Çin Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Çin Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanları, Çin Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Çin Dili ve Edebiyatı başarı sıralaması Çin Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanları, AYT’deki yabancı dil puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Çin Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Çin Dili ve Edebiyatı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 taban puanları en düşük 364,41285, en yüksek 417,50608'dir. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 25758, en yüksek 11387'dir.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Çin Dili ve Edebiyatı (Çince)

417,50608

11387

DİL

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Çin Dili ve Edebiyatı

364,41285

25758

DİL

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Çin Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu)

Dolmadı

Dolmadı

DİL

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC)

Çin Dili ve Edebiyatı (Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

DİL

 

Çin Dili ve Edebiyatı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Çin Dili ve Edebiyatı mesleği İstanbul Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Çin Dili ve Edebiyatı alanında İstanbul Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi eğitim vermektedir. İstanbul Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı alanında sunduğu kaliteli eğitimle öğrencilerin bir numaralı tercihi olmaktadır. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü için İstanbul Üniversitesi taban puanı 417,50608, başarı sıralaması 11387’dir. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü için Erciyes Üniversitesi taban puanı 364,41285, başarı sıralaması 25758’dir. 

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin Çin kültürüne ilgili, yabancı dil öğrenmeye yatkın, Çin dili öğreniminin zorlu bir süreç olduğunun bilincinde olmalıdır. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim alabilmek için Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanını geçmek, Çin Dili ve Edebiyatı bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

 

 

Çin Dili ve Edebiyatı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Çin Dili ve Edebiyatı benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Bölümleri Çin kültürü, Çince ve Çin dilinde yazılmış edebi eserler hakkında eğitim vermeleri ile benzemektedir. Eğitim programlarında Çin Dili Grameri, İmBilgisi, Çin Edebiyatı gibi temel ancak önemli dersler ortak olarak gösterilmektedir. Mezunlar, yayıncılık, çevirmenlik, turizm sektörlerinde çalışabilecekleri gibi eğitmenlik de yapabilir.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?