online-egitimler-bogazici-enstitusu
Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Sıralaması

Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Sıralaması


Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Azerbaycan Türkçesi – Edebiyatı Bölümü taban puanları, Azerbaycan Türkçesi – Edebiyatı Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Azerbaycan Türkçesi – Edebiyatı başarı sıralaması Azerbaycan Türkçesi – Edebiyatı Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Azerbaycan Türkçesi – Edebiyatı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümü taban puanları, AYT’de sözel puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Azerbaycan Türkçesi – Edebiyatı Bölümü 2023 taban puanı 208,04899’dur. Azerbaycan Türkçesi – Edebiyatı Bölümü 2023 başarı sıralaması 807393’tür.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı

208,04899

807393

SÖZ

 

Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümü ülkemizde yalnızca Kafkas Üniversitesi’nde vardır.  Kafkas Üniversitesi, ülkemizde bu alanda tek eğitim veren kurum olduğu için öne çıkar. Kafkas Üniversitesi, Azerbaycan Türkçesine dair eğitimi sadece yazılı ve sözlü alanda yapmaz çeviri alanında da eğitim verir. Ayrıca Azerbaycan kültürünün de öğretilmesini sağladığı için bu bölümü okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilir. Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümü için  Kafkas Üniversitesi taban puanı 208,04899 ve başarı sıralaması 807.393’tür. 

Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

 

Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümünü tercih etmek isteyen kişilerin sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Azerbaycan Türkçesine ilgi duymak, dil öğrenme yeteneğinin gelişmiş olması, farklı kültürlere karşı hoşgörülü ve meraklı olmak bu bölümü tercih edecek öğrencilerde bulunması gereken niteliklerdir. Ayrıca Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümü taban puanını geçmek, Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekir.

Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları
 • Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölümü
 • Azerbaycan Dili Öğretmenliği

Azerbaycan Türkçesi - Edebiyatı benzeri bölümler yukarıdaki gibidir. Bu bölümler, Azerbaycan dilinin öğretimi ve bu dilin kullanımını içerdiği için benzer özellikler taşır. Azerbaycan Dili, Azerbaycan Edebiyatı, Azerbaycan Dili Tarihi dersleri bu bölümlerin ortak derslerinden bazılarıdır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?