Fars Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Fars Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanları, Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Fars Dili ve Edebiyatı başarı sıralaması Fars Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanları, AYT’deki dil puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Fars Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Fars Dili ve Edebiyatı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 taban puanları en düşük 241,58297, en yüksek 282,34011'dir. Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 66375, en yüksek 51587'dir.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Fars Dili ve Edebiyatı

282,34011

51587

DİL

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Fars Dili ve Edebiyatı

241,58297

66375

DİL

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Fars Dili ve Edebiyatı

Dolmadı

Dolmadı

DİL

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Fars Dili ve Edebiyatı

Dolmadı

Dolmadı

DİL

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Fars Dili ve Edebiyatı

Dolmadı

Dolmadı

DİL

 

Fars Dili ve Edebiyatı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Fars Dili ve Edebiyatı mesleği İstanbul Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Fars Dili ve Edebiyatı bölümü için ikinci sırada Ankara Üniversitesi yer almaktadır. İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi, dil eğitimi konusunda ülkemizde en iyi eğitimi veren kurumların başında gelmektedir. Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü için İstanbul Üniversitesi taban puanı 282,34011, başarı sıralaması 51587’dir. Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü için Ankara Üniversitesi taban puanı 241,58297, başarı sıralaması 66375’tir. Fars Dili ve Edebiyatı bölümü için diğer seçenekler dolmadığı için taban puanları ve başarı sıralamaları belirlenememiştir.  

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin eski dillere karşı meraklı ve araştırmacı olmak, dil öğrenmeye yatkın olmak, bölümün iş imkanının fazla olmadığını bilmek gerekmektedir. Bununla birlikte Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim alabilmek için Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanını geçmek, Fars Dili ve Edebiyatı bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Fars Dili ve Edebiyatı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Fars Dili ve Edebiyatı benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Bölüm eğitimlerinde Farsça Dilbilgisi, Farsça Kaynak Bilgisi, Farsçadan Türkçeye Çeviri gibi temel dersler ortak olarak alınmaktadır. Farsça odaklı eğitim alan mezunlar, eski yazıları ve eski eserleri inceleme üzerine istihdam edilirler.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?