online-egitimler-bogazici-enstitusu
Tarih Öncesi Arkeolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Tarih Öncesi Arkeolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması


Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü taban puanları, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Tarih Öncesi Arkeolojisi başarı sıralaması Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü taban puanları, AYT’deki eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Tarih Öncesi Arkeolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Tarih Öncesi Arkeolojisi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü 2023 taban puanları en düşük 248,59418, en yüksek 267,45273'tür. Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 594811, en yüksek 460600'dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Tarih Öncesi Arkeolojisi

267,45273

460600

EA

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Tarih Öncesi Arkeolojisi

248,59418

594811

EA

 

Tarih Öncesi Arkeolojisi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Tarih Öncesi Arkeolojisi mesleği İstanbul Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Tarih Öncesi Arkeolojisi eğitimi ülkemizde iki üniversite tarafından verilmektedir. İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi, eğitim kalitesini arkeoloji alanında da belli etmektedir. Kaliteli akademik kadro, laboratuvar ortamı ve staj imkânı ile öğrencilerin arkeolojiye ilgisi arttırılmaktadır. Bu alanda Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü için İstanbul Üniversitesi taban puanı 267,45273, başarı sıralaması 460600’dır. Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü için Ankara Üniversitesi taban puanı 248,59418, başarı sıralaması 594811’dir. 

Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin eski medeniyetlere ilgili, tarih öncesi çağları araştırmayı seveni, arkeoloji bilimine meraklı ve bu alanda çalışmak isteyen kişiler olması beklenmektedir. Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümünde eğitim alabilmek için Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü taban puanını geçmek, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Tarih Öncesi Arkeolojisi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Tarih Öncesi Arkeolojisi benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Bölümler, temelde eskiyi araştıran bölümlerdir. Araştırdıkları zaman diliminin farklı olması sebebiyle bölüm adları değişkenlik gösterir. Klasik Arkeoloji, antik Roma ve Yunan döneminin eğitimini verirken Tarihöncesi Arkeolojisi yani Prehistorya Bölümü yazının bulunuşuna kadar olan dönemi anlatır. Arkeoloji bölümlerinden mezun olan öğrenciler, üniversiteler, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kazılar, müze ve sergilerde işe alım şansına sahiptirYazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?