Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 2023 Taban Puanları

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 2023 Taban Puanları


Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü taban puanları, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler başarı sıralaması Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü taban puanları, AYT’deki eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 2023 taban puanları en düşük 316,18092, en yüksek 400,88497'dir. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 230003, en yüksek 35162'dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (UOLP- SUNY Binghamton) (%50 Burslu)

400,88497

35162

EA

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Devlet)

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (UOLP- SUNY Binghamton) (Ücretli) 

316,18092

230003

EA

 

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler mesleği Orta Doğu Teknik Üniversitesinde daha iyi öğrenilmektedir. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü eğitimi yalnızca ODTÜ tarafından Kıbrıs Kampüsünde verilmektedir. ODTÜ Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler İngilizce eğitim dili ve %50 burslu ile ücretli seçenekleriyle eğitim vermektedir. %50 burslu Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler için Orta Doğu Teknik Üniversitesi taban puanı 400,88497, başarı sıralaması 35162’dir. Ücretli Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü için ODTÜ taban puanı 316,18092, başarı sıralaması 230003’tür.

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin siyasete ilgili ve bu alanda günceli takip edebilecek ilgi seviyesinde, uluslararası ilişkiler alanında çalışmak isteyen, araştırmacı ve okumayı seven bireyler olması beklenmektedir. Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde eğitim alabilmek için Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü taban puanını geçmek, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek gerekmektedir.

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

 • Siyasal Bilimler Bölümü
 • Siyaset Bilimi Bölümü
 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
 • Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü
 • Uluslararası İlişkiler Bölümü

Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile benzerlik göstermektedir. Siyaset ve uluslararası ilişkiler alanlarında eğitim alan öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları, konsolosluklar, ihracat ve ithalat firmaları, danışmanlık şirketleri, sivil toplum kuruluşları şeklinde pek çok alanda işe alım şansına sahiptir. Bölümler, İktisat, Uluslararası Hukuk, Uluslararası İlişkiler ve Örgütler gibi dersleri ortak olarak almaktadır.Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?