Basın - Yayın 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Basın - Yayın 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Basın - Yayın Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Basın – Yayın Bölümü taban puanları, Basın - Yayın Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Basın - Yayın başarı sıralaması Basın - Yayın Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Basın – Yayın Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Basın - Yayın Bölümü taban puanları, AYT’de sözel puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Basın ve Yayın 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Dört yıllık Basın - Yayın Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Basın – Yayın Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Basın - Yayın eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Basın - Yayın Bölümü 2023 taban puanı 325,3937’dir. Basın - Yayın Bölümü 2023 başarı sıralaması 122.371’dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Basın ve Yayın

325,3937

122371

SÖZ

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ

Basın ve Yayın (Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

SÖZ

 

Basın - Yayın Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Basın – Yayın Bölümü üzerine Türkiye’de en iyi eğitim veren üniversite Anadolu Üniversitesi’dir. Anadolu Üniversitesi köklü geçmişi, Basın – Yayın alanındaki birikimi ve uygulamaya dönük eğitim vermesi (Dergi çıkarmak, öğrencileri kendi web sitesini açmaya teşvik etmek vb.) bakımından öne çıkar.  Basın – Yayın Bölümü için Anadolu Üniversitesi taban puanı 325,3937 ve başarı sıralaması 122.371’dir. Bu bölüm için diğer bir seçenek ise Girne Amerikan Üniversitesi tam burslu bölümdür. Ancak Girne Amerikan Üniversitesi tam burslu Basın – Yayın Bölümü taban puanı ve başarı sıralaması henüz belli değildir.

Basın - Yayın Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Basın - Yayın Bölümünü okuyacak öğrencilerin belli özellikleri taşıması gerekir. Örneğin Basın - Yayın Bölümü taban puanını geçmek, Basın - Yayın Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır. Bu iki kriter haricinde öğrencilerin medya sektörüne ilgi duyması, güçlü bir sözel yeteneğe sahip olması ve olayları iyi gözlemlemesi gerekir. 

Basın - Yayın Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Basın - Yayın benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Basın – Yayın Bölümüne benzer meslekler yukarıdaki gibidir. Bu alanlardan mezun olan öğrenciler editörlük, muhabirlik, blog yazarlığı, içerik editörlüğü gibi alanlarda çalışır. Yukarıda sıralanan bölümler iş olanakları açısından birbirine benzediği gibi ortak dersler bakımından da benzerlik taşır. Örneğin Temel Gazetecilik, İletişim, Dijital Medya vb. dersler bu bölümlerde ortaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?