Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Blog Yazarları İçin En Faydalı Wordpress Eklentileri Nelerdir?

Blog Yazarları İçin En Faydalı Wordpress Eklentileri Nelerdir?


Wordpress günümüzde web site oluşturmak için kullanılan bir alt yapıdır. Her geçen gün büyüme gösteren bu alt yapı özellikle blog yazarları tarafından tercih edilir.

Bunda Wordpress’in kod yazımına ihtiyaç duymamasının etkisi vardır. Ayrıca Wordpress’in blog yazarları tarafından tercih edilmesinde uygulamanın sayısız eklentiye sahip olması ve bu eklentilerin kurularak web sitelerinin geliştirilebilmesi etkilidir. Siz de blog yazarlığı ile ilgileniyorsanız Uygulamalı Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimini alarak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Ayrıca içerik editörlüğü hakkında daha detaylı bilgi için İçerik Editörlüğü Nedir? İçerik Editörü Nasıl Olunur? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çok fazla eklentinin olması sebebiyle blog yazarları kendilerine sayfalarında fayda sağlayacak en önemli eklentileri bulma arayışına girerler. Blog yazarları için en faydalı Wordpress eklentileri şunlardır;

1.WooCommerce

WooCommerce Wordpress alt yapısına sahip olan web sayfaları için en faydalı eklentiler arasındadır. Bu eklenti Wordpress e-ticaret eklentisi olarak anılan bir eklentidir. WooCommerce sayesinde blog yazarları sayfalarını e-ticaret sayfalarına dönüştürerek e-ticaret yapmaya başlayabilirler.

Eklenti her türlü ürünün satışına imkan verir. Ayrıca eklentinin farklı ödeme yöntemlerine uygun olarak geliştirilmiş olmasının etkisiyle blog sayfasından alışveriş yapanlar ödeme yöntemlerini sorunsuz kullanabilirler.

Bu eklenti dünya genelinde kullanılabilen bir eklentidir. Bu eklentinin en önemli özelliği kurulumunun kolay olması ve diğer eklentilerle uyumlu olarak çalışabilmesidir.

2.Yoast SEO

Yoast SEO blog yazarlarının oluşturdukları blog sayfalarının arama motorlarına uyumlu olması sağlamak için kullanabilecekleri bir eklentidir. Bu eklenti ayrıca sayfalardaki yazıların SEO uyumlu olmasına yardımcı olur. Eklenti sayfanın SEO açısından zayıf olan yönlerini bulur ve bu yönlerin düzeltilmesi gerektiğine dair blog yazarlarını bilgilendirir. SEO’ya uygun değişiklikler yapıldığında sayfa analizini günceller ve sayfa sahiplerinin yeni analizleri görmelerini sağlar.

3.Fanciest

Wordpress eklentileri arasında bulunan Fanciest eklentisi blog yazarları için faydalı olan eklentiler arasında yer alır. Bu eklenti yazar kutusu eklentisi olarak kabul edilen bir eklentidir. Bu sayede blog yazarları yayınladıkları yazıların altına biyografilerine ekleyebilirler.

Ayrıca yazar kutusu üzerinde istedikleri renk değişikliğini yapabilirler. Yazarlar bu eklentiyi sayfalarında kullanmaya başladıklarında yayınladıkları her yazının altında biyografileri de yer alır. Bu sayede blog yazılarını okuyan kişiler yazıyı yayınlayan yazarın kim olduğuna dair bilgi sahibi olabilirler.

4.Ninja Forms

Ninja Forms eklentisi blog yazarlarının sayfalarına iletişim formu eklemek amacıyla kullanabilecekleri bir eklentidir. Bu eklenti ücretsiz olarak kullanıma uygundur. Ancak tüm özelliklerden yararlanmak istenildiğinde ücretli olarak da satın alınabilmektedir. Bu form eklentisi sayesinde kişilerin sayfa sahibiyle iletişim formu üzerinden iletişime geçilebilir.

Sayfa sahipleri de takipçilerinin ya da müşterilerinin kendilerine her zaman ulaşmasını sağlamış olurlar. Ayrıca bu eklenti sayesinde istenmeyen postalarla uğraşılmaz. Çünkü kişilerin e posta adreslerine mail göndermeleri iletişim formu sayesinde ortadan kalkmış olur.

5.MailChimp

Blog yazarlarının kullanabileceği en faydalı eklentiler arasında MailChimp eklentisi yer alır. MailChimp eklentisi toplu mail gönderiminde kullanılan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde blog yazarları aylık olarak 1000 üzerinde mail gönderebilirler.

Ayrıca bu eklentiyi kullanarak da 2000 üzerinde kullanıcı kaydı oluşturabilirler. MailChimp ayrıca Wordpress abone ol eklentisiolarak görev yapar. MailChimp eklentisini kullanan kişiler abonelik formlarından yararlanma şansı elde ederler. Bu formları blog sayfalarına ekledikleri takdirde sayfalarına abone olunmasını sağlayabilirler. Bu sayede sayfa aboneleri toplu maillerden ve blog sayfasına dair gelişmelerden haber alabilirler.

Ancak bunun için blog yöneticilerinin MailChimp eklentisinden yararlanarak bir abonelik listesi oluşturması gerekir. Bu listeyi oluşturduktan sonra sayfa abonelerine toplu e-mail gönderimine başlanabilir. Ayrıca bu eklenti Woocommerce eklentisi ile ortak kullanılabilen bir eklentidir.

6.UpdraftPlus

UpdraftPlus eklentisi Wordpress kullanıcıları tarafından en yaygın kullanıma sahip olan eklentilerden birisidir. Bu eklentinin ücretsiz kullanım imkanı vardır. Blog yazarlarına fayda sağlayan bu eklenti yedekleme yapmak için kullanılır.

Ücretsiz olan bu eklentiyi indirip kurulumunu yapan kişiler veri tabanlarını yedekleyebilirler. Böylece veri tabanının zarar görmesi gibi durumlarda yaptıkları yedeklemeden yararlanırlar.

Bu da kayıp yaşamalarının önüne geçer. Yapılan veritabanı yedeklemesi ise Dropbox, Google Drive ile FTP dizini üzerine yapılabilir. Veri tabanı yedekleme işlemi ise el ile veya otomatik zamanlama yöntemiyle belirli aralıklarla yapılabilir.

7.Wordfence Security

Wordfence Security eklentisi Wordpress sitesinin güvenli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde web sitesindeki virüsler temizlenebilir. Ayrıca siteye saldırıda bulunan ip adresleri kara listeye alınarak tekrar edebilecek saldırıların önüne geçilir.

Bunun dışında sitedeki güvenlik açıkları eklenti sayesinde tespit edilebilir ve bu sayede de güvenlik açıklarının kapatılması için çalışmalar yapılabilir. Ayrıca bu eklenti sayesinde sayfaya üye olanların yaptıkları hatalı giriş denemeleri takip edilebilir ve gerekli görüldüğünde girişlerin engellenmesi sağlanabilir.

8.Smush

Smush eklentisi Wordpress sitesine resim yükleme işleminin hızlı yapılmasını sağlar. Bunun için eklenti resimlerin boyutlarını çözünürlükleri bozulmayacak şekilde sıkıştırır ve siteye hızlı yüklenmesini sağlar. Bu sayede kişiler uzun zaman alan resim yüklemelerinden kurtulmuş olurlar. Resimlerin boyutlarının küçülmesi ve sayfanın hızlı yüklenmesinin etkisiyle de blog sayfaları SEO uyumlu hale gelirler. Böylelikle Google aramalarında ilk sıralarda yer alırlar ve sayfaya giren kişiler geç açılma sorunları yaşamadan sayfayı incelemeye başlayabilirler.

9.Jetpack

Jetpack eklentisi Wordpress’in en kapsamlı eklentisidir. Jetpack blog eklentisi sayesinde birden fazla işlem yapılabilir. Jetpack eklentisinin kapsamı içerik oluşturma, güvenlik ve trafik sağlamadır. Bu eklenti sayesinde blog sayfasının istatistikleri ve analizlerine ulaşılmasını sağlar. Blog sayfalarının korunması da Jetpack eklentisiyle olur. Ayrıca arama motoru optimizasyonu ve web sitesinin hızlandırılması gibi işlemleri de yapabilir. Bu eklentinin en önemli özelliği bir tek eklenti kurulumu yaparak birden fazla blog sayfasına fayda sağlayacak işin yapılmasıdır.

10. Notification Bars

Wp notification bars isimli eklentisi Wordpress duyuru eklentisi olarak kullanılır. Bu eklenti sayesinde blog sayfalarına sınırsız sayıda duyuru eklenebilmektedir. Ayrıca hazırlanan bu duyuru ya da bildirim çubuğunu Facebook, Google veya Instagram uygulaması kullanıcılarına da duyurma imkanı vardır. Ayrıca bu eklentide hazırlanacak bildirim çubuğunun arka plan renginin, metin türünün ve buton renginin özgünleştirilmesi özelliği vardır.

11.Wp Mega Menü

Wp mega menü Wordpress sayfalarına menü eklenmesi için kullanılan bir eklentidir. Wordpress menü eklentisi sayesinde blog yazarları sayfalarına tam fonksiyonlu menüler ekleyebilirler. Bu eklentinin sınırsız arka plan renk seçeneği vardır. Bu sayede ekledikleri menüler istedikleri renklerde olabilir. Ayrıca blog yazarları eklenti sayesinde menülerine resim ekleyebilirler. Eklentinin diğer özellikleri ise Wordpress temalarının tamamına uyumlu olması, menülerde tarih ve yazar bilgisine yer vermesi, mobil kullanılabilmesi ve SEO uyumlu olmasıdır.

12.Onesignal

Blog yazarlarının kullanılabileceği Wordpress alt yapısının en popüler eklentileri arasında Wordpress bildirim eklentisi yer alır. Bu eklenti sayesinde blog yazarları anlık bildirim gönderebilirler. Bu sayede de sayfalarına gelen ziyaretçi trafiklerini artırabilirler. Ücretsiz olan bu eklenti sayesinde önceden sayfayı ziyaret  etmiş olan kişilere bildirim göndermek mümkündür. Eklenti birkaç dakika içerisinde kurularak istenilen bildirimin gönderilmesi gerçekleştirilebilmektedir.

13.Elementor

Blog yazarları Wordpress sayfa düzenleme eklentisi olarak Elementor isimli eklentiyi kullanabilirler. Bu eklenti blog sahiplerinin kod yazımı yapmadan sayfalarını düzenlemelerine yardımcı olur. Sürükle bırak yöntemiyle çalışan bu eklenti sayesinde blog yazarları sayfalarına resim, yazı, video, Google Haritalar ve daha pek çok içeriği ücretsiz olarak yükleyebilirler. Ayrıca eklenen metin renklerini de belirleyerek sayfalarını istedikleri gibi düzenleyebilirler.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?