Yat Kaptanlığı Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Yat Kaptanlığı Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Yat Kaptanlığı Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Yat Kaptanlığı Bölümü taban puanları, Yat Kaptanlığı bölümünde eğitim almak için Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Yat Kaptanlığı başarı sıralaması Yat Kaptanlığı bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Yat Kaptanlığı Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Yat Kaptanlığı Bölümü taban puanları, TYT’deki sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Yat Kaptanlığı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

İki yıllık Yat Kaptanlığı Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Yat Kaptanlığı Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Yat Kaptanlığı eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Yat Kaptanlığı Bölümü 2023 taban puanları en düşük 243,49927, en yüksek 286,33562'dir. Yat Kaptanlığı Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 1003562, en yüksek 574963’tür.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Kontenjan

Puan Türü

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Yat Kaptanlığı

286,33562

574963

30

TYT

ANTALYA AKEV ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Yat Kaptanlığı (Burslu) 

243,49927

1003562

8

TYT

ANTALYA AKEV ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Yat Kaptanlığı (%50 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

42

TYT

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Yat Kaptanlığı (KKTC Uyruklu)

Dolmadı

Dolmadı

1

TYT

 

Yat Kaptanlığı Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Yat Kaptanlığı mesleği Muğla Sıtkı Koçman ve Antalya Akev Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Yat Kaptanlığı Bölümü eğitimi ülkemizde iki üniversite tarafından dört farklı eğitim seçeneği ile verilmektedir. Yat Kaptanlığı için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi taban puanı 286,33562, başarı sıralaması 574963’tür. Yat Kaptanlığı Bölümü burslu seçeneği için Antalya Akev Üniversitesi taban puanı 243,49927, başarı sıralaması 1003562’dir. 

Yat Kaptanlığı Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Yat Kaptanlığı Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin yat kaptanlığı alanında çalışmak istemesi, dikkatli ve sorumluluk sahibi olması, gözünde bozukluk olmaması beklenmektedir. Yat Kaptanlığı Bölümünde eğitim alabilmek için Yat Kaptanlığı Bölümü taban puanını geçmek, Yat Kaptanlığı bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Yat Kaptanlığı Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Yat Kaptanlığı benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Yat Kaptanlığı bölümü ile benzerlik göstermektedir. Eğitimlerde kaptanlığa dair eğitimler verilmesi ile bölümlerde paralellik bulunur. Yat Kaptanlığı mezunları Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile yukarıdaki bölümlerden birine geçiş yapabilmektedir. Gemicilik, Denizde Güvenlik, Denizde Haberleşme gibi dersler ortak olarak alınmaktadır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?