online-egitimler-bogazici-enstitusu
Bankacılık 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Bankacılık 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Bankacılık Bölümü 2023 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları ÖSYM ve YÖK tarafından açıklandı. Bankacılık Bölümü taban puanları, Bankacılık Bölümünde eğitim almak için Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınması gereken en düşük puanı ifade eder. Bankacılık başarı sıralaması Bankacılık Bölümü eğitimi veren üniversiteye giren öğrencilerin başarı sıralamasıdır. Bankacılık Bölümü başarı sıralamaları ve taban puanları tablosundaki veriler, ÖSYM ve YÖK tarafından onaylanmıştır. Bankacılık taban puanları, AYT’de eşit ağırlık puan türünden hesaplanır.

Üniversitelere Göre Bankacılık 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Dört yıllık Bankacılık Bölümü taban puanı ve başarı sıralamaları Türkiye'deki üniversitelere göre aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Bankacılık Bölümü örgün öğretim başarı sıralamaları ve taban puanları aşağıdaki tabloda Bankacılık eğitimi veren üniversitelere göre verilmektedir. Bankacılık taban puanları ile ilgili tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Bankacılık Bölümü 2023 taban puanı 300,09227’dir. Bankacılık Bölümü 2023 başarı sıralaması 291374’tür.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Başarı Sırası

Puan Türü

MARMARA ÜNİVERSİTESİ  

Bankacılık

300,09227

291374

EA

 

Bankacılık Mesleği Hangi Üniversitede Daha İyi Öğrenilir?

Bankacılık Bölümü ülkemizde sadece Marmara Üniversitesinde bulunur. Marmara Üniversitesi devlet üniversitesi olması ve Bankacılık Bölümünü açan tek üniversite olması itibarıyla ilgi çekmektedir. Bankacılık Bölümü için Marmara Üniversitesi taban puanı 300,09227 ve başarı sıralaması 291374’tür. 

Bankacılık Bölümüne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Bankacılık Bölümünü tercih edecek kişilerde bulunması gereken belli başlı özellikler vardır. Örneğin sayısal alanda yetenekli olmak, analiz becerisine sahip olmak ve pratik olmak bu bölüm için gerekli nitelikler arasında bulunur. Ayrıca bu bölümü okumak için Bankacılık Bölümü taban puanını geçmek, Bankacılık Bölümü için yeterli başarı sıralamasını edinmek şarttır.

Bankacılık Benzeri Diğer Bölümler Nelerdir?

Bankacılık benzeri diğer bölümler aşağıdadır:

Bankacılık benzeri bölümler yukarıdaki gibidir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler bankalarda, sigorta ve finans şirketlerinde istihdam edilmektedir. Ayrıca İktisada Giriş, Muhasebeye Giriş, Genel İşletme gibi dersler bu bölümlerde ortaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?