Yazılım Geliştirme 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Yazılım Geliştirme 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Yazılım Geliştirme Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Yazılım Geliştirme Bölümü taban puanları, Yazılım Geliştirme Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Yazılım Geliştirme başarı sıralaması Yazılım Geliştirme Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Yazılım Geliştirme Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Yazılım Geliştirme Bölümü taban puanları, AYT’de sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Yazılım Geliştirme 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Yazılım Geliştirme Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Yazılım Geliştirme Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Yazılım Geliştirme eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Yazılım Geliştirme Bölümü 2023 taban puanları en düşük 279,43654, en yüksek 446,18105'dir. Yazılım Geliştirme Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 311.552, en yüksek 57.890’dır.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Yazılım Geliştirme (İngilizce) (Burslu)

446,18105

57890

SAY

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Yazılım Geliştirme (İngilizce) (%50 Burslu)

279,43654

311552

SAY

 

Yazılım Geliştirme Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Yazılım Geliştirme Bölümü ülkemizde sadece Yeditepe Üniversitesinde bulunmaktadır. Yeditepe Üniversitesi eğitim dilinin İngilizce olması ve ülkemizin en iyi vakıf üniversitelerinden biri olması sebebiyle Yazılım Geliştirme Bölümünü isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Yazılım Geliştirme Bölümü için Yeditepe Üniversitesi İngilizce tam burslu taban puanı 446,18105 ve başarı sıralaması 57.890’dır. Bu bölüm için bir diğer seçenek ise Yeditepe Üniversitesi %50 burslu programıdır. Yeditepe Üniversitesi Yazılım Geliştirme Bölümü İngilizce %50 burslu taban puanı 279,43654 ve başarı sırası 311.552’dir.

Yazılım Geliştirme Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Yazılım Geliştirme Bölümünü okumak isteyen belirli özellikleri taşıması gerekir. Örneğin sayısal becerinin olması, doğru analiz yapmak, yazılıma ve bilgisayara ilgi duymak bu bölüm için önemli niteliklerdir. Öte yandan bu bölümü okumak için Yazılım Geliştirme Bölümü taban puanını geçmek, Yazılım Geliştirme Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Yazılım Geliştirme Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Yazılım Geliştirme benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Yazılım Geliştirme benzeri bölümler yukarıdaki gibidir. Bu bölümler ders programları ve istihdam alanları açısından ortak özellik gösterir. Örneğin bu bölümlerden mezun olanlar yazılım firmalarında, iletişim ve telekomünikasyon şirketlerinde istihdam edilirler. Ayrıca bu bölümlerde Algoritma, Programlamaya Giriş, Veri Tabanı Yönetimi ve Yazılım Tasarımı gibi dersler ortaktır.


Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?