Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-07-02T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Galatasaray Üniversitesi 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Galatasaray Üniversitesi 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Galatasaray Üniversitesi 2022 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Galatasaray Üniversitesi taban puanları, Galatasaray Üniversitesinde eğitim almak için Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Galatasaray Üniversitesi başarı sıralaması Galatasaray Üniversitesinde eğitim görmek için YKS’ye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Galatasaray Üniversitesi başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Galatasaray Üniversitesi taban puanları, TYT ve AYT sonucuna göre belirlenmiştir.

Galatasaray Üniversitesi Bölümleri 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Galatasaray Üniversitesi bölümleri taban puanı ve başarı sıralamaları aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Galatasaray Üniversitesi örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Galatasaray Üniversitesinde açılan bölümlere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Galatasaray Üniversitesi 2022 taban puanları en düşük Felsefe Bölümü’ne ait olup 358,94733 ve en yüksek Hukuk Bölümü’ne ait olup 486,66416'dır. Galatasaray Üniversitesi 2022 başarı sıralaması en düşük Felsefe Bölümü ile 36.896 ve en yüksek başarı sıralaması Hukuk Bölümü ile 213'tür.

 

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sıralaması

Kontenjan

Puan Türü

Bilgisayar Mühendisliği 

476,1717

4.351

30+1

SAY

Endüstri Mühendisliği 

459,2845

8.645

30+1

SAY

Felsefe 

358,9473

36.896

30+1

EA

Fransız Dili ve Edebiyatı 

457,4196

3.247

30+1

DİL

Hukuk 

486,6642

213

25+1

EA

İktisat 

434,8226

1.965

30+1

EA

İletişim

433,0633

883

30+1

SÖZ

İşletme 

439,8595

1.574

30+1

EA

Matematik 

410,3434

35.245

30+1

SAY

Siyaset Bilimi 

421,0584

3.590

30+1

EA

Sosyoloji 

386,2974

14.343

30+1

EA

Uluslararası İlişkiler 

430,4627

2.386

30+1

EA

 

Galatasaray Üniversitesi sayısal bölümleri arasında en düşük taban puanı Matematik Bölümü ile 410,34344 ve en yüksek taban puanı Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile 476,17171 olarak açıklanmıştır.

Galatasaray Üniversitesi sayısal bölümleri arasında en düşük başarı sıralaması Matematik Bölümü’ne ait olup 35.245 ve en yüksek başarı sıralaması ise Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne aittir ve 4351’dir. 

Galatasaray Üniversitesi eşit ağırlık bölümleri arasında en düşük taban puanı Felsefe Bölümü’ne ait olup 358,94733 ve en yüksek taban puanı Hukuk Bölümü’ne aittir ve 486,66416 şeklinde açıklanmıştır.

Galatasaray Üniversitesi eşit ağırlık bölümleri arasında en düşük başarı sıralaması Felsefe Bölümü ile 36.896 ve en yüksek başarı sıralaması ise Hukuk Bölümü ile 213 olarak duyurulmuştur.

Galatasaray Üniversitesi sözel bölümleri arasında en düşük ve en yüksek taban puanı üniversitede bir adet sözel bölüm olduğu için sadece İletişim Bölümü üzerinden değerlendirilir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Bölümü taban puanı 433,0633 ve başarı sıralaması ise 883’tür.

Galatasaray Üniversitesi dil bölümleri arasında en düşük ve en yüksek taban puanı üniversitede bir adet dil bölümü olduğu için sadece Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü üzerinden ele alınır. Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı taban puanı 457,41955 ve başarı sıralaması ise 3247’dir.

Galatasaray Üniversitesi Bölümleri Nelerdir? 

Galatasaray Üniversitesi bölümleri şunlardır:

Galatasaray Üniversitesinde Kaç Fakülte Var?

Galatasaray Üniversitesinde 5 adet fakülte bulunmaktadır. Galatasaray Üniversitesinde bulunan fakülteler şunlardır:

 1. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 2. Hukuk Fakültesi
 3. İletişim Fakültesi
 4. Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi
 5. Fen Edebiyat Fakültesi

1. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, isminden de anlaşılacağı üzere işletme, iktisat gibi alanlarda akademik eğitim veren bir fakültedir.

Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bulunan bölümler şunlardır:

 • İktisat Bölümü
 • Uluslararası İlişkiler Bölümü
 • Siyaset Bilimi Bölümü
 • İşletme Bölümü

2. Hukuk Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi, hukuk alanında akademik eğitim verilen bir fakültedir. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Hukuk Bölümü bulunmaktadır.

3. İletişim Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi, iletişim alanında akademik eğitim veren bir fakültedir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde İletişim Bölümü bulunmaktadır.

4. Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi, mühendislik alanında akademik eğitim programlarına sahip olan bir fakültedir.

Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi’nde şu bölümler bulunmaktadır:

 • Endüstri Mühendisliği Bölümü
 • Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

5. Fen Edebiyat Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanında akademik eğitim veren bir fakültedir.

Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde şu bölümler bulunmaktadır:

 • Matematik Bölümü
 • Felsefe Bölümü
 • Karşılaştırmalı Dilbilim ve Uygulamalı Yabancı Diller Bölümü
 • Sosyoloji Bölümü

Galatasaray Üniversitesine Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Galatasaray Üniversitesinde eğitim almak isteyen öğrencilerin bilmesi gerekenler arasında ilk sırada Galatasaray Üniversitesinin taban puanları ve başarı sıralamalarının yüksek olması bulunmaktadır. Galatasaray Üniversitesi, İstanbul’daki devlet üniversiteleri arasında en iyilerden biridir ve bu yüzden puanları yüksektir. Öğrencilerin Galatasaray Üniversitesinde eğitim almak için YKS’de iyi bir puan alması gerekir. Nitekim Galatasaray Üniversitesinde eğitim alabilmek için bölüme göre değişmekle birlikte 358,94733 taban puanını geçmek ve 36.896 başarı sıralamasının üzerine çıkmak gerekmektedir.

Galatasaray Üniversitesine Nasıl Girilir?

Galatasaray Üniversitesine girmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmek ve ilgili taban puanı ile yeterli başarı sıralamasını karşılamak gerekmektedir. Puanlar her sene değişmektedir fakat 2022 yılında Galatasaray Üniversitesine girmek için 358,94733 taban puanını ve 36.896 başarı sıralamasını geçmek gerekmektedir.

Galatasaray Üniversitesi Özel mi?

Hayır, Galatasaray Üniversitesi özel yani vakıf üniversitesi değildir. Galatasaray Üniversitesi, devlete bağlı olarak eğitim hizmeti veren bir üniversitedir.

Galatasaray Üniversitesi Devlet mi?

Evet, Galatasaray Üniversitesi devlet üniversitesidir. Galatasaray Üniversitesi; özel üniversite statüsünde bulunmayan, devlete bağlı olarak eğitim veren, ücretsiz bir üniversitedir.

Galatasaray Üniversitesi Ücreti Ne Kadar?

Galatasaray Üniversitesi devlet üniversitesi olduğu için ücretsiz olarak eğitim hizmeti vermektedir. Galatasaray Üniversitesinde eğitim alacak olan öğrenciler derslere girmek için ücret ödememektedir. Ancak tıpkı diğer devlet üniversitelerinde olduğu gibi Galatasaray Üniversitesinde de yaz okulu ve ilk kayıt döneminde ücret ödenmektedir.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ücretli mi?

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ücretli değildir çünkü Galatasaray Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Dolayısıyla Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde de dersler öğrencilere ücretsiz olarak verilmektedir.

Galatasaray İyi Bir Üniversite mi?

Galatasaray Üniversitesi, iyi bir üniversitedir çünkü köklü bir geçmişe sahiptir. Galatasaray Üniversitesinde derslerin Fransızca olması öğrencilere mezun olduklarında artı puan kazandırmaktadır. Galatasaray Üniversitesinin sahip olduğu saygınlık da bu üniversiteden mezun olan kişilerin iş başvurularında avantajlı olmasını sağlamaktadır. Galatasaray Üniversitesinin bulunduğu konum da kişinin öğrencilik hayatı boyunca kendini geliştirmesini sağlamaktadır.

Galatasaray Üniversitesi Kaç Puanla Alıyor?

Galatasaray Üniversitesi her yıl değişmekle birlikte 2022 yılında en az 358,94733 puanını geçen öğrenciyi almıştır. Galatasaray Üniversitesi taban puanları bölüme göre de değişiklik göstermektedir. 

Galatasaray Üniversitesi Sertifika Programları Nelerdir?

Galatasaray Üniversitesi sertifika programları şunlardır:

 • Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Sertifika Programı
 • Mikro MBA Sertifika Programı
 • Yeni Medya Sertifika Programı
 • Dijital Medya Yönetimi Sertifika Programı
 • Türk Dış Politikası Sertifika Programı
 • Bilgisayar Destekli Grafik Tasarım Yönetimi Sertifika Programı
 • Uygulamalı Pazarlama Araştırması Sertifika Programı
 • Turquality Uzmanlık Programı
 • Kamu Diplomasisi Sertifika Programı
 • Uygulamalı Veri Analizi Sertifika Programı
 • Bilişim Teknolojileri Uzmanlığı Sertifika Programı
 • Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Sertifika Programı
 • Fark Yaratan Liderlik
 • Türkiye Finansal Raporlama Standartları Sertifika Programı
 • Araştırmalarda Rapor Hazırlama ve Yazma Teknikleri Seminer Programı
 • Medya ve İletişim Stratejileri Sertifika Programı
 • Sağlık İletişimi Sertifika Programı
 • Ekonomi Hukuku Sertifika Programı
 • Pazarlama İletişimi Yönetimi Sertifika Programı
 • Yönetim Bilişim Sistemleri Sertifika Programı

Galatasaray Üniversitesi sertifika programları, üniversitenin sürekli eğitim merkezi tarafından yürütülmektedir. Galatasaray Üniversitesi sertifika programları ücretleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler, Galatasaray Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile iletişime geçmelidir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?