Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-03-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İnsan Kaynakları Eğitimi Nedir?

İnsan Kaynakları Eğitimi Nedir?


İnsan kaynakları eğitimi, insan kaynakları alanında bilgi sahibi olmak veya mesleki becerilerini geliştirmek isteyen kişilere yönelik düzenlenen bir kurstur. İnsan kaynakları eğitimine katılan kişiler personel seçme ve yerleştirme, işe alım süreci, bordrolama ve özlük işleri gibi birçok alanda kapsamlı bilgi sahibi olur.

İnsan kaynakları eğitimi, üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü’nde öğrenim görmemiş kişilerin insan kaynakları alanında donanımlı hale gelmesini sağlayarak bu alanda istihdam edilmesine katkı sunar. Ayrıca İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü’nden mezun olan kişiler de bu eğitime katılarak mesleki bilgi ve becerilerini geliştirebilir.

İnsan Kaynakları Eğitimi Ne İşe Yarar?

insan kaynakları eğitimi ne işe yarar

İnsan kaynakları eğitimi, kişinin insan kaynakları alanında bilgi sahibi olmasını ve mevcut bilgi düzeyini geliştirmesini sağlar. Tüm bunların yanında insan kaynakları eğitimine katılmak, kişinin bu alanda iş bulması noktasında da işe yarar.

İnsan kaynakları eğitimi, kişinin insan kaynakları alanında öz geçmişini geliştirmesine de yardımcı olur. Bu sayede farklı üniversite bölümlerinden mezun olan ancak insan kaynakları alanında çalışmak isteyen kişiler CV’lerini daha güçlü hale getirir ve iş başvurularında bir adım önde olur.

İnsan Kaynakları Eğitimine Kimler Katılabilir?

İnsan kaynakları eğitimine şu kişiler katılabilir:

İnsan kaynakları eğitimine mezun olduğu bölüm ile öğrenci ya da çalışan olduğu fark etmeksizin herkes katılabilir. İnsan kaynakları eğitimini insan kaynakları alanında bilgi edinmek isteyen, bu alanda çalışmak ve kariyer geliştirmek isteyen herkes alabilir.

İnsan Kaynakları Eğitimleri Nelerdir?

insan kaynakları eğitimleri nelerdir

İnsan kaynakları eğitimleri şunlardır:

 1. İnsan Kaynakları Planlaması Eğitimi
 2. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi
 3. Personel Seçme ve Yerleştirme Eğitimi
 4. İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi
 5. İnsan Kaynakları Yönetimi İşe Alım Süreci Eğitimi
 6. İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi

 

 

1. İnsan Kaynakları Planlaması Eğitimi

insan kaynakları planlaması eğitimi

İnsan Kaynakları Planlaması Eğitimi, firmalardaki iş gücünün belirli bir düzene bağlı olarak nicelik ve nitelik açısından nasıl planlandığını öğreten bir eğitim programıdır. Boğaziçi Enstitüsünde insan kaynakları alanında uzman bir eğitmen eşliğinde online olarak düzenlenen bu eğitim, kişinin kariyer gelişimine yardımcı olur.

İnsan Kaynakları Planlaması Eğitimi, insan kaynakları kapsamında yer alan işe alım süreci ile ilgili kendini geliştirmek isteyen kişilere yöneliktir. Dolayısıyla insan kaynakları eğitimleri arasında önemli bir yer tutar.

2. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi

yetkinlik bazlı mülakat teknikleri eğitimi

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi, işe alım süreçleri ve mülakat teknikleri alanlarında kendini geliştirmek isteyen kişilere yönelik düzenlenen bir eğitimdir. Boğaziçi Enstitüsü tarafından online eğitim yöntemine göre düzenlenen bu eğitimde katılımcılar, işe alım sürecinde adayların yetkinlik ve beceri alanlarını ölçmeyi ve buna göre aksiyon almayı öğrenir.

3. Personel Seçme ve Yerleştirme Eğitimi

personel seçme ve yerleştirme eğitimi

Personel Seçme ve Yerleştirme Eğitimi, insan kaynakları alanında çalışacak kişilerin adayları işe alırken hangi mülakat tekniklerini kullanması gerektiğini öğrenmesini sağlayan bir eğitimdir. Personel Seçme ve Yerleştirme Eğitimi ile katılımcılar; CV türleri, yetkinlik bazlı mülakat, mülakat teknikleri, iş görüşmesi gibi işe alım sürecine dair birçok detayı öğrenir.

4. İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi

işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi

İnsan kaynakları eğitimleri arasında en çok tercih edilen eğitimlerden biri İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi’dir. İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi, kişinin personelleri işe alırken hangi teknikleri kullanması gerektiğine ilişkin bilgi sahibi olmasını sağlayan bir eğitimdir.

Personellerin ilana ne kadar uygun olduğu, alanında ne kadar yetkin olduğu gibi kriterlerin değerlendirilmesine ilişkin yöntemler, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi aracılığıyla öğrenilir. İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi, Boğaziçi Enstitüsünde online eğitim yöntemine göre düzenlenir ve eğitime katılan kişiler tıpkı diğer eğitimlerde olduğu gibi sertifika sahibi olur. Böylece kişi, iş görüşmelerinde daha avantajlı hale gelir.

