Siyasal Bilimler Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Siyasal Bilimler Bölümü 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması


Siyasal Bilimler 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Siyasal Bilimler Bölümü taban puanları, Siyasal Bilimler bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Siyasal Bilimler başarı sıralaması Siyasal Bilimler bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Siyasal Bilimler Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Siyasal Bilimler Bölümü taban puanları, AYT’deki eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Siyasal Bilimler 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Siyasal Bilimler Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Siyasal Bilimler Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Siyasal Bilimler eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Siyasal Bilimler Bölümü 2023 taban puanı 267,00376'dır. Siyasal Bilimler Bölümü 2023 başarı sıralaması 463355'tir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ

Siyasal Bilimler (%50 Burslu)

267,00376

463355

EA

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ

Siyasal Bilimler (%25 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

EA

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ

Siyasal Bilimler (Ücretli)

Dolmadı

Dolmadı

EA

 

Siyasal Bilimler Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Siyasal Bilimler mesleği Uluslararası Balkan Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Siyasal Bilimler Bölümü yalnızca Uluslararası Balkan Üniversitesinde verilmektedir. Bu alanda eğitim veren pek çok kurum olsa da Siyasal Bilimler adıyla sadece Balkan Üniversitesinde bulunmaktadır. Siyasal Bilimler %50 burslu Bölümü için Uluslararası Balkan Üniversitesi taban puanı 267,00376, başarı sıralaması 463355’tir. Uluslararası Balkan Üniversitesi Siyasal Bilimler %25 burslu ve Siyasal Bilimler ücretli eğitim seçenekleri kontenjan dolmadığı için taban puanı ve başarı sıralaması belirlenememiştir.

Siyasal Bilimler Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Siyasal Bilimler Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin siyasete ilgili, siyasal bilimler alanında çalışmak isteyen, objektif ve farklı görüşlere açık kişiler olması beklenmektedir. Siyasal Bilimler Bölümünde eğitim alabilmek için Siyasal Bilimler Bölümü taban puanını geçmek, Siyasal Bilimler bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Siyasal Bilimler Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Siyasal Bilimler benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Siyaset Bilimi Bölümü
 • Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Siyasal Bilimler Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Mezunlar, memurluk, danışmanlık, bankacılık, akademisyenlik ya da siyasi kariyer yapma fırsatına sahiptir. Bölüm eğitiminde Hukukun Temel Kavramları, Karşılaştırmalı Siyasal Sistemler, İnsan Hakları ve Kamu Özgürlükleri, Türk Siyasal Hayatı gibi çeşitli dersler ortak olarak alınmaktadır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?