online-egitimler-bogazici-enstitusu
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) 2023 Taban Puanları ve Sıralamaları


Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü taban puanları, Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik başarı sıralaması Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü taban puanları, AYT’de eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü 2023 taban puanları ve başarı sıralaması kontenjan dolmadığı için belli olmamıştır.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (Ücretli)

Dolmadı

Dolmadı

EA

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (%50 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

EA

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (%25 Burslu)

Dolmadı

Dolmadı

EA

 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü sadece Uluslararası Balkan Üniversitesinde bulunur. Uluslararası Balkan Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümünü açan tek üniversite olduğu için bu alanda öne çıkar. Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü için Uluslararası Balkan Üniversitesi taban puanı ve başarı sıralaması kontenjan dolmadığından belirlenmemiştir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümünü okumak isteyenlerde bulunması gereken belli nitelikler vardır. Örneğin empatik olmak, ruh sağlığı alanına ilgi duymak ve insan ilişkilerinde başarılı olmak bu bölüm için gereklidir. Ayrıca bu bölümü okumak için Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü taban puanını geçmek, Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Psikolojik Danışmanlık - Rehberlik benzeri bölümler yukarıdaki gibidir. Bu bölümlerden mezun olanlar okullarda, kreşlerde ve klinik psikoloji alanında istihdam edilirler. Ayrıca Psikolojiye Giriş, Sosyal Psikoloji, Fizyolojik Psikoloji, Psikolojik Danışma Kuramları gibi dersler bu bölümlerde ortaktır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?