Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Boğaziçi Üniversitesi Bölümleri

Boğaziçi Üniversitesi Bölümleri


Boğaziçi Üniversitesi 2022 yılında bünyesinde toplamda 27 bölüme yer vermektedir. Boğaziçi Üniversitesi bölümleri nadiren kapanmakta ve yeni bölümler de aynı şekilde çok nadir bir şekilde açılmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi bölümleri arasında Mühendislik, Fizik, Kimya ve Beden Eğitimi Bölümü oldukça popüler bölümlerdir. Her yıl en çok kontenjan bu bölümlerde açılmaktadır ve bu kontenjanların tamamı dolmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul'da bulunan devlet üniversiteleri listesinin en iyilerinden biridir bu yüzden puanları da yüksektir.

Boğaziçi Üniversitesi Bölümleri Nelerdir?

Boğaziçi Üniversitesi bölümleri şunlardır:

 1. Batı Dilleri Bölümü
 2. Beden Eğitimi Bölümü
 3. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
 4. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü
 5. Çeviribilim Bölümü
 6. Dilbilimi Bölümü
 7. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
 8. Endüstri Mühendisliği Bölümü
 9. Felsefe Bölümü
 10. Fizik Bölümü
 11. İktisat Bölümü
 12. İnşaat Mühendisliği Bölümü
 13. İşletme Bölümü
 14. Kimya Bölümü
 15. Kimya Mühendisliği Bölümü
 16. Makine Mühendisliği Bölümü
 17. Matematik Bölümü
 18. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
 19. Psikoloji Bölümü
 20. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
 21. Sosyoloji Bölümü
 22. Tarih Bölümü
 23. Turizm İşletmeciliği Bölümü
 24. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
 25. Uluslararası Ticaret Bölümü
 26. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü
 27. Güzel Sanatlar Bölümü

1. Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri Bölümü, günümüzde evrensel dil sayılan İngilizce üzerine okuma, yazma, anlama, tartışma alanlarında faaliyet gösteren Batı Dilleri biliminde uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür. 

2. Boğaziçi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü; eğitim kurumlarındaki öğrenciler ile sporla uğraşan bireylere bilimsel spor bilgisi veya desteği sağlayacak ve beden eğitimi alanında uzmanlaşacak öğrencileri yetiştiren bölümdür. Aynı zamanda üniversite bölümleri arasında en çok tercih edilenler bölümlerin başında Beden Eğitimi gelmektedir.

3. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, bilgisayar donanımları, yazılımları ve bileşenlerini geliştirecek ve bilişim alanında uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

4. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü eğitim kurumlarında öğrencilere bilişim, yazılım, bilgisayar ve bilgisayar programlarını öğretecek, bilişim teknolojilerini öğretecek ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

5. Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü kelime etimolojisi, çeviri teknikleri ve kuramları alanında uzmanlaşacak kişilerin eğitildiği akademik bir bölümdür.

6. Boğaziçi Üniversitesi Dilbilimi Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim Bölümü dünya üzerinde konuşulan tüm dillerin yapısını, kurallarını ve kullanım şekillerini bilimsel açıdan inceleyecek ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

7. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü her türlü elektrik ve elektronik cihazı üretiminde bulunacak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin yetiştirildiği bölümdür.

8. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü enerji, hammadde, makine gibi ürün ve hizmetleri üretecek, işletecek, yönetecek ve bu alanlarda uzmanlaşacak öğrencilerin yetiştirildiği bölümdür.

9. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü bilgiyi, ahlakı, doğayı, varoluşu sorgulayacak, analiz edecek ve felsefe alanında uzmanlaşacak öğrencilerin yetiştirildiği bölümdür.

10. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü fizik bilimini tüm yönleri ile bilimsel bir şekilde inceleyecek, analiz edecek, yorumlayacak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

11. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü ekonomi ve iktisatla ilgili tüm süreçleri bilimsel yönden inceleyecek ve bu alanlarda uzmanlaşacak öğrencilerin yetiştirildiği bölümdür.

12. Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü her türlü yapının yapılmasında planlama, organizasyon, yöneticilik yapacak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

13. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü kurum ve kuruluşların idari, finansal, pazarlama ve yönetimsel tüm süreçlerinde etkin rol oynayacak, işletmeyi bütünüyle yönetecek ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür. 

14. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü maddeleri, maddelerin özelliklerini ve maddelerin yapılarını inceleyecek, maddeler arası etkileşimin analizini yapacak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

15. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü maddeleri, maddelerin yapılarını ve kimyalarını inceleyecek, maddeler arası etkileşimin incelemelerini yapacak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

16. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü her türlü endüstriyel ya da ticari makinenin üretimini tasarlayacak, planlayacak, denetleyecek ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

17. Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü sayısal verileri inceleyecek, problemleri çözecek ve matematik alanında uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

18. Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü genetik alanında çalışmalar yapacak ve moleküler biyoloji alanında uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

19. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü bireylerin psikolojik problemlerini dinleyecek, inceleyecek, analiz edecek, kişiye farkındalık sağlayacak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

20. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü uluslararası politikaları ve ilişkileri inceleyecek; ekonomi, insan hakları, siyasi stratejiler gibi hükümetlerce alınan kararların yönetim sürecinde aktif rol oynayacak, uluslararası ilişkileri kuracak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür. 

21. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü toplumları inceleyecek, toplum davranış ve hareketlerini yorumlayacak, analiz edecek ve gözlemleyecek kişileri eğiten bölümdür.

22. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü ulusların, kültürlerin ve dünya üzerinde yaşamış tüm savaşları araştıracak, elde edilen bulguları inceleyecek ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

23. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü turizm ve otel işletmeciliği alanlarında hizmet sağlayacak, yerli ve yabancı turistlerin yeme, içme, barınma ihtiyaçlarını karşılayacak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

24. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Türk dilini, kültürünü, edebiyatını, tarihini bilimsel bir şekilde inceleyecek ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin yetiştirildiği bölümdür.

25. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü kurum ve işletmeler için ticari stratejiler geliştirecek, yeni gelişen ticaret sistemlerini işletmeye entegre edecek ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür. 

26. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bilişim alanında yönetime yardımcı olacak yazılımları geliştirecek, bilgisayar programlayacak ve bu alanda uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

27. Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Edebiyat, müzik, resim, heykel, mimarlık, tiyatro vb. insanda coşku ve hayranlık uyandıran sanatlarda uzmanlık kazanacak olan öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

2022 Boğaziçi Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Kaçtır?

2022 Boğaziçi Üniversitesi taban puanları en düşük Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'nde 349,48615 puandır, en yüksek Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'ne ait olup 521,30695 olarak belirlenmiştir. Boğaziçi Üniversitesi 2022 başarı sıralaması en düşük 92521, en yüksek 327'dir. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?