İktisadi - İdari Bilimler Programları 2023 Taban Puanları
Bölüm Yazıları

İktisadi - İdari Bilimler Programları 2023 Taban Puanları

İktisadi - İdari Bilimler Programları 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü taban puanları, İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. İktisadi - İdari Bilimler Programları başarı sıralaması İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü taban puanları, AYT’de eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre İktisadi - İdari Bilimler Programları 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda İktisadi - İdari Bilimler Programları eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü 2023 taban puanları en düşük 240,00701, en yüksek 377,60814'tür. İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü 2023 başarı sıralaması en düşük 666837, en yüksek 72821'dir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

TED ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

İktisadi ve İdari Bilimler Programları (İngilizce) (Burslu)

377,60814

72821

EA

TED ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)

İktisadi ve İdari Bilimler Programları (İngilizce) (%50 Burslu)

240,00701

666837

EA

 

İktisadi - İdari Bilimler Programları Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü ülkemizde sadece Ted Üniversitesinde bulunmaktadır. Ted Üniversitesi eğitim dilinin İngilizce olması ve İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümünü açan tek üniversite olması itibarıyla bu bölümü isteyenler tarafından tercih edilmektedir. İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü için Ted Üniversitesi İngilizce tam burslu taban puanı 377,60814 ve başarı sıralaması 72821’dir. Bu bölüm için bir diğer seçenek ise Ted Üniversitesi %50 burslu programıdır. Ted Üniversitesi İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü İngilizce %50 burslu taban puanı 240,00701 ve başarı sıralaması 666837’dir.

İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümünü okumak isteyen kişilerin sahip olması gereken belli başlı özellikler vardır. Örneğin iktisat alanına ilgi duymak, sayısal beceriye ve liderlik becerisine sahip olmak bu bölüm için gerekli niteliklerdir. Öte yandan bu bölümü okumak için İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü taban puanını geçmek, İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

İktisadi - İdari Bilimler Programları Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

İktisadi - İdari Bilimler Programları benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

İktisadi - İdari Bilimler Programları Bölümü ile yukarıdaki bölümler doğrudan benzerlik göstermektedir. Bu bölümler iktisat alanı üzerine çalışması ve ders içerikleri bakımından ortak yönlere sahiptir. İktisada Giriş, İşletme, Temel Hukuk Bilgisi, Muhasebe gibi dersler bu bölümlerde ortaktır. Ayrıca bu bölümlerden mezun olan kişiler bankalarda, denetim firmalarında istihdam edilirler.






Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat