Uygulamalı Rusça Çevirmenlik 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları


Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü taban puanları, Uygulamalı Rusça Çevirmenlik bölümünde eğitim almak için Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik başarı sıralaması Uygulamalı Rusça Çevirmenlik bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü taban puanları, TYT’deki sözel puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Uygulamalı Rusça Çevirmenlik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

İki yıllık Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Uygulamalı Rusça Çevirmenlik eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü 2023 taban puanı 340,18666'dir. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü 2023 başarı sıralaması 272181'dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Kontenjan

Puan Türü

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik (Rusça) (Burslu) 

340,18666

272181

7

TYT

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik (Rusça) (%50 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

37

TYT

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik mesleği Aydın Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik eğitimi ülkemizde yalnızca Aydın Üniversitesi tarafından verilmektedir. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercihi Aydın Üniversitesi olmaktadır. %100 burslu ve %50 burslu seçeneği ile iki eğitim programı bulunmaktadır. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü burslu seçeneği için İstanbul Aydın Üniversitesi taban puanı 340,18666, başarı sıralaması 272181’dir. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü %50 burslu seçeneği için İstanbul Aydın Üniversitesi taban puanı ve başarı sıralaması kontenjan dolmadığı için belirlenememiştir. 

 

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin yabancı dil öğrenmeye yatkın, Rus kültürüne ilgili, çevirmenlik vasfına sahip kişiler olması beklenmektedir. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümünde eğitim alabilmek için Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü taban puanını geçmek, Uygulamalı Rusça Çevirmenlik bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik bölümü ile benzerlik göstermektedir. Bölüm eğitimlerinde Rus kültürü, Rus dili, Rusça çevirmenlik gibi konularda ortak eğitim sunulur. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik bölümü 2 yıllık önlisans bölümü iken Rusça Mütercim ve Tercümanlık ile Rus Dili ve Edebiyatı bölümleri 4 yıllık lisans bölümleridir.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?