Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2023 Taban Puanları ve Sıralaması

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2023 Taban Puanları ve Sıralaması


Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü taban puanları, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik başarı sıralaması Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü taban puanları, AYT’deki eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü akşam öğretimi ve örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü 2023 taban puanları en düşük 227,39298, en yüksek 259,47977'dir. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 788901, en yüksek 513447'dir.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik (Burslu)

259,47977

513447

EA

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik

244,61918

627244

EA

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik (İÖ)

227,39298

788901

EA

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik (%50 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

EA

 

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik mesleği KTO Karatay Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölüm eğitimi ülkemizde iki üniversite tarafından verilmektedir. Sosyal imkanlarıyla tercih edilen KTO Karatay Üniversitesi ile ikinci öğretim seçeneği sunan Düzce Üniversitesi Sosyal Güvenlik alanında kaliteli bir eğitim vadetmektedir. %100 burslu Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü için Karatay Üniversitesi taban puanı 259,47977, başarı sıralaması 513447’dir. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü için Düzce Üniversitesi taban puanı 244,61918, başarı sıralaması 627244’tür. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik ikinci öğretim için Düzce Üniversitesi taban puanı 227,39298, başarı sıralaması 788901’dir.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin sosyal güvenlik ve sigortacılık alanına ilgili, disiplin sahibi, objektif ve sağduyulu olması beklenmektedir. Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümünde eğitim alabilmek için Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü taban puanını geçmek, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Sigortacılık Bölümü
 • Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Sigortacılık odaklı eğitim bölümü mezunları için iş olanakları, sosyal güvenlik, sigorta, finans, muhasebe sektörleridir. Bölüm eğitiminde Hukukun Temel Kavramları, Sigorta Pazarlaması ve Satış Teknikleri, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku Sigorta Muhasebesi, Sigorta Matematiği gibi pek çok ders ortak olarak alınmaktadır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?