5. İnsan Kaynakları Yönetimi İşe Alım Süreci Eğitimi

insan kaynakları yönetimi işe alım süreci eğitimi

İnsan Kaynakları Yönetimi İşe Alım Süreci Eğitimi, kişinin işe alım süreciyle ilgili detaylı bilgi edinmesini sağlayan bir eğitimdir. Boğaziçi Enstitüsü tarafından online eğitim metoduna göre sunulan bu eğitimle kişi, işe alım sürecinin aşamalarını ve bu aşamalarda dikkat edilmesi gerekenleri öğrenir. Böylece işe alım uzmanı veya işe alım yöneticisi olarak çalışmak isteyen kişiler, öz geçmişlerini güçlendirip iş başvurularında önde olabilir.

6. İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi

insan kaynakları yönetimi eğitimi

İnsan kaynakları eğitimleri arasında en çok tercih edilenlerden biri İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi’dir. Boğaziçi Enstitüsünde online eğitim sistemine göre düzenlenen İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, kişilerin insan kaynakları planlaması, işe alım süreçleri, personel seçme ve yerleştirme, CV türleri, performans yönetim sistemi gibi alanlarda bilgi sahibi olmasını sağlar.

İnsan kaynakları uzmanlık eğitimi almak isteyen kişiler bu sertifika programına katılarak hedefine ulaşabilir. Ayrıca üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü okumayan kişiler bu alanda çalışmak için İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi’ne katılabilir.

İnsan Kaynakları Sertifikası Nedir?

insan kaynakları sertifikası nedir

İnsan kaynakları sertifikası, insan kaynakları alanında eğitim alan kişilerin kurs bitiminde yetkinliğini ve bilgi düzeyini kanıtlaması için aldığı belgedir. İnsan kaynakları sertifikası, kişinin insan kaynakları alanında öğrendiği bilgileri iş görüşmelerinde ispat etmesini sağlar.

İnsan kaynakları sertifikası almak isteyen kişilerin mutlaka üniversite onaylı ya da MEB onaylı eğitim veren kurumlara başvurması gerekir. Aksi takdirde kişi güvenilir bir sertifika aldığını kanıtlayamaz ve alınan eğitim iş başvurularında geçerli olmayabilir.

İnsan kaynakları sertifikası, insan kaynaklarının çeşitli alanlarında alınabilir. Örneğin insan kaynakları uzmanlık eğitimi, personel seçme ve yerleştirme eğitimi, işe alım süreci eğitimi gibi eğitimlerin bitiminde katılımcılar insan kaynakları alanında sertifika almaya hak kazanır.

İnsan Kaynakları Sertifikası Ne İşe Yarar?

İnsan kaynakları sertifikası şu işe yarar:

 • İnsan kaynakları sertifikası, insan kaynakları alanında iş bulmayı sağlar.
 • İnsan kaynakları alanında kariyer gelişimine destek olur.
 • Kişinin insan kaynakları alanında kendini geliştirdiğini ispatlaması noktasında işe yarar.
 • Öz geçmişi insan kaynakları alanında geliştirmeye yardımcı olur.
 • Kişinin insan kaynakları alanındaki bilgi birikimini kanıtlamasını sağlar.
 • İnsan kaynakları alanında yapılan iş başvurularında rakiplerden önde olmaya yardımcı olur.

İnsan kaynakları sertifikası almak, kişinin insan kaynakları alanındaki kariyer gelişimini destekler. Dolayısıyla üniversitede bu bölümü okumuş veya okumamış olan herkes insan kaynakları sertifikası alarak kendini geliştirebilir. İster insan kaynakları uzmanlık eğitimi alın ister yalnızca işe alım süreci eğitimi alın fark etmez aldığınız sertifika, insan kaynakları üzerine kendinizi geliştirdiğinizi kanıtlamanızı sağlar.

İnsan Kaynakları Sertifikası Nasıl Alınır?

İnsan kaynakları sertifikası almak için öncelikle güvenilir bir eğitim kurumunda insan kaynakları eğitimi alınmalı, ardından varsa sertifika sınavına girilmelidir. Sınavda başarılı olan ve eğitime düzenli olarak katılan kişiler insan kaynakları sertifikası alır.

İnsan kaynakları sertifikası almak isteyen kişilerin bu alanda güvenilir ve geçerli eğitim düzenleyen kurumlara başvurması gerekir. İnsan kaynakları sertifikası, fiziksel kurslar ya da online eğitim platformları tarafından düzenlenen insan kaynakları eğitimlerine katılım sağlanarak alınabilir. Ancak bu noktada eğitimin MEB onaylı veya üniversite onaylı olduğuna dikkat etmek önemlidir.

İnsan kaynakları eğitiminin ve sertifikasının MEB onaylı olması, eğitimin düzenlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığından onay alındığını gösterir. Üniversite onaylı olması ise ilgili eğitim kurumunun eğitimi düzenlemek için bir üniversite ile iş birliği yaptığına işaret eder. Dolayısıyla MEB onaylı veya üniversite onaylı insan kaynakları eğitimi ve sertifikası almak, kişinin bilgi ve becerilerinin iş başvurularında geçerli olmasını sağlar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?