Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 2023 Taban Puanları

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 2023 Taban Puanları


Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü taban puanları, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği başarı sıralaması Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü taban puanları, AYT’de sayısal puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü akşam öğretimi, açık öğretim ve örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanları en düşük kontenjan dolmadığı için belirlenememiştir, en yüksek 219,98653'dür. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük kontenjan dolmadığı için belirlenememiştir, en yüksek 618336'dır.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ORDU ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği

219,98653

618336

SAY

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği

192,96652

691608

SAY

GİRNE ÜNİVERSİTESİ (KKTC)

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

SAY

 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü eğitimi en iyi Ordu Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesinde verilmektedir. Karadeniz Bölgesinde bulunan bu iki köklü üniversite, coğrafi konumu, sunduğu imkanlar ve akademik kadrosu ile öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü için Ordu Üniversitesi taban puanı 219,98653, başarı sıralaması 618336’dır. İkinci sırada Karadeniz Teknik Üniversitesi, üçüncü sırada ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bulunan Girne Üniversitesi yer almaktadır.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde okumak için gereken özellikler arasında su altına ve su altındaki yaşam formlarına meraklı olmak, su ürünleri hakkında yeni bilgiler öğrenmeye açık olmak, yoğun çalışma şartlarına hazırlıklı olmak gerekmektedir. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde eğitim alabilmek için Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü taban puanını geçmek, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Su Ürünleri Mühendisliği
 • Su Bilimleri Mühendisliği

Deniz altını ve deniz altındaki yaşamları incelemeleri açısından bu bölümler Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü ile benzerlik göstermektedir. Deniz Biyolojisi, Su Ürünleri Kimyası, Deniz ve İçsular Ekolojisi dersleri bu bölümlerde ortak olarak alınabilmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?