İmalat Mühendisliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İmalat Mühendisliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


İmalat Mühendisliği Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. İmalat Mühendisliği Bölümü taban puanları, İmalat Mühendisliği bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. İmalat Mühendisliği başarı sıralaması İmalat Mühendisliği bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. İmalat Mühendisliği Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. İmalat Mühendisliği Bölümü taban puanları, AYT’deki sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre İmalat Mühendisliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık İmalat Mühendisliği Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. İmalat Mühendisliği Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda İmalat Mühendisliği eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. İmalat Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanı 293,62386'dır. İmalat Mühendisliği Bölümü 2023 başarı sıralaması 270902'dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

GAZİ ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

İmalat Mühendisliği

293,62386

270902

SAY

 

İmalat Mühendisliği Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

İmalat Mühendisliği Bölümünü Gazi Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. İmalat Mühendisliği eğitimi yalnızca Gazi Üniversitesinde verilmektedir. Gazi Üniversitesi İmalat Mühendisliği Bölümü ülkemizde ilk ve tektir. İmalat Mühendisliği Bölümü için Gazi Üniversitesi taban puanı 293,62386, başarı sıralaması 270902’dir. 

İmalat Mühendisliği Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

İmalat Mühendisliği Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin pozitif bilimlere ilgili, mühendisliğe yatkın, üretim ve imalat sektöründe çalışmaya istekli olması aranılan özelliklerdendir. İmalat Mühendisliği Bölümünde eğitim alabilmek için İmalat Mühendisliği Bölümü taban puanını geçmek, İmalat Mühendisliği bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

İmalat Mühendisliği Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

İmalat Mühendisliği benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

İmalat Mühendisliği Bölümü ile benzerlik göstermektedir. İmalat Mühendisliği, Makine Mühendisliğinin bir koludur. İki bölümün mezunu da benzer alanlarda istihdam edilmektedir. Malzeme Bilimi, Mühendislik Malzemeleri, Makina Elemanları dersleri ortak olarak alınan derslerden birkaçıdır. 
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?