online-egitimler-bogazici-enstitusu
Politika ve Ekonomi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Politika ve Ekonomi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Politika ve Ekonomi 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Politika ve Ekonomi Bölümü taban puanları, Politika ve Ekonomi Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Politika ve Ekonomi başarı sıralaması Politika ve Ekonomi Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Politika ve Ekonomi Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Politika ve Ekonomi Bölümü taban puanları, AYT’de eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Politika ve Ekonomi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Politika ve Ekonomi Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Politika ve Ekonomi Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Politika ve Ekonomi eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Politika ve Ekonomi Bölümü 2023 taban puanı 380,49902’dir. Politika ve Ekonomi Bölümü 2023 başarı sıralaması 67302’dir.

 

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Politika ve Ekonomi (İngilizce)

380,49902

67302

EA

 

Politika ve Ekonomi Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Politika ve Ekonomi Bölümü ülkemizde sadece Ankara Üniversitesinde bulunur. Ankara Üniversitesi Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında bulunması ve eğitim dilinin İngilizce olması sebebiyle ilgi çekmektedir. Ayrıca Politika ve Ekonomi Bölümünü açan tek üniversite olmasıyla bu alanda öne çıkar. Politika ve Ekonomi Bölümü için Ankara Üniversitesi taban puanı 380,49902 ve başarı sıralaması 67302’dir.

Politika ve Ekonomi Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Politika ve Ekonomi Bölümünü okumak isteyenlerde bulunması gereken belli özellikler vardır. Örneğin bu bölümü okuyacak kişilerin siyasete ilgili olması, güçlü analiz yeteneğinin olması ve ekonomik gelişmeleri merak etmesi gerekir. Öte yandan bu bölümü okumak için Politika ve Ekonomi Bölümü taban puanını geçmek, Politika ve Ekonomi Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Politika ve Ekonomi Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Politika ve Ekonomi benzeri bölüm bulunmamaktadır. Politika ve Ekonomi Bölümü, Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümleriyle ortak özellikler taşısa da ikisinin birleşiminden oluştuğu için bu bölümlerle doğrudan benzememektedir.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?