online-egitimler-bogazici-enstitusu
Siyaset Bilimi Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Siyaset Bilimi Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Siyaset Bilimi Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Siyaset Bilimi Bölümü taban puanları, Siyaset Bilimi bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Siyaset Bilimi başarı sıralaması Siyaset Bilimi bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Siyaset Bilimi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Siyaset Bilimi Bölümü taban puanları, AYT’deki eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Siyaset Bilimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Siyaset Bilimi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Siyaset Bilimi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Siyaset Bilimi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Siyaset Bilimi Bölümü 2023 taban puanları en düşük 233,06663, en yüksek 470,26551'dir. Siyaset Bilimi Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 730972, en yüksek 3.085'tir.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi (Fransızca)

470,26551

3.085

EA

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi (Burslu)

233,06663

730972

EA

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi (Ücretli)

Dolmadı

Dolmadı

EA

 

Siyaset Bilimi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Siyaset Bilimi mesleği Galatasaray Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi alanında ülkedeki en iyi ve en kaliteli eğitimi sunmaktadır. Siyaset Bilimi Bölüm eğitimi Fransızca eğitim diliyle verilmektedir. Hem kişinin kendisini geliştirmesi hem yurt dışında çalışma olanağı bulması için çok büyük bir artıdır. Siyaset Bilimi Bölümü için Galatasaray Üniversitesi taban puanı 470,26551, başarı sıralaması 3.085’tir. Siyaset Bilimi Bölümü için Doğu Akdeniz Üniversitesi taban puanı 233,06663, başarı sıralaması 730972’dir.

Siyaset Bilimi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Siyaset Bilimi Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin siyasete ilgili olması, objektif ve açık görüşlü olması, Galatasaray Üniversitesini tercih etmek istiyorsa dil öğrenmeye yatkın olması beklenmektedir. Siyaset Bilimi Bölümünde eğitim alabilmek için Siyaset Bilimi Bölümü taban puanını geçmek, Siyaset Bilimi bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Siyaset Bilimi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Siyaset Bilimi benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Siyasal Bilimler Bölümü
 • Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Siyaset Bilimi Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Bu alanda eğitim alan kişiler, devlet kurumları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ya da danışmanlık şirketlerinde çalışabilir. Bölüm eğitimlerinde Küresel Siyasete Giriş, Hukuka Giriş, Siyaset ve Toplum, Karşılaştırmalı Siyaset, Siyasal Düşünceler Tarihi gibi siyaset ve hukuk odaklı dersler ortak müfredat dersleri olarak sayılmaktadır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?