Turizm ve Otel İşletmeciliği 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları
Bölüm Yazıları

Turizm ve Otel İşletmeciliği 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

Turizm ve Otel İşletmeciliği 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü taban puanları, Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Turizm ve Otel İşletmeciliği başarı sıralaması Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü taban puanları, AYT’deki eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Turizm ve Otel İşletmeciliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Turizm ve Otel İşletmeciliği eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü 2023 taban puanları en düşük 225,39772, en yüksek 414,31013'tür. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 811027, en yüksek 21348'dir.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Turizm ve Otel İşletmeciliği (İngilizce) (Burslu)

414,31013

21348

EA

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Turizm ve Otel İşletmeciliği (İngilizce) (%50 Burslu)

225,39772

811027

EA

 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği mesleği İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Turizm ve Otel İşletmeciliği %100 burslu Bölümü için Bilkent Üniversitesi taban puanı 414,31013, başarı sıralaması 21348’dir. Turizm ve Otel İşletmeciliği %50 burslu Bölümü için Bilkent Üniversitesi taban puanı 225,39772, başarı sıralaması 811027’dir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin turizm sektörüne ilgili, seyahat etmeyi seven, işletmecilik becerisi olan, turizm ve otel sektöründe çalışmak isteyen kişiler olması beklenmektedir. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünde eğitim alabilmek için Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü taban puanını geçmek, Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Bölüm mezunları, turizm sektöründe istihdam edilir. İşletme, turizm ve otelcilik odaklı bu bölümler, İşletme Matematiği, Otel İşletmeciliği, Turizm Ekonomisi, Turizm Pazarlaması, Konaklama İşletmeleri Muhasebesi gibi pek çok dersi ortak olarak almaktadır.

 

 

 Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat