İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-02-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Sıralaması

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Sıralaması


Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanları, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı başarı sıralaması Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanları, AYT’deki yabancı dil puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 taban puanları en düşük 224,82660, en yüksek 341,84226'dır. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 73039, en yüksek 32626'dır.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

341,84226

32626

DİL

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu)

341,66309

32684

DİL

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

288,67370

49516

DİL

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

224,82660

73039

DİL

 

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mesleği İstanbul Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü için ikinci sırada Ankara Üniversitesi yer alırken üçüncü sırada Trakya Üniversitesi bulunmaktadır. Üç üniversite de yabancı dillerin eğitimini kaliteli bir şekilde vermektedir. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü için İstanbul Üniversitesi taban puanı 341,84226, başarı sıralaması 32626’dır. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı KKTC uyruklu Bölümü için Ankara Üniversitesi taban puanı 341,66309, başarı sıralaması 32684’tür. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü için Trakya Üniversitesi taban puanı 224,82660, başarı sıralaması 73039’dur.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin farklı kültürlere ilgili olması, Yunan dilinde yazılmış eserlerle ilgilenmesi, yabancı dil öğrenmeye yatkın olması beklenmektedir. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim alabilmek için Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü taban puanını geçmek, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Eski Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü
 • Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Bölümler, Yunan dilinin iki farklı türünün eğitimini veriyor olsa da Yunan dilinin kökeninde yatan benzerlikler ve Yunan kültürü dersleri, bölümlerin birbirine yakın eğitimler sunmasına sebep olmaktadır. Yunan Mitolojisi, Eski Yunan Dili, Çağdaş Yunan Edebiyatında Roman dersleri ortak müfredat derslerinden bazılarıdır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?