dilbilimi Bölümünde eğitim alabilmek için İngiliz Dilbilimi Bölümü taban puanını geçmek, İngiliz Dilbilimi bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

İngiliz Dilbilimi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

İngiliz Dilbilimi benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

İngiliz Dilbilimi Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Bölümler, İngilizce eğitimi ortaklığından ziyade İngiliz kültürünün eğitimini verme yönünden benzemektedir. Mezunlar, çevirmen, editör ve eğitmen ünvanlarıyla iş bulabilmektedir. Bölüm eğitimlerinde İngilizce Konuşma ve İletişim Becerileri, Romantik Şiir, İngiliz Tarihi dersleri ortak müfredat derslerinden bazılarıdır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?