Halıcılık ve Kilimcilik 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

Halıcılık ve Kilimcilik 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları


Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü taban puanları, Halıcılık ve Kilimcilik Bölümünde eğitim almak için Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Halıcılık ve Kilimcilik başarı sıralaması Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü taban puanları, TYT’deki sözel puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Halıcılık ve Kilimcilik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

İki yıllık Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü akşam öğretimi, açık öğretim ve örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Halıcılık ve Kilimcilik eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü 2023 taban puanları 192,69394 ve başarı sıralaması 1673842’dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Kontenjan

Puan Türü

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Halıcılık ve Kilimcilik

192,69394

1673842

50

TYT

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Halıcılık ve Kilimcilik

Dolmadı

Dolmadı

20

TYT

UŞAK ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Halıcılık ve Kilimcilik

Dolmadı

Dolmadı

30

TYT

 

Halıcılık ve Kilimcilik Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Halıcılık ve Kilimcilik mesleği Gaziantep Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Gaziantep Üniversitesi iş dünyasında gerekli tasarım programlarını öğretmesi ve zengin ders içerikleriyle bu bölümü isteyenlerin dikkatini çeker. Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü için Gaziantep Üniversitesi taban puanı 192,69394, başarı sıralaması 1673842’dir. Bu bölüm için diğer en iyi iki seçenek ise Bingöl ve Uşak Üniversitesidir. Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü için Bingöl Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi taban puanı ile başarı sıralaması ise kontenjan dolmadığından belli olmamıştır.

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin sanata ilgi duyması, estetik anlayışa sahip olması ve el becerisinin olması gerekir. Ayrıca Halıcılık ve Kilimcilik Bölümünde eğitim alabilmek için Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü taban puanını geçmek, Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Halıcılık ve Kilimcilik Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Halıcılık ve Kilimcilik benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü ile Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü çalışma alanları ve ders programları açısından benzerlik göstermektedir. Örneğin bu bölümlerden mezun olanlar halı ve kilim atölyelerinde, halı ve kilim üretim firmalarında çalışırlar. Ayrıca Kalite Kontrol, İplik Teknolojisi, Desen Bilgisi gibi dersler bu bölümlerde ortaktır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?