Arkeoloji - Sanat Tarihi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Arkeoloji - Sanat Tarihi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması


Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü taban puanları, Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Arkeoloji - Sanat Tarihi başarı sıralaması Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü taban puanları, AYT’de sözel puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Arkeoloji - Sanat Tarihi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Arkeoloji - Sanat Tarihi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü 2023 taban puanları en düşük 376,11079, en yüksek 461,98989'dir. Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 29.015, en yüksek 1108’dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

KOÇ ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Arkeoloji ve Sanat Tarihi (İngilizce) (Burslu)

461,98989

1108

SÖZ

KOÇ ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Arkeoloji ve Sanat Tarihi (İngilizce) (%50 Burslu)

376,11079

29015

SÖZ

Arkeoloji - Sanat Tarihi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü ülkemizde sadece Koç Üniversitesi’nde verilir. Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alan Koç Üniversitesi, öğrencilerine kaliteli bir eğitim süreci vadeder. Güçlü akademik kadrosu, zenginleştirilmiş ders içerikleri (seminerler, müze ziyaretleri vb) ve uygulamalı eğitimleri ile bu bölümü tercih edecek öğrenciler için öncelik oluşturur. Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü için Koç Üniversitesi İngilizce tam burslu taban puanı 461,98989 ve başarı sıralaması 1108’dir. Koç Üniversitesi Arkeoloji - Sanat Tarihi İngilizce %50 burslu seçeneği ile 376,11079 taban puanına ve 29.015 başarı sıralamasına sahiptir.

Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümünü tercih etmek isteyen kişilerde bulunması gereken bazı özellikler vardır. Örneğin tarihe ilgili olmak, araştırmayı sevmek, analiz becerisi kuvvetli olmak bu bölüm için önemli özelliklerdir. Ayrıca bölümü okumak için Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü taban puanını geçmek, Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekir.

Arkeoloji - Sanat Tarihi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Arkeoloji - Sanat Tarihi benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Arkeoloji ve sanat tarihi üzerine eğitimler veren bu bölümler, Arkeoloji - Sanat Tarihi Bölümü ile ortak özellikler taşır. Bu bölümler arkeoloji alanının farklı dalları olduğu için birbirine benzer. Ayrıca Antropoloji Bölümü arkeolojinin bir üst disiplini olduğu için arkeoloji ile ilgili bilgileri kapsar. Anadolu Arkeolojisi, Müzecilik, Osmanlı Sanatı dersleri bölümlerin ortak derslerinden bazılarıdır.


Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?